Selfie o vás řekne víc, než si myslíte!

selfie

Ze selfie se stal naprostý fénomén. Na sociálních sítích jsou miliony příspěvků s tímto hashtagem. Má svojí písničku a v současnosti je jen málokdo, kdo si nějaké to selfíčko nevyfotil. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, co o vás vaše selfie prozrazuje?

Objevily se už v renesanci!

Autoportréty, jako umělecká díla, kdy se autor snažil zachytit sám sebe, vznikaly již v renesanci. Nejvíce se dochovalo malířských děl, své skromné zastoupení ale mají i sochy. V minulosti sloužila tato „selfíčka“ hlavně jako možnost předvést potenciálním zákazníkům svůj talent a umělecké schopnosti. Úplně nový rozměr ale dostaly až s nástupem fotografií, skutečný trend se z nich pak stal v posledních přibližně sedmi letech.

První telefon s předním objektivem, Sony Ericsson Z1010, spatřil světlo světa v roce 2003. O deset let později, tedy v roce 2013, se slovo selfie dostalo do oxfordského výkladového slovníku a následující rok začala bořit hudební hitparády skladba Let Me Take a Selfie od Chainsmokers.

selfie

Dojem – to je to, oč tu běží

To, že pojem selfie už zná téměř každý a drtivá většina lidí si obdobnou fotku alespoň jednou pořídila, není žádné tajemství. Každý z nás se chce někdy pochlubit tím, jak mu to sluší nebo zveřejnit vzpomínku z akce s přáteli. Není nic jednoduššího, než vytáhnout chytrý telefon a během pár vteřin nahrát vzniklý snímek na sociální síť.

Ať už si to ale uvědomujeme nebo ne, to, jakým stylem fotíme sami sebe prozradí mnohé. Vyčíst se dá hlavně úmysl a dojem, jaký jsme u lidí chtěli vyvolat. Každý z nás chce na ostatní nějak zapůsobit. A tomu podvědomě přizpůsobujeme nejen své chování během osobního kontaktu, ale i způsob, jakým pořizujeme selfie.

KOUKNI SE  Šest znamení, že už masturbujete příliš

selfie

Dobrý úhel jako základ

Příště, až budete projíždět sociální sítě a narazíte na selfíčka svých známých nebo oblíbených celebrit, zaměřte se na úhel, pod jakým byla fotka vyfocena. Anastasie Makhanová, psycholožka z Floridské univerzity, totiž tvrdí, že lidé mění úhly, pod jakými se fotí, podle toho, pro koho je fotka určená. Chcete zaujmout potenciálního partnera, udělat dojem na šéfa nebo se kamarádkám pochlubit s novým účesem? Právě tyhle věci nejvíce ovlivňují to, jak svou selfie vyfotíte.

Zatímco objektiv v úrovni obličeje vás zachytí poměrně věrně, na selfie vyfocené shora budete vypadat mladší a nižší. Na snímku pořízeném zespodu budete naopak působit vyšší a dominantnější. Zvolený úhel při focení si podvědomě vybíráme hlavně podle toho, jaký dojem a na koho chceme udělat.

Podle tohoto principu sestavila Makhanová osnovu předpokládaných úhlů a jejich záměrů:

  • ženy se častěji fotí seshora, hlavně pokud chtějí udělat dojem na muže – tento úhel ukazuje submisivitu

  • muži se často fotí zespodu, aby ukázali svou dominanci – především, když jsou jejich cíleným publikem jiní muži

  • v případě, že muž svou fotku posílá ženě, častěji namíří fotoaparát přímo na sebe. Chtějí tím vyvolat důvěru a dát najevo svou přímost

  • stejně se fotí i ženy, které fotku posílají jiným ženám

selfie

Trocha praxe

Svou teorii se Makhanová rozhodla společně s kolegy otestovat. Na univerzitním kampusu dala několika studentům za úkol, aby se vyfotili. Jedna skupina se fotila s vědomím, že selfie uvidí lidé stejného pohlaví, zatímco druhá se fotila pro pohlaví opačné. Není určitě překvapením, že druhá skupina se snažila na snímcích vypadat mnohem lépe.

KOUKNI SE  10 příznaků, jak poznáte frigidní ženu, dřív než bude pozdě

Výsledky dalšího průzkumu teorii skutečně potvrdily. Vyšlo najevo, že ženy jsou skutečně považované za atraktivnější, mladší a poddanější pokud se fotí seshora. U mužů je vyšší atraktivita a dominance spojena s fotkou pořízenou zespodu.

Udělejte si svůj vlastní průzkum a projděte si svá selfíčka. Na koho jste se snažili udělat dojem?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × five =