Co nebylo ve filmu Tenkrát v Hollywoodu, tak režisér popsal v knize. Kam dál míří Quentin Tarantino jako spisovatel?

Novela dle stejnojmenného filmu Tenkrát v Hollywoodu od Quentina Tarantina se dostala na pulty českých knihkupců. Tarantinův literární debut se těší solidnímu mediálnímu zájmu, patřičnému fanouškovskému vzrušení a kritickému očekávání. Film nabídl velmi hravý a atraktivní svět, který skýtá mnoho podnětů k dalšímu zpracování.

Novela rozšiřuje filmový příběh a navazuje tam, kde film skončil, ale zároveň se dostává i do minulosti hlavních postav. Kniha je kompletním zpracováním událostí, příběhů a postav z filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019). Tarantino vypráví vše přesně tak, jak měl původně v plánu – přepracovaný filmový příběh doplňuje bonusy. Přijde na celou řadu zajímavostí a vedlejších příběhů.

Nejlepší reklamou celé knihy je jednoduchý a úderný slogan „Hollywood 1969 – Měl bys tam být.“

Temná historie kaskadéra Cliffa a Rickova cesta do Evropy

Tarantinova kniha odhaluje temnou minulost kaskadéra Cliffa Bootha (Brad Pitt), jenž byl obviněn za vraždu své manželky. Ve filmu vraždu kategoricky odmítá a nikdy se proti němu nenašlo dostatek důkazů. Novela ale mluví jasně v Boothovu vinu a ze sympatického kaskadéra se najednou stává zločinec, který u jedné vraždy nekončí. Sám režisér Quentin Tarantino to řekl Bradu Pittovi už před 2 lety, ale Pitt to odmítl komukoliv prozradit, jelikož preferoval nejednoznačný závěr.

Tím ale vražedná historie Cliffa Bootha nekončí – z knihy se dozvíme, že kaskadér už jednou zabíjel v 50. letech. Poté zavraždil svoji manželku a nakonec jiného kaskadéra, s kterým ho pojili osobní problémy. Známý kaskadér Cliffovi dlužil nějaké peníze, ale místo nich mu nabídl, že se stane polovičním majitelem jeho psa (toho, o kterého se Cliff stará ve filmu). Jednoho dne však Cliffův kamarád plánoval psa nadrogovat a obětovat v psích zápasech. Chtěl vsadit na jeho protivníka a snadno tak vydělat. Cliff se naštval, zabil ho a psa si nechal. Všechny jeho vraždy mu podle Tarantina prošly bez trestu.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Sám autor se vyjádřil, že v knize si autor často odskočí do historie kaskadéra Cliffa, jehož různorodé příběhy by měly působit jako pulpové historky. Dále se v knížce dozvíme, jak si herecká star – Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) užíval natáčení v Evropě. Jak se domluvil s producenty spaghetti westernů, kde se poprvé setkal se svojí temperamentní italskou manželkou a jak ho role v evropských westernech proměnily. Zároveň se podíváme na hvězdný vzestup Ricka Daltona a na jeho westernový seriál Pravidlo odměny, díky němuž si udělal v Hollywoodu jméno. Dozvíme se hněd několik podstatných historek z natáčení seriálu, které byly z filmu vystřiženy.

Vedle toho se dozvíme také příběh Sharon Tate, která přijela z Texasu mezi Hollywoodské kopce, kde odstartovala svojí hereckou kariéru. Nahlédneme do jejího soukromí a vztahu s věhlasným režisérem Romanem Polanskim. Tarantino v knize také popisuje zákulisí tajemného statku, kde žije Charles Manson a jeho rodina. Podíváme se mezi hippie komunitu, kde uvidíme přerod květinových dětí v satanistickou sektu a autor nám přibližuje vražedné běsnění, které skončí dost jinak než ve skutečnosti. A celkově se v novele dočteme mnoho dalších příběhů, které rozšiřují filmový svět a nahlížejí na různé vedlejší příběhy novou a velmi originální autorskou optikou.

