Herci a herečky, jejich pravá jména a původ

Myslíte si, že herce a herečky z Hollywoodu znáte dobře? Ukážu vám, že až tak dobře, jak si myslíte, ne. Představím vám známé a slavné herce a herečky, kteří si z nejrůznějších důvodů změnili příjmení, křestní nebo si své jméno upravili, zkrátili a nebo vytvořili úplně nové. Takže otázkou, kteří herci používají umělecká jména se po přečtení zabývat nebudete. Spíše si budete říkat, kdo umělecká jména nepoužívá. A podíváme se také na nejzajímavější rodiště amerických filmových herců a hereček mimo USA. Sám jsem zvědavý, jestli vás některá skutečná jména herců a hereček překvapí a jestli najdete zemi jako rodiště hollywoodských hvězd, kterou byste vůbec nečekali.

5Změna příjmení

Velký počet herců a hereček sáhl právě po této možnosti. Změna příjmení je tak určitým kompromisem. Herci si rádi ponechali své rodné jméno a k němu přidali příjmení uměleckého rázu. Proč se vůbec k takovému kroku uchýlili? Někteří proto, aby ochránili sebe a své blízké nebo zakryli svůj původ v domnění případných problémů. Někteří si příjmení změnili z důvodů shody a na případnou žádost lidí na castinzích nebo přímo na žádost agentů. Jiní zase proto, aby jejich jméno mělo zvuk, styl, šmrnc. Zkrátka aby bylo jasné, pádné, výstižné a snadno zapamatovatelné. Samozřejmě existuje další řada důvodů. Ale všechny tady uvádět nebudu. Teď bychom mohli přejít ke konkrétním příkladům.

 

 

Herečku Sophii Lutèce určitě nikdo z vás nezná. Jenom by každý správně tipoval, že je z Francie. Ve svých hereckých začátcích si Sophie změnila příjmení Marceau, a tak vzniklo jméno Sophie Marceau. A herečka je nyní celosvětově úspěšná a známá právě pod tímto jménem. Ke stejné změně, spíše silou okamžiku, došla herečka Winona Ryder. Její pravé jméno zní Winona Laura Horowitz. To není špatné. Ale když jí volal její agent s otázkou, pod jakým jménem chce být ve filmu uvedena, herečka řekla Winona Ryder. V době telefonátu totiž Winona poslouchala zpěváka, který se jmenoval Ryder.

 

Své příjmení si herec Nicolas Cage změnil kvůli slavným předkům. Narodil se jako Nicolas Kim Coppola. Rodina Coppolů je pro lidi alespoň trochu zajímající se o film velice známá. Příjmení Cage si vybral podle svého oblíbeného amerického superhrdiny Lukea Cage. Pokud si myslíte, že krásná herečka Natalie Portman se vyhnula této možnosti, opak je pravdou. Jako dívka židovského původu v Izraeli to neměla lehké. A proto si na ochranu své rodiny a strachu z nepřijetí z americké strany změnila příjmení. Natalii Hershlag dnes už celý svět zná pouze jako Natalii Portman. Také herečka Jennifer Aniston, která se proslavila svou rolí Rachel ze seriálu Přátelé, si musela změnit příjmení. Ke změně došlo z logických důvodů. Řekněte, kdo by si pamatoval herečku se jménem Jennifer Anastassakis.

I taková herecká legenda jako Charles Bronson není skutečné jméno. Herec s polskými kořeny narozený v USA se původně jmenoval Charles Buchinsky. Své příjmení si také změnil jeden z představitelů Supermana. A to Dean Cain. Využil toho, že nemá žádné asijské proporce ve tváři. A tak si mohl změnit své pravé jméno – Dean Tanaku. Věřte nebo ne. Po světě nechodil jen jeden Albert Einstein. Dnes žije a pracuje herec, scénárista, spisovatel a režisér Albert Brooks. Své pravé jméno Albert Einstein si změnil, protože nechtěl, aby docházelo k nedorozuměním a případné záměně se světoznámým fyzikem.

Příjmení si změnil také herec komediálních rolí Kevin James. Jeho skutečné jméno Kevin George Knipfing zkrátka nezní tak dobře. Někteří lidé by mohli mít problém si takové jméno zapamatovat. Také známá charismatická herečka Olivia Wilde se rozhodla pro změnu příjmení. Jak dodala, bylo to z horoucí lásky k herectví. A určitě udělala dobře, protože její pravé jméno Olivia Jane Cockburn není zrovna nejlepší (její příjmení lze volně přeložit jako spálený čůrák).

