Žluté květy: Podpořte český „spaghetti thriller“ od režiséra Králů videa

Amatérský filmař Lukáš Bulava na sebe upozornil brakovými kraťasy a loni uvedl do kin ceněný dokument o rychlodabingu, Králové videa. Teď příchází s novým filmem Žluté květy, který budí velká očekávání. Což má být kombinace pochmurné kriminálky ve stylu Schulhoffových detektivek a italských giallo thrillerů s nápaditým audiovizuálem.

„Československo, sedmdesátá léta, vyšetřování několika krvavých vražd v malé, zapadlé vsi plné podivných charakterů. Tak by se dal zjednodušit popis plánovaného kriminálního thrilleru Žluté květy,“ píše se na facebookové stránce filmu.

Snímek režiséra Lukáše Bulavy spojuje tradici českých kriminálek, familiérně označovaných jako „kalašovky“ se zanikajícím italským žánrem „giallo“. Ten vychází z pulpových románů ve žlutých paperbacích, které sloužily jako náměty. K filmu vyšel originální teaser, který je nabitý zvláštně ojedinělou atmosférou.

„Celovečerní debut nás vezme do zapadlé československé vesnice plné pokřivených charakterů, kde v průběhu 70. let dochází ke krvavým vraždám. Vyšetřování těchto hrůzných činů postupně vede k odhalení temné minulosti tamních obyvatel i dávno pohřbeným traumatům. Cílem tohoto originálního žánrového hybridu je natočit vysoce stylizovaný snímek, který v sobě spojí tradiční estetiku ponurých kriminálek režiséra Petra Schulhoffa s Rudolfem Hrušínským v roli majora Kalaše spolu s charakteristickými rysy mysteriózních spaghetti thrillerů kladoucích důraz především na příznačné nadužívání barev, excesivní kameru, propracovanou hudební složku a hutnou atmosféru.“ píše o filmu Žluté květy internetový magazín Planet Dark.

Sedmdesátky, giallo a vraždy na Karvinsku

Detektivní giallo thriller se odehrává v 70. letech, během sychravého a pochmurného podzimu na Karvinsku, v Polsku a v pohraničí. Podle traileru to vypadá, že nás čeká ojedinělá vizuální podívaná, plná zrůdných a děsivých charakterů z okraje společnosti.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

Žluté květy tak navážou na snahu znovuoživit žánr giallo v tuzemském kontextu, o což se v poslední době snažili snímky jako Podivná barva slz tvého těla nebo novinka Jamese Wana, Zhoubné zlo. Právě vznikající detektivní thriller Bulava popisuje tak, že „U giallo filmů jsem propadl jejich mysteriózní náladě. Ta kombinace erotiky, tajuplných vražd maskovaným pachatelem, fešné módy, architektury, traumat a stylizované kamery za doprovodu nevšední hudby představuje vzrušující podívanou plnou dramatických zvratů. Často si u nich připadám, jako bych padal do vlastní halucinace,“ dodává Bulava pro web Planet Dark.

Československá detektivka a „spaghetti thriller“

Inspiraci v kriminálkách Petra Schulhoffa debutující filmař nezakrývá. Pro magazín říká „Československé kriminálky jako Po stopách krve, Vrah skrývá tvář nebo Vím, že jsi vrah mě vždycky fascinovaly svou dusivou atmosférou a syrovostí. Nepotřebují násilí ani detailní záběry vražd. Diváka chytnou trefně vybranou ponurou lokací a pomalými dávkami v něm budují napětí. Prvním dvěma zmíněným filmům samozřejmě kraluje Rudolf Hrušinský. On sám je zde místy bezradný a motivy vražd jsou mu do jisté části zcela neodkryté,“ komentuje režisér československý detektivní žánr ve filmu. „Spojit tyto dva odlišné a přesto si blízké světy, jakými jsou české ponuré krimi a italské giallo, je moje mise už od roku 2019. Moc mě na tom láká oživení postav, které jsem viděl v mysli. Zasadit je do dob raných 70. let v zapadlé vísce a nechat diváka vtáhnout do světa, kde se mixují různé elementy obou zmíněných žánrů,“ uzavírá.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Natáčení bude začínat na podzim 2022 v okolí Karviné. Režisér Lukáš Bulava napsal scénář s amatérským tvůrcem hororů Robertem Vrbou (Vaginator: Dawn of the Bitchies). Film můžete podpořit finančním darem na účet 458 945 9073 / 0800 (IBAN  CZ93 0800 0000 0045 8945 9073).

VIKTOR H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four + 2 =