Epizody ze seriálu Akta X inspirované skutečnými událostmi

Seriál jako Akta X určitě nemusím představovat. Právě dvojice Mulder a Scullyová a vůbec celý štáb rozjel ve velkém dosud více nebo méně tabuizovaná témata jako konspirační teorie, únosy UFO, mimozemšťané na Zemi a další tajnosti, experimenty a pokusy, které před námi světové vlády tají. Všechna výše uvedená témata zpopularizoval a nedávno se dokonce vrátil s desátou sérií ve zkrácené podobě. David Duchovny nedávno potvrdil, že je v plánu natočení také jedenácté série. Jestli bude stejně krátká nebo delší, zatím jisté není.

Ale následující řádky patří konkrétním epizodám seriálu. Je známo, že pilotní díl na konci uvedl, že se vycházelo z reality, která se skutečně stala. Nakolik to tvůrci přibarvili, aby hned ze startu přilákali co nejvíc diváků, to se neví. Víme ale jedno. Zhruba 23 epizod bylo inspirováno skutečnými událostmi, které „vylepšili“ tvůrci ve větším či menším měřítku podle svého uvážení. Řekl jsem, že dávat sem všechny je nesmysl, a tak jsem vybral ty nejzajímavější. Přeji hezké počteníčko.

Ďábel z Jersey znovu udeří

Pochopitelně nejlepší místo pro pozorování prapodivného zvířete, kterému se přezdívá ďábel z Jersey. V lednu roku 1909 stovky svědků vypověděly, že spatřilo klokanovi podobné zvíře s kožovitými křídly netopýra a podlouhlou hlavou připomínající hlavu koňskou. Stvoření bylo velmi agresivní. Napadalo tehdejší trolejbusy, lovce v okolí města a troufalo si na dveře několika místních podniků, klubů a kluboven. Místní policie dokonce prohlásila, že stvoření spatřila a vystřelila na něj. Ovšem neúspěšně. Také nejlepší snahy zvíře ulovit dopadly bezvýsledně.

Na tuto událost navazuje díl seriálu s příznačným názvem Jerseyský čert (1. série, 4. díl). Epizoda předvedla do televizní podoby možné znovuoživení útoků tvora v New Jersey. Ale přidali tomu něco navíc. Obětem Jerseyského čerta chyběly horní nebo dolní končetiny.

 

Philadelphia se proslavila horšími věcmi než byl Cheesesteak (sýrový steak)

Nechvalně proslulý, možná úspěšný, ale s katastrofálními následky, Philadelfský experiment. Šlo o utajovaný, vzrušující reálný test s teleportací, cestováním v čase a neviditelností. Cílem experimentu bylo udělat z torpédoborce USS Eldridge plavidlo neviditelné pro radary a také lidské oko. To byl první pokus. Ten, který dnes známe, se uskutečnil v roce 1943 s pomocí lidí US Navy a s námořníky na palubě. Podle dokumentace a výsledků testů proběhl experiment na jedničku. Ovšem se dvěma fatálními chybami. Loď zmizela, ale z dosud nejasných příčin se na pár minut objevila v přístavu Norfolk-Newport v britském Porthsmouthu (610 km od místa experimentu) a pak se v mžiku vrátila zpět. Test měl především nedozírné následky na námořníky. Podle několika fotek a zdravotní dokumentace, které časem prosákly na veřejnost, postihl námořníky krutý osud. Někteří doslova srostli s lodí, jiným chyběly končetiny. Někteří se už nikdy nenašli a jiný pobíhali po lodi s šíleným výrazem v obličeji. Zkrátka, z toho všeho zešíleli.

Epizoda s názvem Mrtvé ticho (2. série, 19. díl) používá pro děj originální příběh, jaký známe a doplňuje celou událost několika odkazy a komentáři na to, co se mohlo na palubě během experimentu stát.

 

Některé mýty jsou zábavné, jiné mýty pojídají lidi

Tajemné vraždění muže indiánského původu se točí okolo případu proměny člověka ve zvíře. Zaobírá se bestií, která mění svou podobu a objevuje se každých osm let. Nezanechává nic víc než lidské pozůstatky a záhadné stopy ve sněhu.

