To je moje pošta a do toho ti nic není

Napadlo vás někdy projet partnerovi kapsy, prolustrovat mu telefon, nebo nakouknout do mailu? Nápad je jedna věc, jeho realizace už druhá.

Zájem o druhého může být do určité míry milý a potěšit. Koneckonců starost o druhého je jedním z projevů lásky. Jeho hnacím motorem ale musí být starost o druhého, kterému lezete do soukromí a nikoliv vaše vlastní pohodlí a jistota.

Partner, který narušuje vaše soukromí, je především nejistý a posedlý kontrolou. Bez ohledu na to, do jak dojemné povídačky své jednání zabalí. Není to dobře. Za takovým jednáním je sobecká potřeba někoho vlastnit, kontrolovat, strach a patologická nedůvěra. To není dobrý základ ani pro koupi kola natož pro trvalý a uspokojivý vztah.

Váš partner samozřejmě může oponovat tím, že mu na vás záleží, že chce být součástí vašeho života a chce být stále s vámi. To je pravda jen v případě, že mu na to skočíte. Číst cizí maily nebo esemesky bez vědomí druhého je ve vztahu velmi ošemetné. A to i v případě, že vám nabídne, abyste se podívala vy na oplátku do jeho telefonu. V lásce se oplátky nepečou.

Nebojím se říct, že šmejdění a slídění naprosto nabourá důvěru, pokud tedy alespoň z vaší strany do té doby byla. Z jeho určitě ne. Důkazem lásky je důvěra a prostor, který vám ten druhý nechává. Víra, že jednáte v zájmu vašeho vztahu je pevným poutem, ve kterém se můžete cítit dobře a v bezpečí. Pokud si věříte, je to nejvíc.

Girl, Teen, Café, Smartphone, Sorrow

Jsou situace, kdy nahlédnutí do zpráv toho druhého vyžadují. Někdy je i přínosné, pokud oba používají stejnou e-mailovou adresu, nebo si vzájemně zvednou telefon, když ten druhý nemůže. Proč ne. Je to ale vždy na maximálně dobrovolné dohodě a nikdy nesmí vzniknout problém, pokud se situace změní a vy si budete chtít třeba založit vlastní soukromý mail nebo vyřizovat své hovory sama.

KOUKNI SE  Může láska na dálku přežít?

Jistě budou následovat otázky, proč to tak je a proč už se vám nelíbí současný systém. Na slušnou otázku patří slušná odpověď. Nesmí za ní následovat výhrůžky, citové vydírání, podezíravost a nedůvěra.

Pokud má váš partner pocit, že vaše vysvětlení jsou nedostatečná a začne si některé vaše zprávy například kopírovat, zálohovat a zkrátka na vás “založí spis” pravděpodobně proto, aby vám to mohl při příští hádce pěkně sepsat a vystavit vám účet, je to psychopat a pryč od něj.

Stalking může mít plíživou a tichou podobu. Někdy je to jen čas od času pocit, že je něco jinak. Někdy je to líbivá pohádka, jak měl o vás strach, i když nebyl důvod. Jindy znepokojivá situace, kterou nedokázal váš protějšek dostatečně ustát. Může to být ale i tišší nepřítel. Jenom si uvědomíte, že třeba na facebook chodíte raději, když nejste doma, nebo podvědomě nenecháváte mobil bez dozoru.

I ve vztahu máte právo na soukromí. Mít své kamarády, svou mailovou schránku a telefon, který bude pro druhého svatý a ne, že vám do něj vleze kdykoliv ho necháte odemčený a odejdete z místnosti.

Darina D.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

6 − three =