Unikátní prezentace československých legií z let 1914 až 1920

Pavel Kuthan - spoluautor výstavy
Pavel Kuthan – spoluautor výstavy

„Výstavou chceme připomenout období českého státu, které je z hlediska jeho tradic důležité. V posledních letech se na zásluhy legionářů jaksi zapomínalo. Od sametové revoluce uplynula řada let a my cítíme vůči československým legiím nesplacený dluh. Proto jsme se rozhodli pro tuto prezentaci,“ říká jeden z autorů výstavy Pavel Kuthan.  

Na prohlídku výstavy se můžete vypravit do východočeského muzea (Muzeum východních Čech v Hradci Králové), a to do 1. září. Československá obec legionářská, která je jejím pořadatelem, však nevylučuje, že tento termín kvůli školám a dalším zájemcům ještě prodlouží. 

„Při sestavování výstavy, která je mimochodem putovní, jsme se zaměřili především na historická fakta. Na zhruba šedesáti panelech, které ji představují, jsme použili maximum historických fotek ze života legií a méně textu. Chtěli jsme toto téma současné populaci co nejvíce zlidštit. Přijít podívat by se sem měla především mládež, ale i ti lidé, kteří se zajímají o historii,“ dodává Pavel Kuthan.                                                       

Pokud se sem rozhodnete zavítat, uvidíte mimo jiné trojrozměrné exponáty, jako jsou bodáky, čepice, granáty a další předměty z té doby. Seznámíte se také s mnoha osobnostmi, které se k legionářům hlásili, jako byl například spisovatel Rudolf Medek.  

Na výstavu je od jejího otevření velký ohlas.                                                

„Jsem tady soukromě, protože mě vojenství coby člena aktivních záloh armády ČR zajímá. Trochu mě zarazilo, že jsem při zahájení okolo sebe viděl spíše starší návštěvníky, což je škoda. Myslím, že na takové věci by měli chodit hlavně žáci základních a středních škol, každopádně taková je doba. Je potřeba neustále tyto věci připomínat,“ uzavřel náměstek hradeckého primátora Martin Soukup. 

KOUKNI SE  Po přečtení thrilleru „Není jako ty“ už pro vás nebudou sociální sítě co dřív

EVA ŽENÍŠKOVÁ

Předchozí článekRecenze: Kamenná tvář ocelového muže
Následující článekKNIHA: Muž, který sázel stromy – zdánlivě skutečný příběh

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two + 14 =