Veškeré tyto informace byly vypůjčené z původních amerických mýtů o bytosti známé jako Wendigo. Mělo by jít o velmi temnou bytost, která posedne člověka a nutí jej ke kanibalismu v té nejhorší podobě. Všechny informace, nápady a pár „vylepšení“ na téma Wendigo najdete v epizodě Tvary (1. série, 18. díl).

 

Bratrská láska může zajít příliš daleko

Pravdivý příběh rodiny Wardových – čtyři negramotní bratři, kteří žili pod jednou střechou na předměstí města Syracuse ve státě New York. Když je jeden z chlapců nalezen mrtvý, rozjíždí se policejní vyšetřování, které odhalí znepokojivá fakta o tom, jak chlapci žili, a jak jeden z nich zemřel.

Právě tento skutečně děsivý příběh čtyř bratrů se stal námětem pro vznik dalšího dílu seriálu Akta X. V seznamu epizod nese název Domov (4. série, 2. díl).

 

Jak dostat ránu do hlavy jako šéf

V roce 1848 došlo v jednom dole k explozi. Místní horník Phineas Gage utrpěl těžké poranění hlavy páčidlem, které se mu při explozi doslova zabodlo do hlavy. Gage jako zázrakem přežil. Jenže od toho dne se změnil. Vypadal stále stejně. Rána na hlavě se zahojila. Ale osobnost uvnitř se podle přátel a rodiny nevratně změnila. Gage již nebyl energický pracovník. Všichni Gage začali popisovat jako zlého, hrubého a vulgárního.

Tento podivuhodný případ inspiroval tvůrce seriálu k vytvoření postavy jménem Duane Barry (2. série, 5. díl) – stejnojmenný název epizody. Duane Barry je v seriálu znázorněný jako chlapík, kterému se nelíbí jeho změna osobnosti. Všechny jeho negativní změny nastaly poté, co přežil postřelení do hlavy. Ale to by nebyli tvůrci, aby to něčím tajemnějším neokořenili.

 

Vy jim říkáte zrůdy, on jim říká rodina

Před desítkami let byly takzvané „freak show“ součástí karnevalů a cirkusů, které putovaly napříč Spojenými státy. Jedna speciální show nesoucí pojmenování Cirkus Jima Rose se od ostatních potulných cirkusů odlišovala. Pravdou je, že některé postavy, které se v tomto díle objevují jsou skutečnými členy freak show. Takže máte jedinečnou možnost podívat se na život kočovných cirkusáků.

Epizoda Podvod (2. série, 20. díl) byla inspirovaná pojízdným Cirkusem Jima Rose, ale aby nešlo jen o sondu do života kočovných cirkusáků, vyšetřují Mulder a Scullyová vraždu artisty, která je zavede na Floridu. Do místa, kde se to fyzicky znetvořenými lidmi a vysloužilými cirkusovými čísly jenom hemží.

 

Věda nemůže vždy všechno vysvětlit

Někteří tvrdí, že šlo o masovou hysterii. Jiní říkají, že došlo k požití silného rozpouštědla. Jedna věc je naprosto jistá. 19 února 1994 žena jménem Gloria Ramirez byla hospitalizovaná v Kalifornském městě Riverside. Pach její krve způsobil, že 23 pracovníků nemocnice nebylo schopno pracovat. 5 jich muselo být okamžitě hospitalizováno. Gloria zemřela 45 minut poté, co ji přivezli do nemocnice. Záhada, která se točí okolo toxicity její krve zůstává tajemstvím.

Tento pravdivý a zdokumentovaný případ se stal inspirací pro epizodu Erlenmeyerova nádobka (1. série, 23. díl).

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com, www.serialzone.cz

 

Předchozí článekPreview: Vampyr – Až po zuby v krvi
Následující článekRecenze: Šumava . . . hranici přecházejte po půlnoci

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

17 − 6 =