Z další můžeme uvést herce Joaquina Phoenixe. Pravé jméno Joaquin Rafael Bottom nezní tak jasně a úderně jako Phoenix. Herečka Diane Keaton si své původní jméno Diane Hall musela změnit kvůli shodě s jinou už hrající herečkou. Ze stejného důvodu si příjmení musela změnit také Jessica Chastain. Její skutečné jméno zní Jessica Howard. A tak bych mohl po
kračovat klidně dál.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

4Změna křestního jména

Ne tak obvyklým, ale přesto docela častým krokem, je změna křestního jména. V takových případech šlo buď o shodu s již existujícím jménem nebo k tomu došlo z rozvernosti herců či hereček, kteří se takto jmenovali. Minimálně v jednom případě si osoby změnily křestní jména, aby ještě více oddělily práci od soukromí. Herci a herečky si tak místo změny příjmení změnili raději křestní jména.

Mezi takové patří sestry Fanningovy. Oběma dívkám změnili křestní jména přímo rodiče. Ve filmovém průmyslu mají tak sestry svou vlastní postavu. Dalo by se obrazně říct, že si „hrají na herečky“. Ale doma s rodinou jsou sebou samými. Starší ze sester známe jako Dakotu Fanning. Doma používá své pravé jméno Hannah Fanning. Mladší se jmenuje Elle Fanning ale její skutečné jméno zní Mary Fanning. Zajímavé. Co říkáte? Například herečka Emma Stone si musela své křestní jméno změnit pravě z důvodu avizované shody. V její občance najdete jméno Emily Stone. Stejně je na tom hvězda vetřelčí série Sigourney Weaver. Jménem Susan Weaver se totiž už jedna herečka v dobách, kdy Sigourney začínala, jmenovala. Určitě by se našla spousta dalších herců, kteří sáhli po možnosti změnit si křestní jméno. To už nechám na vás.

3Zkracujeme jména…

Další způsob, jak si změnit své jméno? Zkrátíme jméno. Vypustíme některá jména. Případně i více. Podle potřeby. K možnosti pozměnit si svá rodná jména se přiklonila spousta herců a hereček. Řekl bych, že často to bylo z dobrých důvodů. Kdo z nás by si pamatoval jméno o „pěti nebo nedej bože šesti chodech“. Samozřejmě někteří si svá vlastní jména změnili, aby byly zapamatovatelnější, údernější, stylovější. Jednoduše aby lépe zněla ve filmové branži.

Kupříkladu známý herec Bruce Willis. Ze svého rodného jména Walter Bruce Willison vypustila Waltera a u příjmení umazal poslední dvě písmena. Tak se z Waltera Bruce Willisona stal Bruce Willis. Také legendární herečka Goldie Hawn sáhla po procesu zkracování. Kdo by byl schopný zapamatovat si jméno Goldie Jean Studlendgehawn. Jak můžete vidět, z příjmení si vzala pouze poslední čtyři písmena. A je to. Své pravé jméno si výrazně nechal zkrátit také španělský herec, dobře známý také v Americe a nejen tam. Z Joseho Antonia Domingueze Bandera se tak stal Antonio Banderas. Neskutečně dlouhým pravým jménem disponovala také herečka Audrey Hepburn (1929 – 1993). V jejím rodném listu najdete jméno, které zní takto: Edda Kathleen Can Heemstrahepburn-Ruston. Musím říct, že udělala dobře. Než bych celé její jméno vyslovil, tak by mi vypršelo sociální a zdravotní. Své jméno si zkrátil také komediální herec Jonah Hill. Možná proto, že jeho pravé jméno zní trochu židovsky – Jonah Hill Feldstein.

Pouze příjmení si na míru ustřihl herec Eric Bana. Jeho skutečné jméno je Eric Banadinovi. To je přesně ta krátká, jasná údernost jména, která se skvěle pamatuje. Dokonce dvě
jména si vymazal představitel doktora House. James Hugh Calum Laurie si upravil jméno tak, jak jej dnes známe. Hugh Laurie. Také známá blonďatá herečka přistoupila k tomuto upravujícímu kroku. Odstraněním prvních dvou jmen se z Laury Jeanne Reese Witherspoon stala půvabná herečka Reese Witherspoon. Své jméno si zkrátil také hollywoodský herecký hezoun Ashton Kutcher. Celé jeho jméno zní Christopher Ashton Kutcher. Naprosto stejného vzoru úpravy se držel další známý herec Jude Law. Dnes asi nikdo neví, že ve skutečnosti se jmenuje David Jude Law.

