The Martian: Letěl osídlit Mars, místo toho zemře

Přestože režisér Ridley Scott vytvořil mnoho skvělých filmů v široké škále žánrů, pravděpodobně zůstane navždy známý svými příspěvky ke science fiction. Konec konců, je to muž, který natočil Vetřelce a Blade Runnera, bezesporu jedny z nejúspěšnějších kultovních scifi snímků vůbec. A letos na podzim bude mít možnost podpořit svou sci-fi sbírku dalším přírůstkem. Jeho nový film The Martian, natočený podle stejnojmenné knihy Andyho Weira, přijde do českých kin 26. listopadu.

the-martianPřed šesti dny se astronaut Mark Watney stal jedním z prvních lidí, kteří se prošli po Marsu. Dnes si je jistý, že bude první, kdo na něm zemře. Během osidlovací mise na Mars je při zuřivé bouři Watney prohlášen za mrtvého a zanechán o samotě ne nehostinné planetě. Mark ale žije, uvízlý sám s omezenými zásobami a minimální šancí na přežití. S využitím všech svých technických dovedností a zručnosti musí přijít na způsob, jak dát signál Zemi, že žije a dočkat se záchranné mise. A naopak, miliony mil daleko v NASA, neúnavně pracuje mezinárodní tým vědců na bezpečném dopravení „Marťana“ domů. Jak se tyto dva příběhy neobyčejné statečnosti budou vyvíjet? Bude „Marťanovi“ stačit k přežití silná vůle a vynalézavost?

Bestseller The Martian začal velmi nenápadně. Spisovatel a počítačový programátor Andy Weir ho nejprve publikoval na svých internetových stránkách zdarma, jako blog pro zábavu. Setkal se ale s takovým ohlasem, že se přes online prodej (doslova za babku), agenta a vydavatele probojoval až na pulty knihkupectví, kde se stal okamžitě senzací. Sympatický Watney, vysokoškolský absolvent Strojního inženýrství a botaniky, si i s jeho názory na lidský humanismus získal takovou oblíbenost, že po jeho příběhu sáhl sám režisér Vetřelce. „Bylo to úžasné. Nevím, co říct. Je to jako splněný sen každého spisovatele. Je to jako v pohádce,“ řekl Weir.

KOUKNI SE  Sasquatch: Masakr pěstitelů marihuany a legendární Bigfoot

img_1055Napsání této knihy (a navíc filmování) nutně vzneslo otázky na osídlení Marsu směrované k NASA. Stručná odpověď
zní: v následujících minimálně deseti letech nehrozí. NASA se sice vyjádřilo o podobném plánu, ale ten bude za mezinárodní spolupráce proveditelný až kolem roku 2025. A i tak je otázka financování a zajištění potřebných prostředků stále předmětem dlouhých diskuzí mezi kosmickými agenturami zainteresovaných zemí.

Příběh se snaží být věcně správný, s jednou velkou výjimkou: řídká atmosféra Marsu by na začátku románu nevytvořila tak destruktivní bouři. Sám autor řekl, že se rozhodl tuto skutečnost přehlížet čistě pro dramatické účely. Každopádně Scottova režie spolu s Weirovou hodnověrnou předlohou plnou přechodových komor a solárních panelů slibuje skvělou meziplanetární podívanou.

stažený soubor (1)V hlavní roli Marka Watneye dominuje rudé jordánské poušti ve Wádí Rum (dokonalá alternativa povrchu Marsu) skvělý Matt Damon, pro něhož je to už druhá role astronauta bojujícího o život. Podobnou roli kvalitně vystřihl i v loňském dobrodružném sci-fi Interstellar po boku Anne Hathaway a Matthewa McConaugheyho. Jako další členové posádky se představí Kate Mara (American Horror Story), Jessica Chastain (Purpurový vrch), Kristen Wiig (Já, padouch), Sebastian Stan (Černá labuť), Sean Bean a další.

Jitka Vorálková

www.imdb.com, www.washingtonpost.com, www.cinemablend.com, www.comingsoon.net

Předchozí článekRECENZE: Hynek Tas z Boru opět drtí své protivníky
Následující článek10 nejslibnějších nedokončených filmů v historii

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen − six =