Assassin´s Creed – tajná válka asasínů a templářů

Jak to tak vypadá, poslední dva měsíce v roce budou nabité těmi největšími peckami, na které se spousta fanoušků těší. V listopadu půjde o marveláckého Doctora Strange a fantasy Fantastická zvířata a kde je najít z Potterovského světa. Překvapit mohou také dva horory – Ouija: Kořeny zla a The Disappointments Room. V prosinci pak pro některé dlouho očekávané pokračování české pohádky Anděl Páně 2, ale hlavně Rogue One: A Star Wars Story. Opomenout nemůžu ani další film série Underworld s podtitulem Krvavé války. Film, o kterém bude řeč nyní, je Assassin´s Creed.

Assassin´s Creed je filmová adaptace podle úspěšné stejnojmenné videoherní série. Na rozdíl od Warcraftu půjde ve svých vlastních stopách. Film Warcraft vyprávěl příběh jedné z prvních počítačových her, které se dnes dají těžko sehnat. Assassin´s Creed stvoří úplně nový příběh, který jste si dosud v sérii nemohli zahrát. Tudíž hned ze startu získává svobodu v tvorbě příběhu. Ve filmu se objeví charakteristické prvky, které jsou z her dobře známé. Příběh ale nebude vzat z žádného dílu. Půjde svou vlastní cestou.

Co je Assassin´s Creed?

Pro ty, kteří neznají videoherní sérii, krátké představení. Assassin´s Creed je historicko-akční sci-fassassins-creed-movie-325x170i série 9 hlavních her a spousty dodatků/DLCček vydávaných od roku 2007 firmou Ubisoft Entertainment. Ústředním dějem je nikdy nekončící boj mezi asasíny a templáři během celé historie lidstva. Každá z devíti hlavních her se odehrává na jiném místě, potažmo v jiné časové době. Podíváte se tak do Izraele 12. a 13. století, italských Benátek a Florencie, středověkého Říma, Osmanské říše, USA za války o nezávislost, ostrovů v Karibském moři v kůži piráta/asasína, Francie za Velké francouzské revoluce, New Yorku za Sedmileté války a Viktoriánské Anglie. Sérii proslavilo především spojení dvou časových linek – současnosti a minulosti. Přitom stěžejní dějová linka se vždy odehrává právě v minulosti. A to nemluvím o schopnostech asasínů, za které hrajete nebo teprve budete hrát. Od skryté čepele k tichému vraždění nic netušících obětí přes širokou škálu sečných a střelných zbraní po nejrůznější vychytávky jako vystřelující hák, dýmovnice, házení mincí pro rozptýlení nepřátel apod.

KOUKNI SE  Tvůrce seriálu Squid Game prozradil alternativní konec první a koncept druhé sezóny

Existuje také knižní série. Čítá prozatím 8 knih. Každá kniha vychází z děje svých videoherních protějšků. Popisuje životy hlavních herních asasínkých postav, doplňuje a propojuje jednotlivé děje her. Vedle knih vznikly 3 krátkometrážní snímky – Assassin´s Creed Lineage (2009), Assassin´s Creed Ascendance (2010) a Assassin´s Creed Embers (2011). Jednotlivé krátké snímky doplňují další informace k již tak bohatému univerzu. Například život Eziova otce či Eziův samotný skon.

Filmový Assassin´s Creed

Jak jsem již zmínil, příběhová část bude zcela originální. Nebude tedy vycházet z děje žádného dílu herní série. Před třemi měsíci byl zveřejněný první oficiáassassins_creed_animuslní trailer k připravovanému filmu. Vypadá špičkově až na ten nešťastný výběr hudebního doprovodu
. To mi prostě k Assassin´s Creed absolutně vůbec nesedí a určitě nejsem sám.

Děj filmu se bude točit okolo Calluma Lynche, který je popravený smrtící injekcí. Tak docela mrtvý ale není. Jeho smrti je fingovaná a Callum je převezený do přísně střežené budovy. Brzy po probuzení zjišťuje, že je „vězněm“ výzkumné společnosti Abstergo. Abstergo vlastní revoluční technologii Animus. Animus je zařízení, které odemyká genetické paměti předků a umožňuje vlastníkovi vzpomínek prožívat je naplno. V případě Lynche jde o vzpomínky jeho předka, asasína Aguilara de Nerha. Aguilar žil v 15. století za dob Španělské inkvizice. Callum přijde na to, že on i Aguilar pochází ze záhadně tajné společnosti Asasínů. V průběhu svých dobrodružství začne shromažďovat neuvěřitelné znalosti a dovednosti aby se vymanil ze spárů mocné Templářské společnosti operující v současnosti. Budou Callumovi stačit Aguilarovy vzpomínky k odhalení celé pravdy a poražení templářů v současnosti?