Tarantino jako spisovatel rozhodně nezahálí

Quentin Tarantino je skálopevně přesvědčený, že natočí už pouze jediný film. O jeho posledním desátém filmu se zatím nic neví – zato se ale Tarantino začíná silně prosazovat jako spisovatel. Režisér uzavřel s nakladatelstvím HarperCollins smlouvu na dvě knihy – na románové zpracování filmu Tenkrát v Hollywoodu a na non-fikční publikaci Cinema Speculation.

Kniha Cinema Speculation by měla být pojmuta jako faktografická publikace, která se věnuje filmovému průmyslu a kinematografii 70. let minulého století. Jedná se o soubor esejí, článků a referátů, které mají přibližovat jak obraz filmového byznysu v sedmdesátkovém Hollywoodu, tak i portrét lidí a doby, která byla tak úzce provázaná s filmem. Tarantino touto odbornou publikací vzdává hold filmové kritičce Pauline Kaelové z časopisu New Yorker, která zemřela v roce 2001. „Bude to pestrá kombinace esejů, recenzí, osobních textů a mučivých úvah na téma ‚co by kdyby‘.“ uvádí nakladatelství Harper, které je součástí konglomerátu HarperCollins. Datum vydání zatím nebylo uvedeno.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

A co dále očekávat od slavného režiséra a úspěšně začínajícího spisovatele? Quentin Tarantino se osobně v podcastu The Big Picture nechal slyšet, že by rád literárně zpracoval svůj debut Gauneři (1992). Jelikož je známý svojí zálibou v beletrizovaných zpracování různých filmů, tak tato informace není žádným velkým překvapením. Prý má už napsané dvě kapitoly románu a přemýšlí, jestli v tom má pokračovat. Ve stejném podcastovém rozhovoru se také zmínil o rozpracované westernové novele, která vychází z fikčního seriálu Zákon odměny. Zkrátka přepisování a rozšiřování svých filmů do románů se zdá jako Tarantinova nová záliba – a dle jeho filmografie má určitě z čeho vybírat.

Režisér a prkna, která znamenají svět

Vedle toho režisér také přemýšlí o práci na divadelních prknech. Jako dramatik si pohrává s myšlenkou na divadelní hru, která by vycházela opět z filmu Tenkrát v Hollywoodu. Drama by mělo vycházet z konverzace mezi Rickem Daltonem a hereckým agentem (jehož ve filmu hrál Al Pacino), který chce Daltona obsadit do italského westernu. Zároveň by se hra měla prolnout s Daltonovým hereckým působením v Evrop, kde absolvoval důležitou schůzkou s předním evropským producentem ve vyhlášené asijské restauraci v centru Říma. Podle Tarantina má tento příběhový střípek velmi nosný a silný motiv k tomu, aby posloužil jako základ pro samostatnou divadelní hru.

Podcast – Rozhovor s Quentinem Tarantinem o knize a filmu Tenkrát v Hollywoodu

Poslední dobou je čím dál větší trend, že se filmoví tvůrci pouští do psaní knih. Vedle Tarantina se dali na literární dráhu také režiséři Brian De Palma, David Cronenberg nebo Guillermo del Toro. V Česku nedávno vyšla poetická kniha italského filmaře Paola Sorrentina Všichni mají pravdu. Další režisér Michael Mann momentálně píše román, jenž má dějově předcházet událostem z jeho slavného filmu Nelítostný souboj (1995). Z českých luhů a hájů napsal knihu Bohemia Jan Svěrák a blíží se premiéra filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jenž natočil adaptaci vlastního bestselleru. Tudíž neváhejte a jděte si do knihkupectví pro vlastní výtisk knihy Tenkrát v Hollywoodu a nahlédněte do zákulisí sedmdesátkového Hollywoodu, kdy byla éra hippies v největším rozkvětu.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Kniha vyjde v českých knihkupectví 14. října a už nyní si jí můžete předobjednat v Dobrých knihách.Dobrých knihách.Dobrých knihách.

Tenkrát v Hollywoodu, Quentin Tarantino (320 str.)

Odkaz k objednání ZDE.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 − 12 =