10 skvělých filmů, kde zloduch zabije hrdinu

Hned na úvod musím upozornit, že článek prozrazuje konce těchto desíti vybraných filmových počinů. Spoilery se to tady jenom hemží. Takže pokud jste kterýkoliv z desíti níže uvedených filmů neviděli, doporučuji zavřít oči a zacpat uši. A přečíst si to až po zhlédnutí filmů. Dnes to bude o bravurně zvládnutých filmech, které končí smrtí hrdiny nebo přímo hlavní postavy rukou hlavního padoucha. Ať už přímo nebo prostřednictvím někoho/něčeho jiného. Vítejte ve světě filmů, které nekončí happyendem!

Gladiátor

Commodus v podání herce Joaquina Phoenixe byl ve své době jedním z největších a nejnenáviděnějších padouchů ve filmu. Intriky a lpění na hodnotách Commodusovi pomohly dosáhnout všeho, co chtěl. To, že Phoenixovu postavu nenávidíte víc a víc, znamená, že si herec dal záležet na ztvárnění římského vůdce. Stejně jako když zemřel Joffrey Baratheon v seriálu Hra o trůny. Všichni diváci a fanoušci byli štěstím bez sebe, že konečně zemřel. To je jasný důkaz hereckého umu. Sehrát svou roli tak, aby vás diváci nenáviděli, není vůbec lehké.

Ale zpět. Co se stane, když se setká Commodus s tváří Joaquina Phoenixe a generál Maximus, kterého ztvárnil Russell Crowe? Nastane smrt jednoho z nich. A podle názvu článku není potřeba složitě hádat, kdo zapíchne koho. Commodus si pojistí pokles slávy hlavního hrdiny v jednom z Maximových soubojů tak, že Maxima nenápadně, ale fatálně bodne nožem. Poté, co Maximus opět zvítězí (posledním gladiátorským soubojem si vybojoval svobodu), padá k zemi a je na místě mrtvý.

Padouch zvítězil a hrdina padl. Jenže tento konec má hořkosladkou příchuť. Maximovou touhou nebylo najít štěstí ve vybojované svobodě, ale opětovné setkání se svou rodinou. Protože je jeho okolí nejbližších povražděné, tak se Maximovi přání nakonec splnilo.

 

Osm hrozných

Nazývat kteroukoliv postavu hrdinou v zasněženém westernu Quentina Tarantina je docela odvážné. Už jen proto, že Tarantino se vyžívá v psaní postav s temnějšími stránkami, které mají krev na rukou a originální názory na dobro a zlo. Postava Johna Rutha v podání Kurta Russella má k definici hrdiny/dobráka ze všech nejblíže.

Přinejmenším je odhodlaný vykonávat své povinnosti podle svého nejlepší vědomí a svědomí. Daří se mu plnit zakázky úspěšně do doby, než vypije šálek otrávené kávy v Minniině galantérii. Jak vám film správně naservíruje, jed přisype do kávy Joe Gage s tváří herce Michaela Madsena. Přesně v momentě, když se Ruth nedíval. Proč považujeme Gageho za padoucha? Protože se po téměř celou dobu filmu chvástá tím, že všichni zemřou.

 

Statečné srdce

Historické drama se nechalo inspirovat skutečnou postavou dějin, Williamem Wallacem. Wallace se v 13. století postavil do čela odporu pro anglickému králi Eduardovi I. A tím rozpoutal dlouhé boje za skotskou nezávislost.

Když se člověk díval na tento film, tak nějak tušil, že to pro hlavního hrdinu nedopadne dobře. Vše odstartovala smrt Wallaceovy milé, kterou zabili angličtí vojáci, a následný boj proti zkažené anglické šlechtě. Prostě nebylo možné necítit jistou naději pro Williama Wallace a jeho revoluci.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Konec života skotského hrdiny za nezávislost započal zradou jeho vlastního vojska, které ho nechalo ve štychu. Poté jej představitelé Anglie zajmou a nějakou dobu mučí. Soucit jednoho ze soudců dává Wallaceovi možnost prosit o milosrdenství a dostat rozsudek v podobě rychlé smrti. Na špalku poté vykřikne „Svoboda!“ a následuje stětí jeho hlavy.

