Třetí sibiřské dobrodružství sází na nostalgii

Mrazivé dobrodružství s mamuty již potřetí!
Mrazivé dobrodružství s mamuty již potřetí!

Na úvod tohoto článku vám překvapivě nic neprozradíme, jen necháme promluvit naše klávesnice, které vás navodí na nostalgickou vlnu a převypráví vám jeden povědomý a hlavně silný videoherní moment z jedné z nejznámějších adventur současnosti. Nuže, začtěte se.

Mrazivé dobrodružství s mamuty již potřetí!
Kate na Sibiři

V deštivých francouzských Alpách

Valadilene, Francouzské Alpy, 2002

Déšť zkrápěl dlážděnou ulici a vytvářel na ní uhlově černé kaluže, představující snad slzy všech pozůstalých a smutečních hostů, které vytvářeli dlouhý pohřební průvod. Kate Walkerová, mladá právnička, právě dorazivší z Ameriky ten průvod se zájmem pozorovala. Vpředu kráčel jakýsi robotek bubnující na virbl, který udával tempo celému průvodu. Kate netušila, jak onen robot fungoval, ale působilo to na ni dojmem, že ho snad nikdo neovládá.

Za bubeníkem jel kočár se zemřelým. Kočí však nepůsobil vůbec lidsky. Když si ho právnička prohlédla blíže, zjistila, že je to také tvor ze železa a drátů. To samé se týkalo smutečních hostí. Nikdo z nich nebyl člověkem. Kate se začala obávat, že osoba v rakvi zřejmě nebyla živou humanoidní bytostí.

Průvod došel až ke hřbitovu s podivným kostelem, snad ve stylu art deco, alespoň podle odhadu Kate. Jen co za sebou průvod zaklapl bránu, právnička se ve svém zimníku a s deštníkem v ruce vydala ubytovat.

Hotel dýchal atmosférou třicátých let, dokonce byl i ve stavu, jako by se sedmdesát let nepoužíval. Kate zazvonila na recepčního, který ji pomohl se zavazadly.

KOUKNI SE  Nová FIFA 21 vypustila do světa první trailer

„Jsem tu jménem své americké právnické firmy,“ pravila Kate. „Jejím zájmem je koupit zdejší továrnu od její majitelky Anny Voralbergové.“

„Nerad vám to říkám, madam,“ odpověděl recepční a narovnal si na nose své kulaté brýle, „ale Madam Anna nedávno zemřela. Celá vesnice za ní drží smutek.“

Cože? Anna Voralbergová je mrtvá? Kate Walkerové náhle došlo, čí byl ten smuteční průvod.

Třetí sibiřské dobrodružství sází na nostalgii
Kate a Rasputin?

Na Sibiř je cesta dlouhá

Tak co? Připomnělo vám to něco? Jedná se o první momenty hry Syberia, která vyšla roku 2002. A proč se o ní nyní zmiňujeme? Protože již 20. dubna tohoto roku vyjde již její třetí pokračování. Úvodní moment ze hry jsme nevybrali náhodou. Hra je proslulá svým výrazným příběhem, který vás naprosto vtáhne. Hru jsem poprvé hrál v nějakých jedenácti letech a již ten začátek mě totálně zasáhl. Hra měla propracované postavy, vykreslené do nejmenších psychologických detailů. Hlavní hrdinku si zamilujete, možná vám i vizuálem trochu připomene Laru Croft.

Hlavní devizou hry ale byl výrazný vizuál, který měl na starosti Benoît Sokal, belgický výtvarník a autor komiksů. Ten se nechal inspirovat stylem art deco a vytvořil tak živoucí svět připomínající v mnoha ohledech steampunk. A nesmíme zapomenout ani na automatony, nedílnou součást hry. Jakousi chytřejší verzi robotů, ze kterých by pan spisovatel Čapek měl jistě radost.

Třetí sibiřské dobrodružství sází na nostalgii
Americká právnička Kate Walker

Nelehká cesta k hráčům

Pro mě osobně je Syberia 3 nejočekávanější hrou roku. Tvůrci z francouzské firmy Microids na ní usilovně pracují již od roku 2009. Třetí díl měl dokonce vyjít již v polovině roku 2010, ale kvůli neshodám se Sokalem se vývoj protáhl. Hra byla v jednu chvíli i v kritické fázi, kdy tvůrci chtěli, aby jim fanoušci posílali emaily s tím, jestli hru vůbec chtějí. V únoru 2011 Sokal uvedl, že se na hře nepracuje z důvodu nízkých financí.

KOUKNI SE  Kojima zdůvodňuje negativní hodnocení hry Death Stranding v USA

Proto bylo překvapením, když se v srpnu roku 2014 objevili první screenshoty a datum vydání byl stanoven na rok 2015. Pak se ale zase nic nedělo. Až v červnu 2016 vyšel první trailer a nedávno v březnu druhý. 20. duben už tak vypadá jako konečné datum. Syberia 3 bude přeložena do několika jazyků a nás může těšit, že jedním z nich bude i čeština.

Třetí sibiřské dobrodružství sází na nostalgii
Autorova imaginace je opravdu jedinečná

S Eskymáky proti Komančům?

Podle dostupných informací zatím víme o příběhu toto: Polomrtvou Kate nalezne skupina Yokolů, jakýchsi sibiřských Eskymáků, kteří, jak už je na poměry Syberie zvykem, jezdí na podivných tvorech připomínající mix ptáka emu a mamuta. Spolu s nimi se Kate dostane do města Valsembor, inspirované zjevně komunistickým Ruskem, ve kterém jsou ale lapeni. Nezbývá jim, než se pokusit uniknout.

Trailer opět předvádí úžasný vizuál, až se člověk ptá, kde na to ten Sokal chodí. Vidíme tam inspiraci Pripyatí, lovecraftovská monstra z hlubin a šílené vědátory. Na konci traileru mi jako fanouškovi série ukápla i slzička, když nám autoři ukázali automatona Oscara, asi nejoblíbenější postavu z obou předchozích her.

Snad se tedy 20. dubna konečně dočkáme povedeného nástupce, který bude tentokrát poprvé zcela ve 3D.

 

Milan “Lordan” Karnolt

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 − five =