REFLEXE: Bod varu – Rozpad života jako na talíři

Film Bod varu soutěžil o Křišťálový glóbus na Karlovarském festivalu, kde způsobil patřičný rozruch. Snímek z prostředí luxusní britské restaurace je dokonalým podobenstvím o rozpadu lidské duše. Vyhlášenému šéfkuchaři Andymu se rozpadá osobní život, otupuje se v alkoholovém a drogovém rauši, ale přesto se snaží pro svůj podnik získat pět hvězd a ztracené uznání. Film natočený na jeden záběr vypráví o jedné tragické noci ve vyhlášené britské restauraci.

Film na pomezí dramatu, kuchyňského thrilleru a komedie nás zavádí do luxusní restaurace, která ztratila pětihvězdičkové hodnocení. Šéfkuchař Andy trpí vlastními démony, nemá čas na syna, manželství má v troskách a jeho restaurace přichází o prestiž a přízeň kritiků. Kuchaři vedou bitvu s číšníky, jejichž šéfkou je dcera majitele restaurace. Ta neustále hází špínu kolem sebe, ale všem je jasné, že hlavním problémem je ona.

Jeden záběr, jedna noc a tolik neštěstí

Jediným ostrovem klidu a naděje je Andyho zástupkyně z kuchyně, která se snaží v chaotickém restauračním zařízení, udržet trochu klidu a životaschopnosti. Bod varu má pouhých 92 minut a uteče, jak se tak říká „jako voda“. Je zábavný, napínavý a postavy skýtají mnoho překvapení a tajemství. Celý snímek je hereckým koncertem Stephena Grahama: předvádí svůj životní výkon a skoro nesleze z obrazovky. Z úznávaného mistra kulinářského umění se mění v tragikomickou postavu alkoholika, drogově závislého a zadluženého muže, kterému se rozpadá rodina, ztrácí manželku, syna i své nejbližší kamarády. Vypadá to, že je na světě úplně sám a ztracený. Přesto, že je ve své vyhlášené restauraci obklopen přátelsky vypadajícími spolupracovníky, tak pravda je někde jinde.

KOUKNI SE  Recenze: Oppenheimer je projekcí nedostatků i schopností režiséra Christophera Nolana

Složení obsluhy restaurace a kuchyně je přehlídkou roztodivných charakterů, tolik typických jak pro restauraci, tak pro reálný svět. Ukrajinská myčka nádobí, černošský přistěhovalec jako výpomoc v kuchyni, arab starající se o maso, francouzka v zaučení nebo servírka, která před šichtou chodí na herecké castingy, homosexuální šéf číšníků a mladá černošská číšnice, která to má u některých zákazníků opravdu těžké. I složení kolem zákaznických stolů funguje jako průřez moderním světem: dvojice těsně před zásnubami, konzervativní rodina s odporem k menšinám, vyhlášený televizní kuchař s foodkritičkou, influenceři a internetové hvězdy nebo partička žen ve středním věku, které si vyrazily za zábavou.

Kakafonie předražených pochoutek a obyčejnosti

Mezi tím vším se Andy a jeho tým snaží dostát vyhlášenému jménu, které jejich podnik nese. Mezi párou z hrnců a kouřem z pečeného masa se střídají chody a lidské emoce. Humři, pečené husy, lanýžové omáčky a citrónové laskonky se mihotají mezi odtrženými dětmi, odcházejícími partnery, rozpadajícími se vztahy s rodiči nebo starými dluhy. Je to kakafonie honosných a luxusních jídel, drahých vín a výběrových pochoutek, které kontrastně reflektují lidskou pomíjivost a ukazují zákulisí a obyčejné lidi, kteří stojí za předraženými pokrmy. Jsou to obyčejní a zaměnitelní lidé, kteří se snaží odvést co nejlepší práci jenom kvůli tomu, aby si zbohatlíci mohli pochutnat a říct, že byli v onom „vyhlášeném“ podniku. Je to žaloba na pozlátko dnešní společnosti, která se více zajímá o to, jak vypadá, než-li o to, jaká je ve skutečnosti.

KOUKNI SE  Recenze: Ještěr je skvělý atmosferický thriller s výsostným výkonem Benicia del Tora

Dojde k otrávení z jídla, pokusu o odkup restaurace a nakonec i k devastaci jak podniku a renomé restaurace, tak Andyho dobrého jména. Kuchař čelí naštvaným servírkám, překvapeným hostům, nespokojenému personálu, ale především: vlastnímu pochybení. Kterého si navíc je vědom, ale není schopen se mu postavit.

Debutující režisér Philip Barantini se uvedl nezvykle suverénním dramatem, který reflektuje moderní pomíjivou společnost velmi drsně a poměrně realisticky zároveň. Bod varu je osobité a nadčasové téma o rozpolcenosti člověka a společnosti, originální kulinářské prostředí a umně skloubená jednozáběrovka, jedna noc a jeden hlavní hrdina tvoří jeden z nejlepších filmů roku 2021.

PŘEHLED RECENZE
Bod varu
9
reflexe-bod-varu-rozpad-zivota-jako-na-taliriJednozáběrovka ukazuje tragickou noc v jednom vyhlášeném britském podniku, kde šéfkuchař Andy řeší kromě požadavků hostů, také svoje vlastní démony. Na pozadí krušné a náročné šichty v nóbl restauraci se odvíjí tragický a chaotický příběh o rozpadu lidské osobnosti a kolektivu, který se snaží držet při sobě, ale vše má určité meze. Bod varu je dramaticky silný, napínavý film, který zároveň slouží jako dokonalá satira a podobenství o dnešní pomíjivé společnosti, která vyhledává zážitky bez ohledu na pozadí, které jim předchází. Stephen Graham předvádí jeden ze svých životních výkonů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × five =