TIP: Enjoy offline love

enjoyV srpnu vyjde v nakladatelství Odeon kniha Enjoy. Charles, závislák na sociálních sítích se v ní zaláskuje do dívky, která nežije on-line, ale postaru; nečte e-booky, ale obyčejné papírové knihy; dokonce nemá ani profil na ShowYou, nejprestižnější sociální síti. Anne-Laure ukáže svému nápadníkovi svět, který je vzdálený všem virtuálním náhražkám.

Francouzská spisovatelkla Solange Bied-Charretonová v knize naráží na způsob, kterým dnes mnoho lidí žije, randí, vnímá svět a ostatní lidi. Provádí nás životem za počítačem, odcizením mezi lidmi, kteří spolu komunikují ve většině případů jen přes internet a sociální sítě, nebo využívají kontaktů tváří v tvář k fotografování a vyvěšování zpráv o těchto událostech na síti. Každý na sociální síti tak může světu ukazovat jen tu svou podobu, která se zdá být lepší než originál, střípky ze svého vlastního života, který vypadá poněkud uhlazeněji a retušovaněji než ve skutečnosti.

ShowYou umožňovalo sdílet a komentovat fotoalba. Ale jak už název napovídá, být na ShowYou znamenalo hlavně ukazovat, co jsme zač. Systém to požadoval a všechno se odehrávalo v záložce „ShowRoom“ uživatelského účtu. Pravidlo bylo následující: každý týden nahrát na síť vlastní video.

Hlavní hrdina Charles si užívá svého výsadního postavení, že je členem ShowYou. Protože existuje na sociální síti, může si připadat důležitý, jeikož tam o něm všichni vědí. Sdílí svá videa, aby všem ukázal, čím je, nebo spíše čím by chtěl být. A lidi, kteří žijí ve světě bez internetu, dost dobře nechápe. Začne to však chápat, když potká svou vysněnou dívku Anne-Laure.

KOUKNI SE  Recenze: Plíživé Stíny Halloweenu pobaví i postraší

Nejprve je v šoku, když zjistí, že nikde na síti není její jméno k nalezení. Je zvědavý, co je zač, ale nemá to jak jinak zjistit, než jí začít naslouchat. Postupně před ním Anne-Laure rozprostře svět, který mu byl dosud skrytý nebo ho nechtěl vidět. Svět mnohovrstevný, nezachytitelný objektivem fotoaparátu nebo videokamery. Žít už pro něj neznamená pouze být vnímán tisíci páry zvědavých očí.

Solange Bied-Charretonová – Enjoy. 2014/08. Nakladatelství Odeon. Str. 14

PAVLA KAMEŠOVÁ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × four =