6 filmů, které tajně ukryly známé herce za speciální efekty

Kteří známí a slavní herci (popřípadě rockové hvězdy) se dokázali dokonale skrýt za maskou postav, které ztvárnili, nebo za hromadou make-upu? To se dozvíte po přečtení následujících řádků.

Postavu Unkara Plutta ve filmu SW: Síla se probouzí si zahrál Simon Pegg

J. J. Abrams, režisér sedmé epizody, měl nelehký úkol. Představit nové generaci (a dětem) filmovou sérii Star Wars. Snad proto najdeme tolik podobností mezi jeho snímkem Síla se probouzí a prvním filmem ze série s názvem Nová naděje. Dokonce okopíroval pár postav z původního filmu. Jedna z nich zapadá do tématu našeho článku.

Unkar Plutt je právě ten oslizlý obchodník s „jídlem“, který si vydělává vykořisťováním obyvatel pouštní planety Jakku. Pokud si myslíte, že postavu vytvořili pomocí CGI, tak jste na omylu. Výroba kostýmu postavy zabrala několik dní práce. A kdo, že se to musel do těžkopádného kostýmu navléct? Herec známý především z komediálních rolí, Simon Pegg. Pokud jste viděli filmy jako Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení, Paul, Star Trek nebo Doba ledová, tak nejspíš už víte, o kom je řeč. Také Peggův hlas tvůrci pozměnili. Výšky britského přízvuku nahradili nízko položeným tónem křiklavé řeči.

Gary Oldman trpěl šest hodin pod make-upem bez jména v hereckém obsazení

Gary Oldman si zahrál nejrůznější role ve stovkách filmů. V jedné jeho roli byl ale naprosto nerozpoznatelný. Filmem je thriller Hannibal o vyšinutém vrahovi a lidojedovi Hannibalovi Lecterovi. Ve filmu si Oldman zahrál jednu z obětí Hannibala Lectera, která jen tak tak zůstala naživu. V konečném výsledku vypadá herec s hromadou make-upu na obličeji jako Sloní muž, který právě zhlédnul vraždící video z filmu Kruh.

Hercovo jméno dokonce nefigurovalo ani v titulcích. Autoři Hannibala chtěli, aby postava neznámé oběti neměla skutečnou identitu. Donutili tak diváky, aby na to přišli sami. Pod tlustou vrstvou make-upu a několika vrstvách umělé kůže se ukrývala tvář velice známého herce Garyho Oldmana. Toto tajemství ale nakonec příliš dlouho netrvalo. Nakonec se provalilo, kdo si znetvořeného muže upoutaného na lůžko zahrál. Tvůrci filmu se to pokusili zachránit tím, že tento fakt, který prosákl na veřejnost, nepotvrdili.  Dnes už je to více než jasné.

KOUKNI SE  TOP seriály ze středoškolského prostředí

Pohleďte, Keanu Reeves jako Ortiz „Dog Boy“

Nejspíš jste dosud nikdy neslyšeli o sci-fi komedii Freaked z roku 1993, ve které se gang mutantů vzbouřil proti vlastníkovi tzv. „Freak Show“, ve které všichni mutanti musí povinně vystupovat.

Jeden z charakterů známý jako Ortiz „Dog Boy“ skrýval obličej dalšího známého a úspěšného herce. Díky velké vrstvě make-upu to žádný divák nepoznal ale Ortize ztvárnil Keane Reeves. Takže i v tak ujetě vypadajícím filmu si zahrál herec světového formátu. Už jen dvě scény, ve kterých se objevil, vypadají dost šíleně. Nejdřív se Reeves v kostýmu a make-upu  honí za veverkou. Později sám prchá před gigantickými očními bulvami vyzbrojenými samopaly. No prostě čirá bizarnost.

I když se jméno Reevese také neobjevilo v titulkové části po skončení filmu, jeho herecká spolupráce byla známá už předtím. Protože Alex Winter se zmínil studiu, že chce natočit film za herecké účasti Keanu Reevese. Fakt, že dokázal Winter do projektu začlenit natolik známého herce, uvedlo tvorbu filmu do pohybu.

Guy Pearce nosil masku starého muže v Prometheovi úplně zbytečně

Film Prometheus je prequelem k Vetřelčí sérii. Dějově předchází událostem z prvního Vetřelce se Sigourney Weaver v hlavní roli. Režisér Ridley Scott chtěl divákům vnést světlo do tmy, která zahalovala vznik xenomorfní rasy. Jednou z podstatných otázek je, proč postava Petera Weylanda, miliardářského černého pasažéra, vypadá ve filmu tak nepřirozeně a staře. Přece jako miliardář a vlastník největší kosmické firmy na světě musí mít náležitou péči. Navíc se film odehrává v nějakém 22. století. To by už mohla být medicína na hodně vysoké úrovni. Nehledě na to, že už by klidně mohly existovat předražené výrobky oddalující stárnutí pleti.

