TIP: Případ Neruda – žánrová všehochuť chilského romanopisce

Zdroj - www.comicvine.com

I v Chile měli svého Nerudu. Pablo Neruda byl chilský básník 20. století, který za svou celoživotní literární činnost obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Mimo to byl přesvědčeným komunistou, který se činil také v diplomacii a politice a pro své politické přesvědčení se mnoho let skrýval před hrozbou vězení. Nejedná se tedy o „našeho“ českého Nerudu, Jan Neruda ho při vymýšlení svého pseudonymu pouze inspiroval svým zvučným příjmením.

Neruda
Případ Neruda

Případ Neruda je bestseller z pera chilského autora Roberta Ampuera, který proslul svou sérií detektivních románů v hlavní roli se soukromým detektivem Cayetanem Brulém. Kniha je červencovou novinkou nakladatelství Host a šestým dílem ze slavné chilské série. Nejedná se však o tuctovou detektivku, o bezbarvý příběh ze sbírky jemu podobných.

Zápletka je na první pohled jednoduchá. Pablo Neruda, vážně nemocný chilský básník a někdejší velvyslanec v Paříži, si najme soukromého detektiva, aby našel jistou významnou osobu, ještě než zemře. Detektiv Brulé procestuje obrovský kus světa, aby osobu vypátral, zažije při tom neuvěřitelné věci. Neruda zatím čeká na výsledek pátrání, zároveň čeká na smrt a přihlíží vojenskému převratu ve své zemi. Romantika, akce, vynikající práce s jazykem, vše v jednom balení a nádavkem k tomu zajímavý styl.

První, co čtenáře překvapí při pohledu zpátky, je určitá nezařaditelnost knihy. Je to zcela určitě nadžánrový román. Naleznete v něm sice detektivní zápletku, případ, který řeší člověk s určitou historií, kterou známe z jiných knih. Ale nad to všechno vyčnívá i jakýsi životopisný výstřižek ze života básníka Pabla Nerudy a politický podtext románu, zachycující revoluci v Chile. Při psaní takového díla by se někomu mohlo stát, že by se text proměnil v nesourodý celek, to ale není případ Roberta Ampuera. Případ Neruda je nevšední čtenářský zážitek.

KOUKNI SE  Recenze: A proto nejíme zvířátka...

Roberto Ampuero – Případ Neruda. 2014/07. Nakladatelství Host. 400 stran.

PAVLA KAMEŠOVÁ

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen − twelve =