J.J. Abrams o svých projektech

Režisér J.J. Abrams se zatím zapsal do paměti filmových diváků pouze dvěma filmy, z nichž jeden byl ostře sledovaný Star Trek. Oživení kultovního seriálu a filmové série se mladému tvůrci vydařilo, a tak není divu, že se zhostil i režie pokračování. Abrams má větší zkušenosti s natáčením televizních seriálů, které často kvalitou i napětím překonají snímky určené stříbrnému plátnu. Stačí vyjmenovat dva, pod kterými je Abrams podepsán: Alias a Ztraceni. Milovník tajemna, ale i pečlivý filmař s velkými, ale skromně pronášenými ambicemi. Neboli režisér, o kterém ještě hodně uslyšíme. Kým ještě Abrams je? Přečtěte si, na čem teď pracuje, a jak zvládá skloubit tolik projektů.

 

Otázka: Máte nějaké novinky ohledně obsazení projektu Alfonse Cuaróna pro NBC?

J.J. ABRAMS: Pracujeme na tom. NBC nás neuvěřitelně podporuje, aby to bylo co nejdřív hotové. Nemám rád, když nade mnou tikají hodiny a já nestíhám, takže nám to pomáhá rychle pokračovat.

A co je s další Mission: Impossible?

ABRAMS: Teď sháníme scénáristu. Už jsme skoro hotoví. Máme dost zajímavou hlavní myšlenku, které se chceme držet. Tom [Cruise], Bryan Burk a já jsme z toho nadšení.

Máte nějaké staré nápady, které byste chtěl realizovat?

ABRAMS: Mám tolik špatných vtipů, které bych chtěl teď říct, o kravinách, které jsem napsal. Hodně z toho už lidi viděli. Spoustu nápadů mě dlouho pronásledovalo, ale nikdy jsem je nerealizoval. Ale to je jenom dobře. Pokud nejsou realizovány, tak to tak asi mělo být. Snažím se nápadů zbavit, a ty které zůstanou a neopustí mě, jsou ty, které si zaslouží uvést k životu. Ještě jich pár mám vzadu v hlavě, ale nic z toho právě teď nerealizuju.

Jaké pocity jste měl z reakcí na první promítání pokračování Star Treku? Splnilo to vaše očekávání?

ABRAMS: Mám na to několik neoficiálních reakcí. Necílil jsem na žádný konkrétní objekt, neměl jsem žádnou metu. Je těžké posuzovat reakce. Můžu jen říct, že jsem moc rád, jak ta promítnutá sekvence funguje ve filmu. Jen doufám, že si lidi užili, co viděli.

Fanoušci si mysleli, že Benedict Cumberbatch bude hrát Khana. Teď už víme, že ho hraje John Harrison. Věděl jste, že všichni čekali něco jiného?

ABRAMS: Prostě se nemůžu dočkat, až lidi ten film uvidí. Benedict je neuvěřitelný. Enterprise měla tak skvělé obsazení, že jsem ani nemohl čekat, že by se noví herci tak dobře začlenili. Ale on to zvládl. Nezbožňuju ho jenom v tomhle filmu, ale celkově, jako člověka. Je skvělý. Nemůžu se dočkat, až ho lidi ve filmu uvidí.

Jste velmi schopný v utajování příběhů vašich připravovaných filmů. Baví vás to?

ABRAMS: Ne. Baví mě to jen v tu chvíli, kdy má film premiéru. Během natáčení to není sranda, protože vás mají za hajzla. Mám radši, když se na to diváci jdou sami podívat, než aby o filmu něco slyšeli.

Jak zajišťujete utajení, když je kolem tolik technologií?

ABRAMS: Sednu si se všemi lidmi, kteří vedou oddělení, která na tom budou pracovat (asi 80 lidí), a řeknu jim: “Chci po vás jenom to, abyste zachovali překvapení pro diváky.” Všechno, co stvoříme, od kostýmů až po kulisy, ztratí kouzlo, když o tom začnete diskutovat a šířit to a postovat obrázky. Proč bych měl chtít vidět něco, co se natočilo, ale čemu ještě vůbec nerozumím? Nechtěl bych si nechat ujít to překvapení, vidět to všechno najednou jako existující svět a říct si, že ta loď je skutečná! Pokud se podíváte, jak to nějaká triková agentura dělala v počítači, přijdete o zážitek, ještě než vznikne. A tohle všichni respektují. Nevyhrožujeme jim, nepřemlouváme je. Jen se s nimi domluvíme.

Předurčilo 3D volbu čoček a obrazový styl Star Treku? STAR TREK

ABRAMS: Je to prostě velký film. Pořád zápasím s tím, abych po příchodu z televize přemýšlel filmově. Je to hodně o kompozici. Některé věci jsem chtěl udělat už v prvním filmu, a teď jsem k tomu měl příležitost. Ale nejsou tam žádné záběry jen pro efekt, které bych publiku vnucoval.

Zvládáte najednou tolik práce ve filmu i v televizi. Jak to děláte?

ABRAMS: Pracuju s pilnými lidmi, kteří jsou opravdu dobří ve svém oboru. Každý den mám pocit, že jsem lepší producent, scénárista i vypravěč. To, co mi nejvíc pomáhá to zvládat, je jít každý den domů a nechat se nakopat do zadku od dětí. A mám nejúžasnější a nejbrutálněji upřímnou ženu na světě. To je pohled, kterým vidím svět.

 

Zdroj: www.collider.com

Klára Scholzová

Předchozí článekTrailer: Zlomené město
Následující článekTrailer: To the Wonder

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

six + 19 =