Recenze: The Social Network

Film The Social Network vzhledem k popularitě sociální sítě Facebook po celém širém světě bude mít v kinech jistě úspěch. David Fincher býval schopen ale natočit více než formálně zdařilé drama s lehce moralizujícím poselstvím.

Konformní formalista

Fincher se odebral se svými uměleckými ambicemi na zasloužený a předčasný odpočinek do iluzorního filmového ráje Hollywoodu. Od doby natočení předešlého filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona (recenze zde) je více zřejmé, že se prvoplánově zaměřuje na divácky vděčnější předlohy, v tomto případě na nejpopulárnější sociální síť na světě- Facebook. Nebyl by to sám o sobě důvod předem film zavrhnout, pokud by banálně populární témata dokázal Fincher převést na filmové plátno v nové perspektivě, respektive by obsahově nezaujímal konformní postoje s důrazem na formální provedení filmu. V jeho nejlepších filmech (Sedm a Klub rváčů) šla originalita formálního provedení ruku v ruce s provokativním a rozporuplným obsahem (daným i perspektivou světa z pohledu charakterně nekonformních hrdinů).

Poselství skutečných událostí: Bohatství nepřináší osobní štěstí, naopak

Lidé, nezáviďte ty neskutečné prachy, co si vytvořením Facebooku Mark Zuckerberg vydělal, stejně je to namyšlený zamindrákovaný asociál, který nemůže sbalit holku, a všechny své kamarády zradil. Přesto že autoři tvrdí, že vycházeli ze skutečných reálií jeho života, sám zakladatel Facebooku Zuckerberg se proti ztvárnění svého charakteru ve filmu ostře vymezil s tím, že jde o fikci. Fincher s realitou manipuluje, aby příběh zdramatizoval. Že Zuckerberg svým nabytým bohatstvím a slávou mnoho nezískal, ale spíše ztratil, je pouhou spekulací, která se ale stává ústředním poselstvím filmu.

KOUKNI SE  Recenze: Pozvánka do pekla

Konverzační drama

Film ženou dopředu brilantní dialogy sršící vtipem a sarkasmem, s mnoha odkazy na znalosti z oboru IT, které v divákovi umocňují pocit, že sleduje něco výjimečného. Zdrojem napětí je probíhající právnická bitva o původce nápadu na program Facebook a vlastnická práva k němu. Herecké obsazení bezchybné, podmanivě temná vizualizace, nervní hudební doprovod, dynamický střih scén bez hluchých míst- to vše činí z filmu koukatelnou zábavu.

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekRecenze: Submarino
Následující článekSoukromá dobrodružství Jacka Blacka
the-social-networkLidé, nezáviďte ty neskutečné prachy, co si vytvořením Facebooku Mark Zuckerberg vydělal, stejně je to namyšlený zamindrákovaný asociál, který nemůže sbalit holku, a všechny své kamarády zradil.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen − eighteen =