Ani taková filmová hvězda jako Brad Pitt nenechala své pravé jméno nezměněné. Kdo z vás ví, že jméno Brad Pitt je pouze hercovou zkratkou pro Williama Bradleyho Pitta. Ke zkrácení svého původního jméno se dostala začínající herecká hvězda Asa Butterfield. Jeho celé jméno zní Asa Maxwell Thornton Farr Butterfield. Další, který udělal správnou věc. Tak šíleně dlouhé jméno byste určitě v úvodních titulcích filmu vidět nechtěli. Nikdo by ho nestihl přečíst. K razantní změně svého jména došel neméně známý herec z trilogie Zahulíme, uvidíme Kal Pen. Jednoduše své první jméno rozpůlil a zbytek zahodil. Tak vznikl z Kalapena Sureshe Modiho, Kal Pen. Z úřadujících herců můžu zmínit například Woodyho Harrelsona, který vypustil prostřední poněkud žensky znějící jméno – Woody Tracy Harrelson. Z něžného pohlaví pak Jennifer Lawrence. Její pravé jméno zní Jennifer Shrader Lawrence. Prostřední část tedy náramně připomíná jméno (v originále) úhlavního nepřítele Želv Ninja, Trhače. A tak bych mohl pokračovat dál a dál…

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

2Změna celého jména

Najde se také velká skupina herců, kteří si změnili kompletně celá jména. Jejich umělecká, herecká jména mají jen nepatrnou podobnost nebo vůbec žádnou. U spousty z nich to bylo z jednoho prostého důvodu. S takovými jmény by v Hollywoodu neprorazili. A pokud ano, nikdo by nebyl schopný si jejich jména zapamatovat. Najdou se i takoví, kteří si své pravé jméno překopali k obrazu svému, protože prostě chtěli.

Tak například slavný režisér Woody Allen by se svým skutečným jménem Allan Stewart Konigsberg díru do světa nejspíš neudělal. A co teprve takový Jean Reno. Víte, jak se jmenuje doopravdy? Juan Moreno Errere y Rimenes. To je síla, co?! Já bych řekl, jméno za trest. Také známá zrzavá herečka Julianne Moore se jmenovala jinak, i když trocha podobnosti tam je. V jejím občanském průkazu stojí: Julie Anne Smith. Typicky americké příjmení. V neposlední řadě také herečka ale hlavně sexsymbol Marilyn Monroe se původně jmenovala úplně jinak a hned dvakrát. V hereckých začátcích si vymyslela umělecké jméno Carol Lind. Narodila se ale jako Norma Jean Mortensen. Černošský herec Jamie Foxx chtěl být původně bavičem. Protože v té době bylo ženských bavičů málo, vymyslel si toto jméno, které může být ženské a mužské zároveň. Jamieho pravé jméno je Eric Morlon Bishop.

Demi Moore také není pravé jméno této úspěšné herečky. To zní přesně Demetria Gene Guynes. Komediální herec, „bavič“, člověk, který má letité zkušenosti s alkoholem Charlie Sheen si své jméno, pod kterým ho dnes každý zná, vymyslel. V rodném listě najdete jeho skutečné jméno, které vypadá následovně. Carlos Irwin Estevez. Pokud vám zní jméno Carmen Elektra příliš dobře, máte pravdu. Není pravé. Modelka, více než úspěšná herečka, se ve skutečnosti jmenuje Tara Leigh Patrick. I taková herecká legenda jako Helen Mirren musela přistoupit na změnu jména. Ženu se jménem Jelena Lidya Vasilevna Mironova by Hollywoodská studia v té době nejspíš nikdy nezaměstnala. Stejné je to s pravým jménem herce Bena Kingsleyho. Chudák dostal od svých rodičů jméno Krishna Pandit Bhanji. Další jméno za trest.

Také velmi známý herec Michael Caine se musel přejmenovat z původního Maurice Josepha Micklewhitea. Černošská herečka a zpěvačka známá jako Whoopi Goldberg se pro změnu ve skutečnosti jmenuje Caryn Elaine Johnson. Podobně neuvěřitelné pravé jméno vlastní mladá herečka Mila Kunis. Narodila se jako Milena Markovna Kunis. Nechala si tedy pouze příjmení. Jediné, co je skutečné na jméně herce Alana Aldy jsou počáteční iniciály. Jeho pravé jméno zní Alphonso D´Abruzzo. Pouze příjmení si do svého uměleckého pseudonymu přetáhla herečka Jodie Foster. Její rodné jméno je Alicia Christian Foster. A to nezní zase tak špatně jméno.

