TIP: Procitnutí slečny Primové

V nakladatelství Host vyšla v pátek 24. října knižní novinka, prvotina španělské novinářky Natalie Sanmartin Fenollery s tajemným názvem Procitnutí slečny Primové. Jaký zvláštní příběh se za tímto titulem skrývá? Slečna Prudencie Primová, moderní, ale nekonvenční žena, ověnčená mnoha vysokoškolskými tituly včetně doktorátu ze sociologie, přichází do odlehlého městečka San Ireno de Arnois, aby našla útočiště ve světě, ve kterém se cítí ztracená.

Slečna Primová se v San Ireno de Arnois uchází o místo knihovnice v domě „kavalíra“, Prudencií přezdívaného „muže z křesla“. V domě, který je také z určitého důvodu domovem patnácti dětí a dvou psů. Tato zkušenost, naprosto odlišné životní tempo a životní způsoby, změní celý její dosavadní náhled na život. Poštěstí se jí objevit nevšední krásu starých životních způsobů, najít své místo pro život? Své útočiště?fenollera

Máte-li chuť přemýšlet o odvrácených stránkách moderní doby a pokroku, vydejte se spolu s touto vzdělanou a svéráznou průvodkyní do úplně jiného světa, do městečka, které „se rozhodne vyhlásit válku modernímu světu“. Město San Ireno de Arnois na mapě zcela jistě nenajdete, ale autorka o něm sama řekla, že „je to Evropa, část naší evropské DNA“, vlastně tak není o nic méně skutečné než my sami. Vydat se na cestu do San Ireno de Arnois tedy znamená především návrat ke kořenům a ke komunitě.

Nabádá snad autorka k sebereflexi nebo to myslí doslova? Můžeme válku s moderním světem vyhrát? Mnozí sociologové jsou vůči takovým receptům na nemoci doby skeptičtí. Ale znáte to. Nikdy netvrďte, že něco nejde, protože se určitě najde nějaká pošetilá duše, která to neví a udělá to. Jste-li duše skeptická, podlehněte zvědavosti a sami zhodnoťte, zda je to přínosný příspěvek k diskuzi o úskalích modernity. Vypadněte ze zajetých kolejí každodennosti tohoto uříceného domýšlivého věku a užijte si každou stranu.

KOUKNI SE  Podzimní knižní novinky

Kniha je již úspěšná v mnoha zemích počínaje Evropou, konče Spojenými Státy a Kanadou. Dokonce se už uvažuje i o filmu s hvězdným obsazením, takže o slečně Primové určitě neslyšíme naposled.

PAVLA KAMEŠOVÁ

Natalia Sanmartin Fenollera – Procitnutí slečny Primové. Brno 2014. Nakladatelství Host.

Úvodní foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 − 9 =