REFLEXE: Guru – Kotek jako vůdce sekty: zločinec nebo spasitel?

Detektivní minisérie Guru s Annou Fialovou a Vojtěchem Kotkem v hlavních rolích je zatím tím nejlepším, co Voyo nabízí. Série na pozadí kriminální kauzy o sexuálním predátorovi ukazuje fungování prapodivné “jogínské” sekty. Tvůrci vychází z reálných událostí kolem nechvalně známého Guru Járy. Duchovní vůdce kultu své svěřenkyně zbavoval “háčků” tím, že s nimi spal. Minisérie kombinuje lákavé prostředí “tantrického” kultu a traumatu ze znásilnění, které zároveň není tak jednoduché dokázat.

Třídílná krimisérie Guru vychází z reálných událostí kolem nechvalně proslulého guru Járy, který na začátku milénia působil v Česku se svým duchovním učením. Psal knihy, pořádal lekce jógy a tantrického učení pro mladé ženy, které trpěly psychickými bolestmi a problémy z minulých partnerských vztahů. Na seancích, které nebyly daleko od různých kultů a sekt, docházelo ke znásilňování a sexu vůdce sekty s členkami.

Tento akt guru a zastánci sekty popisují jako “odháčkování”. Což má být zbavení se pout, oněch “háčků”, které v těle a psychice žen zůstaly po sexuálních partnerech. Zásadním je, že tolik škodících “háčků” se členky kultu mohou zbavit jedině tím, že se sexuálně oddají duchovnímu vůdci sekty. To se opravdu stalo, předobraz seriálového guru, kterého ztvárnil Vojtěch Kotek, aktuálně sedí v detenčním zařízení na Filipínách, už od roku 2015. Kauza stále není uzavřená a česká policie vede Jaroslava Dobeše alias Guru Járu nebo Óma Nadsamce, stále na seznamu hledaných.

KOUKNI SE  Recenze: Oppenheimer je projekcí nedostatků i schopností režiséra Christophera Nolana

Šarlatán, násilník nebo léčitel?

Vojtěch Kotek jako nechvalně proslulý Guru skoro není vidět. Jeho scény jsou vzácné, stylizované, až mystické. Většinou je rozostřený nebo snímaný z netradičních úhlů, aby nebyl dost dobře viditelný. Postava je někdy až démonická a děsivá, přesto něčím obdivuhodná a šarmantní.  Je to vůdce sekty, ten jen tak nepřijde “mezi chátru”. Scény s ním jsou vzácné a skromné. Což podporuje dojem jakéhosi duchovního vůdce, který nemusí být pouze šarlatánem a zločincem. Opravdu může být nějakou duchovní silou. 

Od toho, aby v sektě byl pořádek, má svojí pravou ruku a nejoddanější žákyni Kláru. Hraje jí Kristýna Podzimková s elegancí jí vlastní. Je to česká obdoba Formanovy sestry Ratchedové z dramatu Přelet nad kukaččím hnízdem. Milá, krásná, ale zlá, děsivá a neskutečně proměnlivá manipulátorka. Vybírá pro svého mentora, svého pána, nové dívky. Nově příchozí členky kultu jsou většinou mladé a musí se duchovnímu líbit, aby jim mohl pomoci od negativních energií v podobě “háčků”. Většina z dívek trpí milostnými šrámy po svých předchozích sexuálních partnerech.

“Odháčkování” jako očista nebo znásilnění?

Zatímco Anna Fialová hraje mladou ženu, která pracuje v supermarketu a přetahuje se o svojí malou dceru se bývalým přítelem. Ulevit své svízelné životní situaci chodí na prapodivné duchovní seance, kde se cvičí jóga a přednáší tantrické učení. Hned první úvodní scéna je surová a drsná – znásilnění hlavní hrdinky je plné bolesti, zatmění a rozmazaných ručních záběrů a kakafonických střihů, které jsou doplněné srdceryvným pláčem a křikem plným bolesti. V obklopení dýmu, světel svíček a horečnatých dýchacích cvičení je slyšet zrychlený tlukot srdce. Přichází guru, vypadá jako čínský myslite, v neposkvrněně bílém županu s drdolem a vlídným úsměvem zahajuje akt “odháčkování”.

KOUKNI SE  Recenze: The Last of Us je uspěchané melodrama na úrovni a skoro bez zombíků

Ženu drží její kolegyně ze sekty, má roztažené nohy. Je to vypjatá a nervově náročná, drsná scéna. Zdrcená, znásilněná a bolestí poznamenaná žena jde na policii nahlásit případ jako znásilnění. Problémem je, že nejen policie, ale i státní zastupitelství, případ posuzuje na hraně kriminálního činu. Žena se účastnila tantrických kurzů dobrovolně a sama se chtěla nechat “odháčkovat”. Chtěla se zbavit svých bolestí z předchozího vztahu, chtěla odstranit ony “háčky”. Ale co teď s tím? 

Byl by hřích, kdyby tento výjimečný počin scenáristy Jana Coufala a režiséra Bisera A. Arichteva zapadl. Zaslouží si vyzdvihnout, jak z hlediska filmařského, tak z hlediska výpovědního a společenského. Přináší silnou výpovědní hodnotu a patřičnou formu, která dopomáhá příběhu a přesto na sebe dokáže upozornit.

VIKTOR H.

PŘEHLED RECENZE
Guru
7
Předchozí článekTemná doba očima Jiřího Padevěta
Další článekExpertka vysvětluje, co to opravdu znamená, když ho máte ráno tvrdého
reflexe-guru-kotek-jako-vudce-sekty-zlocinec-nebo-spasitelGuru je nápaditý, osobitý a originální seriál. Atraktivní téma, divácky vděčné a nápadité zpracování a především, dobrý scénář. Příběh reflektující poškozenou oběť není vyprávěn prvoplánově podle jednoho pohledu. Není to obžaloba vůdce kultu, ani epitaf znásilněným obětem. Kombinuje to složitost policejní práce, státní přešlapy, bezvýchodnou situaci a trauma matky samoživitelky, téma znásilnění a manipulace, ale také boje jedince proti skupině. Všechny děsivé vize a problémy skýtají nějakou naději a hlavně možnost volby. Nic není černobílé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

13 + 14 =