 

Logan

Většina filmů s X-Meny je považovaná za zábavu pro celou rodinu. Tedy kromě Deadpoola očividně. Loganův rating R se pyšní emočně zničujícím příběhem o posledních dnech osamělého pistolníka. Mutanty všeho druhu a plány zločinců nahradil svět, který zobrazuje Wolverina uvězněného ve vlastním chátrajícím těle a v tak špatném stavu, že si přejeme, aby to trápení skončilo. Znepokojující je také pohled na profesora X zničeného psychickým úpadkem a občasnou ztrátou sebekontroly.  Šokovaného zjištěním, že existuje jeho vlastní dvojče/klon. Zničený Xavierovou smrtí, kterou zapříčinil právě mladší klon jeho samého. A emocionálně zruinovaný nalezením své dcery/klona. Přesto všechno nalézá důvod bojovat proti zlovolné organizaci, která má uprchlé děti se schopnostmi na svědomí.

Vše končí v momentě, kdy Logana v boji na život a na smrt jeho mladší klon vezme a nabodne na vyčnívající pahýl stromu. Jelikož Loganova schopnost regenerace vyprchala, je toto zranění natolik vážné, že mu nakonec podlehne. Samozřejmě můžete cítit úlevu, že je Wolverinovo psychické i fyzické trápení u konce. Ale ten moment, kdy Logan řekne Lauře, že se konečně cítí jako její otec. To je emočně nejvíc zdrcující moment v historii filmů podle komiksů.

 

Rogue One: Star Wars Story

Snad jediný film ze světa Star Wars, který se nebál zabít ne jednu, ale prakticky všechny důležité hrdiny ve filmu. Všichni naštěstí nezemřeli nadarmo. Oplátkou jim bylo získání plánů první Hvězdy smrti pro Povstalce. V případě Rogue One jde o špičkový válečný film ze světa Star Wars, který vás naplní nadějí pro tým povstalců. A na konci vás srazí do kolen vybitím všech kladných hlavních postav. Tady se někdo nechal silně inspirovat Hrou o trůny, že?! ?

Když se zamyslíte, tak žádná postava z týmu se neobjevila ve čtvrté epizodě. To je pádný náznak, že nemusí přežít. A v tom je síla snímku Rogue One. Film staví na napětí a vztahy mezi postavami tak, že opravdu máte pocit, že to alespoň jeden z nich přežít musí. A potom bum. Hned jak se jim podaří poslat plány smrtonosné zbraně rebelům, vstoupá na oběžnou dráhu planety Hvězda smrti. Vypálí slabší salvu. Dost silnou na to, aby zničila základnu, ale nic víc. Aniž by to Tarkin jako velitel Hvězdy smrti tušil, spolu s likvidací základny na planetě usmrtil zbylé dvě hlavní postavy – Cassiana Andora a Jyna Ersa.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

 

3:10 vlak do Yumy

Vzhledem k neurčitému počtu excelentních westernů v posledních patnácti letech, je tento žánr i nadále považovaný za mrtvý. A když uvážíme kvalitu filmů jako je kultovní klasika s názvem 3:10 Vlak do Yumy, je tento obecně přijímaný názor o mrtvých westernech docela zvláštní.

Snímek je výjimečným příběhem o boji dobra a zla. Rancher Dan Evans s tváří Christiana Balea se chystá převézt proslulého psance (Russell Crowe) do cílové stanice jménem šibenice. Baleova postava nutně potřebuje splatit dluhy. Tak se přidává k ochrance, která má za úkol dopravit Wadea do Yumy. Croweův gang vedený hercem Benem Watsonem se tomu chystá zabránit. Gang je ochotný dostihnout vlak dříve, než vyrazí do cílové stanice

Watsonova postava jménem Charlie Prince zabije hrdinu filmu (Evanse). Následně je zastřelený svým šéfem, kterého přijeli vysvobodit – Benem Wadem (Russell Crowe). A proč to Wade udělal? V závěru totiž došel k náhlému momentu prozření, snad se v něm hnulo svědomí. Po smrti Evanse poskytne Wade odměnu za své dopadení rodině zemřelého ještě předtím, než dobrovolně nastoupí do vlaku. I za sebečernějším mrakem se skrývá teplé životodárné slunce.

 

Gran Torino

Na chvíli to vypadá, že dramatické vyvrcholení filmu bude směřovat k tradiční cestě pomsty. Když jde postava Clinta Eastwooda, válečného veterána, konfrontovat sousední gang za to, že zastřelili jeho napraveného kamaráda a znásilnili jeho sestru, čekali byste klasickou vyvražďovací pomstu.

Jenže Eastwoodův Walt má v plánu něco daleko zničujícího. Provokuje členy gangu takovým způsobem, aby mohl být zastřelen pouze před zraky stovek svědků. Na život již rezignoval. Nemá co ztratit. Tak se rozhodne v pomatenosti mysli, že se nechá zastřelit. Tím by totiž nepřímo ukončil terorizování místní komunity neblaze proslulým gangem přistěhovalců.

