Cillian Murphy jako Oppenheimer – život tvůrce jaderné bomby od Nolana

Když se řekne režisér Christopher Nolan, tak si asi většina vybaví slavnou trilogii Temný rytíř, Počátek, nebo jeho originální Memento. Nový film tohoto režiséra se jmenuje Oppenheimer, a je z názvu zjevné, půjde o životopis J. Roberta Oppenheimera. Ten v letech 1942 až 1946 vedl výzkumný a vývojový program USA, jehož cílem bylo vyrobit první jadernou zbraň.

Projekt odstartoval prezident Franklin D. Roosevelt v roce 1939 v reakci na informace, že vědci Adolfa Hitlera pracují na jaderné zbrani. Vznikl tak tým vědců a vojenských úředníků, kteří měli prozkoumat využití jaderné energie pro vojenské účel. Po Pearl Harboru a vstupu USA do války (v prosinci 1941) se tento projekt oficiálně změnil ve vojenský vývoj a v roce 1942 byl spuštěn tajný vojenský projekt s názvem Manhattan, jehož cílem bylo vyvinout atomovou bombu dříve než Němci. Než se povedlo bombu dokončit, tak v Evropě válka skončila, a tak byla využita pro útok na Japonsko.

16. července 1945 proběhl v Novém Mexiku první testovací výbuch jaderné zbraně a jen o pár týdnů později, 6. srpna 1945 byla nová zbraň použita při útocích na Hirošimu, a o tři dny později na Nagasaki. Obě bomby okamžitě zabily přes 100 000 lidí a srovnaly obě města se zemí.

Film Oppenheimer bude adaptací knihy Americký Prométheus: Triumf a tragédie J. Roberta Oppenheimera od Martina Sherwina a Kaie Birda. Kniha dostala Pulitzerovou cenu, scénář k filmu si napsal sám Christopher Nolan. Už je jasné, že se stopáží 180 minut půjde o nejdelší film, jaký kdy Nolan natočil.

KOUKNI SE  Top Gun: Maverick startuje v kinech. Natáčel se na českých L-39 Albatros

Co se hereckého obsazení týče, tak roli J. Roberta Oppenheimera si zahraje Cillian Murphy (s Nolanem už točil Temného rytíře, Počátek, či Dunkirk). Ve filmu si zahraje i Emily Blunt (Tiché místo), Matt Damon, Robert Downey Jr., či držitel Oscara Rami Malek. 

Film Oppenheimer má premiéru 20. července 2023 a očekává se, že půjde o jeden z nejlepších filmů, které tento rok uvidíme v kinech.

ChB

Předchozí článekRecenze: 4 řady seriálu YOU (TY) jsou u konce
Následující článekRecenze: Affleckův film Air: Zrození legendy skóruje trojnásobně

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × 4 =