SOUTĚŽ: Proměněné sny

snyDeset rozhovorů o iluzích a deziluzích, které přináší víra. Tak zní podtitul knížky, která nese název Proměněné sny. Její autorka Petra Dvořáková zvolila k silným lidským příběhům formát rozmluv. Snad aby vynikla syrovost výpovědí, které ač mají být o víře, jsou často spíše až „k neuvěření“. Jakkoli převyprávěné osudy by se snad mohly zdát být zásahem autora vylepšeny, nicméně to nemění nic na tom, že každý z nich má potenciál stát se samostatným námětem pro zpracování další literární formou. To je však jen malá poznámka k uchopení tématu, kterým je… církev, křesťanství, Bůh, ale nejen to.

Mladí i starší lidé se zpovídají ze svých životních cest, pádů a znovuvstání, i když o „happyendech“ nemůže být moc řeč. Knížka je pletencem lidských osudů utkaných z proměn postojů k výše jmenovaným entitám. Je mimo jiné drsnou ukázkou toho, že tam, kde se navenek hovoří o nekonečné boží lásce, se ve skutečnosti často skrývá domácí násilí, potlačovaná sexualita a sebenenávist vedoucí téměř k zániku lidského života.

Proměněné sny nemají být knihou, která přidává vodu na mlýn odpůrcům náboženství jako takového, ale spíše má posloužit jako reflexe určité doby, jako svědectví, které nelze zaznamenat odjinud než z okruhu těch, kteří věřili a uvěřili. Ale čemu vlastně? Jaký je příběh feťačky, která se sjíždí na Bohu, mladých kněží, kteří bojují s tolik diskutovaným celibátem, či zralé ženy, která je ochotna věřit tomu, že jí hrající růžička na baterky dává boží znamení?

Možná vás při čtení napadne jedno slovo – vina, jenže viníky nejsou ti, kteří vyprávějí, ale v mnoha případech jejich okolí: rodina, nejbližší lidé, duchovní, kteří je měli vést. Knížka ve vás zanechá hluboký dojem, není příliš podobná ostatním publikacím na toto téma a svým pojetím je vlastně unikátní. Čas, který nad ní strávíte, není rozhodně ztrátou, navíc uplyne tak rychle, že si ani neuvědomíte, že příběhy poslední stránkou končí. Nebo spíše začínají?

Kniha kromě ocenění Magnesia Litera (kategorie Publicistika) v roce 2007 vyvolala i zajímavé diskuse. Udělejte si svůj názor, můžete si s námi totiž o jeden výtisk Proměněných snů zasoutěžit.

Otázka je pro vás jako čtenáře Kukátka určitě jednoduchá:

Co je to prokrastinace?

a) Chorobné odkládání povinností

b) Nemoc, která postihuje starší muže

c) Ztráta víry

Své odpovědi ve formě a), b) nebo c) zašlete na e-mail kukatkoliteratura@gmail.com do 26. 8. 2013. Ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce. Těšíme se a vy se můžete těšit na tuto jedinečnou knížku.

Za poskytnutí soutěžního výtisku děkujeme nakladatelství Host.

Předchozí článekRecenze: Liberace! si spletl psychologii s luxusem a homosexualitou
Následující článekRecenze: Doteky věčnosti – Moody stále aktuální

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × 5 =