Waltova smrt se v podstatě stává hrdinskou obětí. Vyprovokuje zločin, aby jeho nový mladý přítel sám neklesnul na dráhu zločince. Na téhle výměně lze vidět jisté vítězství. Waltův život za život mladého muže, který má ještě hodně let před sebou. A měl by je prožít co nejlépe a nejkvalitněji. Walt navíc zaplatil za to, co provedl během války. Když chladnokrevně zastřelil vzdávajícího se vojáka. Tahle událost Walta pronásledovala až do konce jeho života.

 

Insomnie

Al Pacino ztvárňující detektiva Willa Dormera je na hony vzdálený bezchybnému hrdinovi. Dokázal to, když nevědomky postřelil kolegu ve snaze dopadnout úhlavního nepřítele filmu Waltera Finche (Robin Williams). Finch je geniální psychopatický vrah, který zabil místní středoškolskou dívku. Jenže dokázat mu to nebude jednoduché. Finch rozjíždí psychologickou hru, do které vtáhne všechny neopatrné lidi. Ti pak musí zakrývat své zločiny a podvádět se navzájem. Jinak končí.

Na konci filmu dochází k přímé a konečné konfrontaci mezi Dormerem a Finchem. Střet hlavních postav končí smrtí Finche a smrtelným zraněním detektiva Dormera, který nakonec svým zraněním podlehne. Určitě si Dormer nezasloužil takový konec, i když sám spáchal zločiny na hraně zákona. Film sice odmítnul nabídnout rozuzlení jeho vize spravedlnosti, ale poté co zemře, nemůžete se ubránit pocitu, že by si zasloužil něco víc. Šanci na vykoupení za to, že zastřelil monstrum.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

 

300: Bitva u Thermopyl

Stejně jako v případě filmu Statečné srdce, každý s historickými vědomostmi o skutečné Bitvě u Thermopyl ví, že žádné vyrýsované svaly ani perfektně upravené vlasy nezachrání krále Leonidase v podání Gerarda Butlera. Ani Leonidasův hlavní pokřik „Tohle je Sparta!“ nezabránil zkáze jeho 300členné skupiny bojovníků proti monstrózní armádě nepřítele.

Bohužel pro Leonidase bylo osudem jeho a skupiny věrných válečníků zemřít rukama nepřátel. Jediná podpora, jaké se jim dostalo, byla skrze jejich mučednickou smrt. Skon 300 bojovníků proti nezměrným počtům nepřátelské armády inspiroval ty, kteří bojovali v následujících bitvách. Bitva u Thermopyl totiž ukázala, že není až tak důležitý počet jako morálka, síla a loajalita. Tato bitva sjednotila Řeky a dodala jim potřebné sebevědomí, se kterým nakonec vyhnali Peršany z Řecka i z celého evropského kontinentu.

Přesto všechno je docela smutné a šokující vidět stovky šípů, jak letí na zbylé spartské vojáky v posledním tažení. Všichni vojáci končí prošpikovaní šípy jsou ukázkou toho, že i ti nejsilnější nakonec padnou.

 

Star Wars: Síla se probouzí

Harrison Ford požádal, aby jeho postava Hana Sola byla zabita několik dekád předtím, než byl přivedený zpět do franšízy pro pomyslnou sedmou epizodu s podtitulem Síla se probouzí. Jeho filmová smrt neměla přijít jako překvapení. Ale stalo se tak díky podcenění Abramsova díla přímo Fordem. Protože nakonec si natáčení neskutečně užíval.

Samotná smrt postavy nebyla tolik šokující jako způsob provedení. Hana Sola zavraždil jeho vlastní syn jako součást temného vývoje Bena Sola v Kylo Rena. Hanova smrt byla dalším krokem mladého muže, který se přiblížil k naplnění svého předem určeného osudu. I když bylo těžké inkriminovanou scénu sledovat, nemůžete kritizovat tu odvahu. Koneckonců pro samotnou postavu bylo nadlidsky těžké umlčet svého otce jednou provždy.

Snímek Síla se probouzí se chtěl zbavit pout s minulostí, a jak jinak toho dosáhnout, než zabitím pravděpodobně nejoblíbenějšího hrdinského charakteru, jaký se kdy ve světě Star Wars objevil. Smrt Hana Sola byla efektivní stejně jako brutální a nezbytná pro další vyprávění příběhu. Peklem také bylo rozptýlit všechny ty pověsti o tom, že postava Kylo Rena se může ještě vykoupit ze svých hříchů a zla, které dosud napáchal. Z této cesty již neexistuje prakticky žádný návrat zpět. Po tom všem.

 

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

 

www.whatculture.com, www.imdb.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen − 6 =