Článek obsahuje drtivé spoilery, nečtěte prosím, pokud chcete zůstat překvapení.

Hráči bombradují tvůrce hry, aby přepsali příběh druhého dílu The Last of Us. Proč?

Protože je z hlediska postav a jejich rozhodování značně kontroverzní. Ellie se dozví pravdu z konce předchozího dílu, totiž fakt, že Joel upřednostnil záchranu jejího života před záchranou lidstva – Ellie tvrdil, že její protilátky by lidstvu nepomohly. Ellie na to zareaguje tak, že Joela v podstatě opustí. Toto rozhodnutí je z hlediska psychologie velmi pochybné. Ellie by byla mrtvá a Joelovi by měla být vděčná, ne plakat nad jeho sobectvím a altruisticky myslet na celé lidstvo.

Ellie se chová jako ideoložka, někdo, komu je bližší kabát než košile. Trpí mesiášským komplexem a osudy beztvaré společnosti jsou pro ni hodnotnější než city nejbližšího člověka na této posrané planetě.

Další kontroverzí je vytěsnění všech silných mužských postav do suterénu, nebo ještě lépe do říše mrtvých. Joel je před očima Ellie zabit transkou Abbey golfovou holí. Tom hraje vedlejší roli hodného strýce našeptávače. Ellie naváže sexuální vztah s Deenou. Její hlavní sokyně je transka Abbey. Muži hrají roli otravného hmyzu, planeta přežije jen zlomením bludného kruhu pomsty mezi ženami, které jediné toho jsou schopné. Ženy ve hře okupují nejen role žen, ale obsadily i role mužů.

Proto pravděpodobně štve některé hráče, že jediná postava, která připomíná muže a vy za ni musíte hrát, je transka Abbey. Pokud by takto rozestavěná struktura postav měla v celkovém příběhu smysl, proč ne.

KOUKNI SE  Zlo vítězí aneb pět herních titulů, kde dostalo dobro na zadek

Ellie se chová velmi zvláštně, protože nejdříve se chce mstít, poté od msty ustoupí a věnuje se své partnerce Deeně, aby se poté rozhodla svou mstu vykonat – ale, nakonec ji nedokonat. Má to být velké gesto opuštění začarovaného kruhu pomsty, které vede jen k dalším vraždám.

Autoři se rozhodli do hry nacpat velkou myšlenku a postavy zvolit dle mého záměrně progresivisticky dle témat, které hýbou mediálním prostorem – diskriminace a práva menšin s jinou sexuální orientací nebo pohlavní identitou. A tyto postavy obdařit schopností vystoupit z nekonečného kruhu násilí a pomsty (to je ta myšlenka).

Na závěr chci dodat, že stále je příběh v této hře více dospělý než například ve všech dílech akce Far Cry, nebo tak obdivované sérii Metal Gear Solid.

Charlie Brown

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

6 + 20 =