10 nejlepších akčních komedií

Akční filmy a komedie. Kdo by čekal, že smíchání těchto dvou žánru dopadne tak dokonale. Filmoví tvůrci si to uvědomili v 80. letech minulého století a od té doby se pouze zlepšují. Akční scény jsou mnohem akčnější a humor se posunul za 30 let mnohem dál, než dříve bylo možné. Ne všechno nové je automaticky lepší. V tomto článku vám představím 10 nejlepších akčních komedii.

10. Mizerové (1995 a 2003)

„Don´t be alarmed, we are negros“

Detektivové Mike Lowrey a Marcus Burnett pracují na protidrogovém oddělení. Marcus je rodinný typ, který má s rodinou, převážně manželkou, kvůli své práci problémy. Mike je pravý opak, užívá si svobodu a na rodinu zatím nepomýšlí.

Velkolepé akční scény tohoto typu, dokázal vytvořit pouze režisér Michael Bay. Humorný přístup detektivů ke všemu, je ve většině scén nečekaný a zákeřný, zároveň ale výstižný a vždy vás pobaví tak, jak má.

Hrají: Will Smith, Martin Lawrence,

9. Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

„Just like in a movie“

Nicholas Angel je ambiciózní londýnský policista, který bere svou práci až příliš vážně. Má úžasné výsledky a protože ze svých olegů a nadřízených dělá hlupáky, je přeložen do malého a tichého městečka Sandford, jehož statistiky zločinnosti jsou nejnižší v celé Británii. Po chvíli přijde na to, že skutečnost se rovná pravému opaku a vydá se na stopu největšímu organizovanému zločinu, který kdy Británie zažila.

Na scénáři pracoval Edgar Wright, který společně s dvojicí Pegg a Frost spolupracoval již na filmech Shaun of the Dead (2004), The World´s End (2013) a seriálu Spaced (1999-2001). Jeho napsání trvalo 18 měsíců a po jeho přečtení role přijali všechny oslovené britské hvězdy. Film je plný britského humoru, narážek na jiné filmy. Akční scény jsou nádherným klišé a fakt, že se vše odehrává v malém městečku, atmosféře dodává na komičnosti.

Hrají: Simon Pegg, Nick Frost, Timothy Dalton, Jim Broadbent, Stuart Wilson, Paddy Considine, Bill Nighy, Martin Freeman a Bill Hader

8. Tropická bouře (2008)

„I don´t read script. Script reads me.“

Skupina herců, která aktuálně natáčí válečný film s obrovským budgetem, je po otřesných hereckých výkonech vypuštěná do opravdové válečné zóny, která byla den předtím prošpekována tajnými kamery. Na nic netušící herce čeká největší herecká role v jejich životě. Aby přežili, musejí přesvědčit vietnamský kartel o tom, že jsou praví američtí vojáci.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Nejdražší komedie všech dob, plná hollywoodských hvězd, opravdových výbuchů, parodických a sprostých narážek a pravého humoru. Ben Stiller při psaní scénáře využil každou drahocennou vteřinu a dokázal, že se dá zparodovat cokoliv. Hlavními ikonami filmu jsou luxusní role Roberta Downey Jr. který hraje australského herce Kirka Lazaruse, který hraje afroamerického vojáka a Toma Cruise, který je k nepoznání. Robert Downey Jr. dokonce dostal Academy Award nominaci, což je pro komediální žánr neobvyklé.

Hrají: Robert Downey Jr., Ben Stiller, Tom Cruise, Jack Black, Jay Baruchel, Brandon T. Jackson, Nick Nolte, Steve Coogan, Danny McBride, Matthew McConaughey a Bill Hader

7. Travička zelená (2008)

„Am I seeing shit because i´m stoned or because i have no blood left?“

Dale Denton pracuje jako poslíček soudních obsílek, rád hulí trávu, díky které se seznámil s drogovým dealerem Saulem. Jednoho dne mu představí luxusní zboží s názvem Pineapple Express a Dale si jej jako náruživý kuřák koupí. Ještě ten den se rozhodne dodat svou poslední zásilku, ale předtím než tak udělá se chce uvolnit novým zbožím. Po chvilce v domě spatří vraždu a nechtěně se tak připojí do boje mezi drogovými kartely. V rychlosti zahodí zbytek jointu na silnici a jak vyjíždí, vrah jej spatří a na zemi posléze nalezne zbytek Pineapple Expressu. Dale zjišťuje, že vrah je zároveň Saulovým dodavatelem a proto se rozhodne za ním jet a vyřešit problém s ním. Společně se stanou pronásledovanými a když zjistí, že se nemůžou obrátit ani na policii, rozhodnou se vzít situaci do vlastních rukou.

Film nás všechny nečekaně nadchnul. Scénáristické duo Rogen a Goldberg se osvědčilo již v několika filmech, např. The Green Hornet, This is the End a jejich poslední trhák The Interview. Úžasný herecký výkon Jamese Franco film jen více ozařuje. Mluvím jednoznačně za všechny, když děkuji, že se tato trojice dala dohromady a nezastavila se na jediném projektu.

Hrají: James Franco, Seth Rogen, Danny McBride, Craig Robinson, Gary Cole, Rosie Perez, Amber Heard a Joe Lo Truglio

6. Pravdivé lži (1994)

„Have you ever killed anyone?“ „Yea but they were all bad.“

Harry vede dvojí život. Je zaměstnán jako agent v proti teroristické jednotce, která mu dala licenci prakticky ke čemukoliv. Jeho žena si myslí, že je obyčejným prodavačem počítačů a protože ji chybí dobrodružství, začala aféru s někým, kdo o sobě tvrdí, že je agent. Harry to samozřejmě zjistí a i když je aktuálně na stopě ukradených nukleárních bomb, rozhodne se, že své ženě dobrodružství dopřeje.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Režisér James Cameron vytvořil té doby nejdražší film a chtěl, aby byli všechny peníze ve filmu vidět. Obrovské množství honiček, výbuchů a přestřelek, kterým akce rozhodně nechybí.