KOUKNI SE  Nejnovější trailer The Batman

Film přijde do kin pod režisérskou taktovkou Australana Justina Kurzela. Autora filmů Snowtown a Macbeth. O scénář k filmu se postarala mužská trojice Bill Collage (Bezva vejška, EXODUS: Bohové a králové, Kurýr: Restart, Aliance), Adam Cooper (Bezva vejška, Mistrovský plán, EXODUS: Bohové a králové, Aliance) a Michael Lesslie (Macbeth). Hudební doprovod k filmu složil Jed Kurzel (Snowtown, Babadook, Slow West, Macbeth). Vypadá to na velice celistvé a propojené spolupráce mezi režisérem, scénáristy a skladatelem filmové hudby. Scénáristé Collage a Cooper již pracovali spolu na filmovém scénáři. Scénárista Lesslie a skladatel Jed Kurzel pro změnu pracovali na filmu, který sám Justin Kurzel režíroval. Spojení najdeme také mezi herci a tvůrci. Po filmu Macbeth půjde o druhou spolupráci mezi Michaelem Fassbenderem a Justinem Kurzelem, kterou si oba pochvalovali. Fassbender se také zasloužil o přivedení herečky Marion Cotillard do natáčení filmu. Po taktéž pochvalné spolunnamedupráci při filmu Macbeth.

Kdo všechno si v Assassin´s Creed tedy zahraje? Hlavní postavu Calluma Lynche a asasína Aguilara ztvárnil Michael Fassbender. Doktorku Sophii Rikkinovou Marion Cotillard a jejího otce Alan Rikkina Jeremy Irons. Dále pak Michael Kenneth Williams (Moussa), Brendan Gleeson (Callumův otec Joseph), Ariane Labed (Maria), Callum Turner (Nathan), Denis Ménochet (hlavní dozorce Absterga), Matias Varela (Emir), Brian Gleeson (mladý Joseph), Javier Gutiérrez (Tomas de Torquemada) a další.

Několik zajímavostí na závěr…

Samotný Fassbender se do projektu vrhl naprosto po hlavě. Těsně před začátkem natáčení nehrál ani jednu z devíti her. Dokonce před tím než ho Ubisoft přizval k natáčení, neměl ani tušení, že takové hry vůbec existují. Výroba kostýmů trvala 2-3 měsíce a všechny byly ušity ručně. Každá asasín vlastní osm jedinečných verzí svého kostýmu. Do role Marii byla zvažovaná herečka Alicia Vikander. Ta nakonec dala přednost novému filmu s Jasonem Bournem. První vyvrácené spekulace mluvili o začlenění Roberta Downeyho Jr. (Iron Man) do filmu. Údajně si měl zahrát postavu Leonarda da Vinciho.

KOUKNI SE  Uvadající Oscary probudil Will Smith fackou v přímém přenosu. Bylo to domluvené?

Justin Kurzel často zmiňoval, že nechce žádný „super hrdinský“ film. Chtěl obsáhnout, co to znamená být člověkem. Tudíž ve filmu použili zelené plátno a speciální efassassin-creed-5ekty pouze v míře nezbytně nutné. Filmů vládnou hlavně praktické efekty a skutečně náročné parkurové triky a kousky. I slavný herní Leap of Faith byl natočený s kaskadéry bez CGI. Takže tenhle „sebevražedný“
skok jde uskutečnit a přežít bez újmy. Problémy nastaly také během natáčení. Velký počet rekvizit postavených na Maltě, kde se natáčelo, opakovaně poškodil hurikán.

Největších změn oproti hrám doznal Animus. Ve hrách je zobrazovaný jako lůžko nebo křeslo, které přečte genetickou paměť a promítne ji na externí obrazovku ve třech rozměrech. Ve filmu ovšem Animus vypadá jako obrovská mechanizovaná robotická paže. To je upgrade.

Oslaví asasíni úspěch nebo podlehnou templářsky nepřívětivým divákům? To se dozvíme až nám snímek studia 20th Century Fox, Ubisoft Motion Pictures a New Regency pošlou s premiérou 29. prosince 2016 do českých kin.

 

Ondřej Blahut

 

www.collider.com, www.comingsoon.net, www.imdb.com, www.youtube.com

Předchozí článekPět nejlepších dialogů Quentina Tarantina
Následující článekRecenze: Znalcem vína za 24 hodin! ANO, ANO, ANO!

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

19 − four =