Spíše z čisté rozmařilosti si kompletně změnil jméno herec Vin Diesel. Ze svého pravého jména Mark Sinclair Vincent vypíchl první tři písmena z příjmení a příjmení Diesel ho jen tak napadlo. Hledal něco jasného, krátkého a výstižného. Také herečka hlavně akčních filmů Milla Jovovich si z rodného jména vzala pouze příjmení. Pod jejím skutečným jménem Milica Bogdanovna Jovovich herečku nikdo nezná. Skutečné jméno si překopal také, pro změnu, herec akčních filmů Jean-Claude Van Damme. Nechal si pouze první dvě jména. Celým jménem je Jean-Claude Camille Francois Van Varenberg. A dozajista se najdou další herci a herečky, kteří mají svá umělecká jména naprosto rozdílná od těch civilních.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

1Původ

V poslední části se podíváme na slavné a známé hollywoodské herce, kteří se pro některé z vás překvapivě nenarodili v USA. Nebudu samozřejmě počítat ty, kteří působí nebo působili v amerických filmech, ale narodili se v Kanadě, Velké Británii nebo Irsku. Takové země nejsou v porovnání s tím, co tady uvedu dostatečně velké terno.

Kdo si myslí, že Jean Reno je původem z Francie, ten je na velkém omylu. Jeho pravé jméno, které jsem zmínil výše, může něco napovědět a nemusí. Ať tak či onak, herec Jean Reno je rozený Maročan. A k dovršení všeho se narodil španělským manželům. Takže je zajímavé, jak se rodilý Maročan se španělskými kořeny stal přeevším francouzskou filmovou hvězdou. Dále tady máme dvě mladé izraelské krasavice v podání Natalie Portman a Gal Gadot. Druhá zmíněná dokonce sloužila dva roky v izraelské armádě, a to přitom vypadá jako křehotinka. Vojenské schopnosti a znalosti Gal zajistily, že si zahraje amazonskou princeznu Dianu ve filmu Wonder Woman. U takového Antonia Banderase není žádné překvapení, že pochází ze Španělska. Původně z Belgie pochází dvě velmi známé herecké osobnosti. Herečka Audrey Hepburn a herec Jean-Claude Van Damme. V sousední zemi, Nizozemsku, se pro změnu narodila herečka Famke Janssen (původní trilogie X-Menů).

Ve východní Evropě, přesněji na Ukrajině se pak narodily další dvě známé herečky. První je známá díky hororové sérii podle videoherní předlohy, Resident Evil. Řeč je o Mille Jovovich. Druhou je mladá, nadějná herečka Mila Kunis. Netradičním původem se může pyšnit herec Joaquin Phoenix. Narodil se v Portoriku. Pak tu máme několik herců z Austrálie jako Chrise Hemsworthe a jeho bratry Liama a Luka, dále Erica Banu a našli by se určitě další. Zdá se, že rodištěm velkého počtu budoucích hollywoodských hereckých hvězd je Německo. Z Německa pochází herci jako Bruce Willis, Martin Lawrence, Michael FassbenderDominic MonaghanLeVar Burton (seriál Star Trek) a další. V jižněji položeném Rakousku se pro změnu narodil terminátor Arnold Schwarzenegger, jak jistě už všichni vědí.

Z Jihoafrické republiky pochází známá herečka Charlize Theron. Rodilá Francouzka je teprve začínající ale díky sérii filmů o Harrym Potterovi slavná, známá a úspěšná Emma Watson. Energická modrooká herečka Amy Adams se naopak narodila v Itálii, kde nějaký čas také žila. Černošská „začínající“ herečka Lupita Nyong´o se nenarodila v některé africké zemi, jak by si někdo myslel. Ale v blízkosti amerických hranic. V Mexiku. Charismatický, všem dobře známý herec Russell Crowe to měl ze svého rodiště taky pěkně daleko. Z Nového Zélandu do USA je to přeci jenom štreka. Zrzavá herečka, která má také britské občanství, Isla Fisher je původem ze země na Blízkém východě. Nejde o další Izraelku. Isla se narodila na tom nejméně pravděpodobném místě. Ve státě Omán. Poblíž Izraele ve státě Libanon se pro změnu narodil herec známý z trilogie Matrix Keanu Reeves.

Na ostrovním státě Bermudy se narodila světoznámá herečka, nyní hrající v seriálu Hra o trůny, Lena Headey. Z afrického kontinentu vzešel také herec velkých kvalit, Hugo Weaving. Narodil se v Nigérii. Ze státu Panama pochází herečka Jordana Brewster (série Rychle a zběsile). Lou Diamond Phillips zase Z Filipín. A tak bych mohl pokračovat dále ale myslím, že to bude stačit. 🙂

Ondřej Blahut

 

www.ranker.com, www.imdb.com, www.cracked.com, www.collider.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen − 7 =