Hrají: Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Tom Arnold, Tia Carrere, Bill Paxton a Art Malik

5. Interview (2014)

„They hate us,´cause they ain´t us“

Dave Skylark a jeho producent Aaron Rapoport mají bulvární pořad „Skylark Tonight“. Rozhodnou se udělat něco, co nikdo předtím ani nezkusil. Udělat rozhovor se svým fanouškem a diktátorem Severní Korei Kim Čong-Unem. Když se to svět dozví, jsou ihned kontaktováni CIA, která je naverbuje na jeho vraždu.

Mnoho lidí se proti tomuto filmu postavilo s němou tváří nebo jej seprali jak jen bylo možné. Patřím mezi lidi, kteří na tento film opravdu dlouho čekali a užili si  každou vteřinu. Jsem rád, že překonal všechny problémy a byl nakonec uveřejněn. Kvůli své tématice byl Severní Koreou odsouzen a došlo z jejich stran k několika hackerským útokům na studio Sony. Evan Goldberg, Seth Rogen a James Franco, kteří za tento film bojovali, dokázali, že zde nejsou žádné hranice. Film je plný legendárních a nezapomenutelných hlášek a klasického rogenovského urážlivého humoru, krásné bromance mezi hlavními postavami a i když se nejedná o úplně akční film, poslední půl hodina stačila, aby se film na tento list dostal.

Hrají: James Franco, Seth Rogen, Randall Park, Diana Bang a Lizzy Caplan

4. Jump Street (2012 a 2014)

„I expected more explosions and car chasing“

Jump street je tajné policejní oddělení, které se zajímá o mladistvé kriminálníky. Schmidt a Jenko mají jako policisté problémy a jelikož zrovna vyšli ze školy, jsou pro něj jednoznačnou volbou. V prvním díle jsou posláni na střední školu, ve druhém na vysokou a jejich úkol je pokaždé stejný. Odhalit studentský zločin a zajistit jeho viníky.

Inspirováno seriálem 21 Jump Street (1987 – 1991), v hlavních rolích Johny Depp, Dustin Nguyen, Peter DeLuise a Holly Robinson Peete, kteří si v prvním filmu zahráli parádní cameo. Jednoduchý humor doprovází film po celou dobu, dokonce i akční honičky a přestřelky.

Hrají: Channing Tatum, Jonah Hill, Ice Cube, Nick Offerman, Peter Stormare, Rob Riggle, Dave Franco a Brie Larson

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

3. V Brugách (2008)

„You wanted to kill me.“ „You wanted to kill yourself.“

Nájemní zabijáci Ray a Ken jsou po nezdařené práci, při které zemřelo nevinné dítě, posláni svým šéfem Harrym do belgických Brugg, na poslední místo, kde by chtěl Ray právě být.

Nejlepší černá komedie všech dob. Martin McDonagh je moc dobře znám pro podobné filmy např. Seven Psychopaths (2012), ale tento je zatím jeho nejúspěšnějším trhákem. Zobrazil Bruggy jako mrtvé město. Spojením kulturních památek, středověké atmosféry a útočného humoru s hlavním představitelem Colinem Farrelem, vznikl pocit, že v Bruggách jednoznačně nechcete trávit své poslední momenty života.

Hrají: Colin Farrel, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes, Clémence Poésy a Jordan Prentice

2. Policajt v Beverly Hills (1984, 1987 a 1994)

„They are not just regular cops, they are super cops“

Detroitský policista Axel Foley vyšetřuje vraždu svého přítele. Ta jej zavede do Beverly Hills, Kalifornie, kde k němu na pomoc přiřadí policisty Billyho Rosewooda a Johnyho Taggarta. Společně naleznou vraha a spolupracují spolu i ve dvou dalších filmech. Jedná se o filmovou klasiku.

Eddie Murphy své nadání na akční role předvedl již ve filmu 48 Hrs (1982), touto triologii jej potvrdil a pozvedl svou laťku o něco více. Nádherné akční scény a Murphyho smysl pro humor, dokonalý smích a chytlavý disko theme, vyzdvihují film ještě výše. Jeho anarchistický přístup ve stylu „I don´t give shit“ je k nezaplacení.

Hrají: Eddie Murphy, Judge Reinhold a John Ashton

1. Smrtonosná zbraň (1987,1989,1992,1998)

„Guys like you don´t die in a toilet“

Policejní veterán Roger Murtaugh dostává za partnera psychicky nestabilního mladého policistu Martina Riggse, který se po smrti své ženy zhroutil. Murtaugh nakonec dá Riggsovi smysl života a společně vytvoří legendární policejní duo.

Každý fanoušek ví, jak moc filmy tohoto typu ovlivnili žánr a inspirovali mnoho dalších. Překrásný vztah mezi Murtaughem a Riggsem je úžasným příkladem, že opačné věci se přitahují. Mel Gibson dokázal zahrát šílence se zvláštním smyslem pro humor. Na druhé straně Danny Glover, starý mrzutý stařík, který již deset let plánoval odchod. Jeho nezapomenutelná hláška „I am getting too old for this shit“ jej nádherně vystihuje. Akční scény s trefným scénářem se s každým dílem zlepšují, nicméně náznak pokroku celkově film udělal spíše horším a proto to jsou především první dva filmy, které sérii proslavili.

Hrají: Mel Gibson, Danny Glover

Alexander Nardelli

www.imdb.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen + 20 =