KOUKNI SE  Vyproštění 2: Chris Hemsworth točí v Česku akční podívanou. Sdílel video vlakové honičky

Obličej Petera Weylanda je ve skutečnosti pouze maska starého muže. To znamená, že pod maskou se ukrývala daleko mladší tvář. A to tvář herce Guye Pearceho známého z filmů jako Memento, Dva bratři, Smrt čeká všude, Cesta nebo Iron Man 3. Těžko říct, proč si Scott vybral tuto cestu. Nebylo by přeci jen levnější najít schopného staršího herce? Stačila by jen trocha klasického make-upu. Navíc maska vypadá jako narozeninový dort ponechaný na horkém letním slunci.

Původně se měli ve filmu objevit „snové části“, kde měl Pearce vypadat úplně normálně (tak, jak zrovna vypadá). Z toho nápadu ale nakonec sešlo. Prý se jeho postava má objevit v nově chystaném filmu, který na Promethea navazuje. A to Vetřelec: Covenant. Tak doufám, že když už se objeví znovu, tak bude vypadat normálně.

Mnoho rockových hvězd hrálo mimozemšťany nebo zombíky

Nejvíce rockových hvězd se objevilo ve Star Trek univerzu. Seriál i filmy obsahují nezměrné množství podivně vyhlížejících životních forem. To je to pravé místo, kde si mohou zahrát nějakou malou roličku rockeři, kteří jsou fanoušky seriálů, ale nechtějí, aby je někdo poznal.

Jedním z nich je Tom Morello ze skupiny Rage Against the Machine. Ve filmu Star Trek IX – Vzpoura ztvárnil jednoho z mimozemských válečníků rasy Son´a. To jsou ti zlí kluci a jejich obličeje, které vypadají jako potravinové sáčky zabalené do varlat. Později si pak ještě v jedné scéně zahrál roli důstojníka lodi Enterprise v seriálu Star Trek: Voyager.

KOUKNI SE  Komentář: Vyšehrad: Seryjál – Fenomén Lavi míří do kin a to hned dvakrát. Jaký to má ale smysl?

Dále Mick Fleetwood z Fleetwood Mac se objevil v seriálu Star Trek: Nová generace. Nezahrál si ani Klingona, ani Romulana, ale Antediana. Antendiani byli rasa nechutných rybích lidí, kteří se v seriálu objevili naštěstí pouze v jediném díle. Nebyla to náročná role, protože většinu času jeho postava strávila v kryospánku.

Také postavy zombii jsou pro rockery přitažlivé. Fanoušci seriálu Živí mrtví možná budou vědět. Právě v jedné epizodě tohoto postapokalyptického zombie seriálu se objevil Scott Ian z hudební skupiny Anthrax. Diváci Iana mohli spatřit jako jednoho z chodců s obří bradou Jaye Lena.

Nejznámější rocková hvězda, která si zahrála mrtvolu, je bezpochyby Chris Martin (Coldplay). Stačí, když si pustíte hororovou komedii Soumrak mrtvých a budete si pozorně prohlížet všechny mrtvoly. Jedna z nich je náramně podobná Chrisovi Martinovi (protože je to on ?).

Určitě jste viděli herečku Glenn Close jako piráta ve filmu Hook

Ti z vás, kteří film viděli, ale herečku v něm nikde neviděli nebo nepoznali, vězte, že skutečně v Hookovi hrála. Akorát roli, kterou byste nečekali. Herečka Glenn Close si ve snímku zahrála roli muže/piráta. Pokud jste ji nepoznali, tak v tom případě maskéři odvedli setsakra dobrou práci. Ani já jsem ji nepoznal. Škoda jen, že rodinné dobrodružné komediální fantasy v režii Stevena Spielberga nezískalo Oscara za make-up. Rozhodně by si to film, a hlavně maskéři zasloužili. Proměna byla natolik dokonalá, že i jeden z odborných scenáristických poradců si myslel, že jde o muže. Posuďte sami na obrázku.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.cracked.com, www.imdb.com

Předchozí článek5 nejkultovnějších herních glitchů
Následující článekTrailer číslo 1 na seriálovou týmovku The Defenders od Marvelu

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × four =