Vyrazte na šípky a nachystejte si medicínu na zimu!

Šípky jsou od nepaměti prostředkem, který je používaný k léčbě různých neduh. Právě teď je ideální doba na jejich sběr. Pokud nevíte, jak na to a co se šípky dále, čtěte dál!

Benefity šípků

Šípky jsou skvělou zásobou vitamínu C, ve 100 g je ho dokonce pětkrát více než ve stejném množství citrónu, proto se parádně hodí například při nachlazení a chřipkách. Pokud vás přepadne zánět močových cest, opět sáhněte po šípkovém čaji, je močopudný a pomůže vám s léčbou. K tomu všemu dodává energii, takže jím zkuste nahradit kávu.

Jak je sbírat?

Zralý šípek poznáte snadno – je červený a tvrdý a ještě neprošel prvním mrazíkem. Takto připravené šípky se dají zpravidla sbírat na přelomu září a října. Když je jdete sbírat, vězměte si s sebou nůžky a rukavice, protože šípkový keř je pěkně trnitý.

Doma šípky vysypejte na pečící plech a protřiďte ty, které jsou špatné, odtrhněte zbytky větviček, omyjte je a nechte okapat. Teď přichází na řadu sušení. Pokud máte sušičku, máte vyhráno, šípky stačí naskládat na pláty a začít sušit. Pokud majitelem sušičky nejste, měli byste následovat postup našich babiček. Nemyslíme tím, že máte šipky sušit na kamnech nebo v peci, stejně dobře totiž poslouží i trouba.

Sušení v troubě

Šípky rozprostřete na pečící plech tak, aby se vzájemně nepřekrývaly a vložte do trouby rozehřáté na 100 stupňů. Po deseti minutách stáhněte na polovinu a sušte tak dlouho, dokud nejsou šípky stále červené, avšak měkké a snadno rozmělnitelné. Trvá to několik hodin, mezitím šípky vždy kontrolujte, aby se nespálily, pak už by nešly nijak použít.

KOUKNI SE  Handpan jako hudební nástroj k sebeléčbě a muzikoterapii

Až budou usušené, uskladněte je ve sklenici s těsnícím víčkem. Pamatujte na to, že veškeré sušené byliny v sobě udržují vitamíny pouze jeden rok, pak je potřeba nasušit další.

Jak připravit šípkový čaj?

Nasušené šípky nadrťte v hmoždíři a namočte do ½ litru studené vody, nechte odstát přes noc. Poté směs zahřejte, pamatujte však na to, že se nesmí vařit. To přelijte přes cedník do hrnku, abyste se zbavili chloupků na šípcích.

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen + one =