Zrození kmenového vůdce: Každý v sobě máme nadšení

Jakou roli v našich životech mají vůdčí osobnosti?

Jak jeden smajlík dokáže udělat ze skupiny lidí úspěšnou družinu! Funguje to jako v přírově… Ptáci tvoří hejna, vlci smečky, lidé kmeny…  společenství, která jsou tu proto, aby byl plněn nějaký vyšší cíl. Pracovníky takto organizují firmy, rodiče rodiny, zájmové spolky mají také své vůdce. Jenže ne vždycky všechno funguje sešikováno do jednoho směru. Někdo dělá jen tolik, kolik je nutné a většinu času by jen zevloval, někdo je skvělým motivátorem a jeho vidění vizí budoucích je základem úspěchu celého společenství.

Nebo hejna, smečky, kmeny…

Všude funguje tento jednoduchý princip. Kniha je sice prvotně určena všem, kteří organizují skupinu lidí, manažerům, ale s naprostým přehledem se dá aplikovat i na menší, neméně důležitá společenství jako jsou třeba rodiny a jejich organizace. I tady je silná jen tak, jak silný je nejslabší článek.

Zrození kmenového vůdce / Motivace/management

Kam nás kniha dovede?

Zrození kmenového vůdce nás vede až na samé hranice našich možností, ke skupinám lidí, kteří jsou schopni v týmové práci vytvořit převratný vynález. Síla takového nadšení, soudržnosti a společného cíle, za který by všichni dýchali, je vždycky jenom dočasná, ale chápejte… už jenom to zažít. Měla jsem v pracovní oblasti možnost takový kolektiv zažít, a i když to byl možná pouhý půlrok, nesmazatelně se mi otiskl do paměti a patří k tomu nej nej, co jsem kdy zažila. A toto nadšení ochutnat je jedna věc, ale druhá je vědět, cítit, mít na paměti, že právě takové nadšení v sobě máme stále. A když se dobře sejdou lidé a situace – můžeme ho kdykoliv znovu probudit. A možná i my sami můžeme někdy být těmi, kdo strhnou davy, nadchnou rodinu, zvednou z kolen sami sebe. To už jsou potom nejrůznější směry, kterými se dají vaše myšlenky při čtení této knihy.

KOUKNI SE  Recenze: Mezi svými je Amos Oz ztracen

Co se naučíte?

Naučíme se procházet různými skupinami lidí, od těch negativně naladěných, až arogantně agresivních, protože „svět stojí za prd“… až po ty, kde svět je fajn, ale jenom já jsem smolař, až po ty průměrně nadšené a ty víc a víc… autoři ukazují různé metody, jak lidi motivovat, jak se o ně zajímat, jak vnikat do jejich duše a souznít s nimi. Ano, ne každý se nechá nadchnout pro život, to je věc, na kterou tu je jasné upozornění. S tou nejspodnější zcela znuděnou a otrávenou skupinou mnoho nezmůžete, ačkoliv pokud tam někdo opravdu bytostně být nechce – tak se rád odlípne od svých mrzoutských spoluhráčů. Poznáte v mnohém sami sebe, v každé z těch skupin jsme se dočasně někdy ocitli… poznáme slabé i silné stránky každé skupiny a skryté potenciály.

Jaký zanechá dojem?

Za mě to je učebnicový dojem. Stručné, jasné, dobře roztříděné, přehledné pro chvíle, kdy se k něčemu chcete vrátit. Kniha je plná informací, které se sice částečně opakují, ale to přesně v té chvíli, kdy ji potřebujeme připomenout, protože se bude rozvíjet. Přesto je to čtení na delší čas, není to nic, co by člověk konzumně zhltnul na jeden zátah. Naopak – tolik myšlenek, vzpomínek a souvislostí, které mi u ní docházely… vytvořily z čtiva záležitost na pár týdnů.

O autorech:

Dave Logan, John King, Dr. Halee Fischer-Wright: autoři jsou členy a spoluzakladatelé společnosti CultureSync, která se věnuje koučování, vedení projektů v oblastech nových technologií, státní správy a realit. Každý do knihy vnáší své zkušenosti a svůj pohled na věc.

KOUKNI SE  Recenze: Přiměřená sebeobrana - umění přežít

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − 9 =