BEST OF 2021: Nejlepší filmy roku

Představujeme žebříček sestavený z těch nejlepších filmů roku 2021, které byste podle redakce Kukatko.cz neměli minout. Zde vám přinášíme výběr několika tipů, na které byste se – pokud jste to ještě neudělali – měli podívat.

Duna

Epická adaptace kultovního sci-fi románu Franka Herberta v tomto seznamu nesmí chybět. Hory písku, galaktická mytologie, zázračné koření a hvězdné obsazení této vesmírné“hry o trůny” je dechberoucí podívanou určenou jedině pro stříbrné plátno. Chalamet, Ferguson, Isaac, Momoa, Brolin, Bardem, Skarsgard nebo Zendaya se plahočí pískem ve velkolepém příběhu téměř antických rozměrů. Zatímco hollywoodské režisérské eso Denis Villeneueve nám servíruje obrazy hořících palem a plíživě smrtící vedro mezi dunami, které je pouhou expozicí a prvním dílem otevírajícím kultovní svět Duny.

Rozhněvaný muž

Stylový temný akčňák od mistra akce a humoru Guye Ritchieho je plný černohumorných hlášek a až osudové zloby. Ritchie se po letech spojil s Jasonem Stathamem a natočili jeden z nejstylovějších snímků roku. Dojde na pěsti, střílečky, bankovní přepadení a stylové rvačky – ale také na rodinné hodnoty ve jménu pomsty, která je plná břitkého britského humoru. Oddechovka a stylovka zároveň – pro milovníky Ritchieho a Stathema povinnost! Recenzi si můžete přečíst zde.

Nikdo

Pomalejší kriminálka se stárnoucím akčním hrdinou Bobem Odenkirkem od ruského akčního specialistiy Iljy Najšulera sází na komorní, ale stylovou podívanou. Scénář napsal Derek Kolstad, autor Johna Wicka, takže není třeba se obávat průměrného díla. Je to oldschoolově laděný thriller, který si bere to nejlepší z akčňáků ze 70. let a servíruje nám ruské gangstery a padesátníka, který chce žít svůj americký sen. Nejdřív se ale musí postavit své temné minulosti, než se usadí v domečku se zahradou. Úvodní expozice ranního vstávání a vynášení popelnic je dokonalá. Stejně jako kinetická akce během rvačky v městském autobuse. Scény z tohoto filmu, který jsme recenzovali zde, jen tak nezapomenete.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Cesta za smířením

Překvapivě zapadnutá filmová perla Cesta za smířením se skryla v nánosu netflixovského balastu. Komorní survival thriller z Norska natočil Tommy Wirkola jako humornou, ale patřičně drsnou a brutální podívanou. K třeskuté a nekorektní zábavě mu stačila jedna chata, hluboké severní lesy a pětice herců s Noomi Rapace v čele. Jak se může změnit klidný víkend na chalupě jednomu režisérovi a herečce v krvavý boj na život a na smrt? Až parodický konec je třešínkou na zapadlém filmovém klenotu, kde uvidíte smrt na sto způsobů – včetně odvolání se na Fargo, ale takovým norským způsobem.

Není čas zemřít

Filmový rok 2021 se nesl v duchu očekávání na dva filmy, a oba jsou v našem žebříčku. Všichni netrpělivě očekávali sci-fi spektákl Duna a poslední bondovku s Danielem Craigem Není čas zemřít. A zatím poslední James Bond mezi nejlepšími filmy roku nesmí chybět, přesto že k filmu má řada fanoušků velké výhrady, tak je to stále zábavná a řemeslně dobře natočená věc. Plytký scénář a místy popření agenta 007 naštěstí zachraňuje Craigovo charisma, úchvatná kamera a svižná režie Caryho Jojiho Fukunagy, prvního amerického režiséra Jamese Bonda. Agent znovu obletí a zachrání svět, ale také radikálně promění vlastní charakter. Není čas zemřít je důstojným rozloučením s Craigovým agentem jejího veličenstva.

Nadějná mladá žena

Výjimečný režijní debut herečky a scenáristky Emmerald Fennel, která na sebe upozornila saritickou krimi Na mušce. Tento svěží, ironický a jemně feministický thriller se trefně, ostře a s humorem strefuje do současné vlny #MeToo. Nadějná mladá žena je zároveň stylovým návratem Carey Mulligan, která si roli radikální mstitelky, která nenávidí muže, vysloveně užívá.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

A pár českých tipů: Shoky&Morthy: Poslední velká akce, Chyby, Ubal a zmiz nebo výborná Okupace

VIKTOR H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 + seven =