Virtuální, ale přesto osudové vztahy aneb láska v počítačových hrách

Hry dokáží v lidech vzbudit nejrůznější emoce. A proto vždy potěší, když ve hře můžete spatřit romantický vztah, který i v naprosto nereálných kulisách vypadá věrohodně. Prostě láska v počítačových hrách má své místo, stejně jako v knihách, filmech, ale i skutečných životech.

Max Payne 2

Poté co se policista Max Payne vydal na cestu pomsty za smrt své manželky, moc romantiky si neužil. Obě hry se však drží žánru Noir, kdenějaká ta osudová žena prostě musí být. Tou je Mona Sax. Ač oba stojí na opačné straně pomyslné barikády zákona, tak v komiksově laděných cut-scénách romantika přímo čiší. Žádná přeslazená, žádná patetická, ale lehce nešťastná a hlavně velice uvěřitelná. Ani jeden si tím druhým nemůže být jistý, přesto to táhnou spolu až do konce. Prostě milenci kteří do světa hry patří.

 

Assassins Creed 3

Krátký, ale o to intenzivnější vztah si prožila úvodní dvojice třetího dílu Assassins Creed. Haytham Kenway přijíždí do Ameriky s nejasnými úmysly a objevuje cenného spojence v podobě indiánky Kaniehtí:io. Haytham představuje vše, co by indiáni mohli na kolonizátorech nenávidět, ale nelze mu upřít velkou dávku charismatu. Celý vztah končí tak jak by hráč čekal, ale zároveň překvapí. Z lásky vzejde hlavní postava, která hrou provází, a z Haythama se vyklube templář. A nepřímo způsobí smrt Kaniehtí:io. A proč je to osudová láska? Kromě uvěřitelnosti krátkého milostného vzplanutí, celou hrou se prolíná dilema boje syna s otcem. Dost silné na to, aby příběh povýšilo o úroveň výše.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Alan Wake

Láska je silná motivace. A to i pro spisovatele thrillerů Alana Wakea, který trpí autorským blokem. A jeho žena vymyslí geniální plán, při kterém si vyrazí na americký venkov, kde se mají setkat s psychologem a na čerstvém vzduchu najít novou inspiraci. A to ani neví, jak moc ovlivní další knihy Alana Wakea. Ženu, která musí mít neustále rozsvíceno, protože se bojí tmy, unesou síly, které mají zase strach ze světla. Romantický vztah sice nemá příliš prostoru, neboť Alice se během hry objevuje sporadicky. Ale přesto hráči ví, co je hlavním důvodem v pokračování skrze Alanovy nejhorší noční můry.

Série Gears of War

Ve válce není prostor pro lásku. A nebo naopak ve válce láska představuje poslední kousek naděje na lepší zítřky. Ani jinak to nemají postavy série Gears of War. O jiskření mezi Marcusem Fenixem a Anyou Stroud není pochyb. Žádné patetické vylévání srdcí, ani oddávání se sexu před posledním bojem nečekejte. Ale přesto od poloviny prvního dílu je jasné, že jestli ti dva přežijí střet s Locusty, jednou se snad spolu usadí  na nějaké farmě a založí rodinu. Do té doby city musí stranou. A možná  to způsobil i parťák Dom, který se zhroutil po smrti jeho ženy Marii, že voják v Marcusovi byl vždy na prvním místě.

Final Fantasy VII

Když zemřela Aeris rukou Sephirota, mnoho hráčů zaplakalo. Ale označit Clouda a Aeris za osudovou lásku by byla chyba. K Aeris více patřil Zack v FF7: Crisis Core, ale ani Cloudovi nechybí slečna. A tou je Tifa Lockhart. V dnešní době by se asi jejich vztah označil jako „friend-zone“, ale při vzpomínkových scénách se mnohdy nelze ubránit nostalgického úsměvu. Každý měl v dětství někoho s kým si představoval, že se jednou ožení/vdá. A proto později jen smutně sledujeme Cloudovo nevšímavost. Aspoň, že hráči si tento vztah užívají, když už postavy ne.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

 

 

 

 

Matěj Říha

Zdroj: www.complex.com, www.whatculture.com, www.gamespot.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × three =