Recenze: horor Zhasni a zemřeš na DVD

V těchto dnech právě vychází americký horor debutujícího, původem švédského režiséra Davida F. Sandberga s názvem Zhasni a zemřeš na Blu-ray a DVD. Jde o první celovečerní film natočený podle jednoho ze Sandbergových krátkometrážních snímků. Paradoxně také stejnojmenný krátkometrážní film Zhasni a zemřeš/Lights Out (2013) byl jeho prvotinou.film_22532_1

Horor nemůže začínat nikde jinde než v nějaké potemnělé výrobní hale. Zde naše démonická postava, vynořující se ze stínů a tmy poprvé zaútočí. Střih. A rázem se před námi odvíjí hlavní dějová linka. Rebecca, mladá žena s přítelem Bretem se nechtěně zaplete do věcí, které navždy změní její život. Vše začne telefonátem ze školy. Předmětem hovoru je její bratr Martin. V poslední době často usíná během vyučování. Vyzvedne bratra ze školy a musí konfrontovat svou matku Sophii aby zjistila, co se děje. Na matku s dcerou si nejsou blízké od domy, kdy Rebecca poměrně brzy opustila domov a začala samostatně žít. Na první pohled je vidět, že s matkou není něco v pořádku. Více než normálně. Nikdy se úplně nevzpamatovala z toho, že od nich třech jednoho dne otec utekl neznámo kam. Martin se svěří Rebecce, že ho v nocí děsí postava ve stínech. Diana, jak se podle jejich matky děsivá postava jmenuje. Rebecca si uvědomuje, že temná síla, před kterou odešla z domu, se vrátila. Ono tajemné „něco“ je neznámým způsobem propojeno s jejich matkou. Jak Rebecca začne pomalu rozmotávat klubko pravdu, zjistí, že v ohrožení života je nejen ona ale všichni její blízcí. Proč byla její matka jako dítě v psychiatrické léčebně? Kdo je ve skutečnosti její kamarádka z dětství, Diana? Co s ní provedla experimentální léčba, při které zemřela? Proč Diana napadá všechny v Sophiině okolí? A jak Dianino běsnění zastavit nadobro? Odhalení celé pravdy o Dianě a její matce Rebecce přinese nejeden šok a překvapení, která nutí měnit své postoje vůči matce a uprchlému otci. Dokážou společnými silami svou matku osvobodit od prokletí v podobě démona, který ze všeho nejvíc nenávidí světlo. Ať už je jakékoliv.

KOUKNI SE  Jak skončí a jaká je finální sezóna seriálu Ozark

Pro mně jde, vedle napínavého thrilleru Smrt ve tmě a dalších filmů, o velice milé filmové překvapení. O to větší, že se jedná o horor. Hned vám řeknu proč. V první řadě vede originalita snímku. A originálních námětů je na poli hororů jako toho nejvzácnějšího šafránu. Většinou se jedná o remake, reboot nebo pokračování úspěšného předchozího filmu. Tím ale automaticky ztrácí punc originality. Film totiž žádný jiný film nekopíruje nebo nenapodobuje. Nepřebírá ani nevykrádá nápady, které byly použité stokrát jinde. Maximálně vykrádá sám sebe. Film je totiž natočený podle předlohy stejnojmenného krátkometrážního snímku. A tady je další plus. Tříminutový filmeček i celovečerní snímek režíroval tentýž člověk. David F. Sandberg. Režisér u filmových fajnšmekrů známý díky svým hororově laděným atmosférickým kraťasům. Jako například Pictured, Coffer, Attic Panic, Closet Space. Tah udělat z režiséra krátkého filmečku, režiséra filmu prm825745-1999co stříbrná plátna byl zatraceně dobrý nápad. Bůh ví, jak by to celé dopadlo v rukou někoho jiného. Všechno vypadá naprosto normálně. Ale když člověk zhasne, dostávají i ty nejobyčejnější věci úplně jiný vzhled. Někdy hodně děsivý. Záleží pouze na tom, co si daná osoba dokáže představit. Přesně s tímhle faktem pracuje film. Máme tady tajemnou děsuplnou postavu, která se objeví, jen když je zhasnuto. Nebo vyčkává v temném stínu. V průběhu celého filmu funguje tato hra světel a stínů naprosto dokonale. temná postava, která tam je a není a mlže vám ublížit je pouze třešničkou na dortu.

KOUKNI SE  Recenze: Filmu Spiderhead chybí vše kromě prvotního nápadu

 

Magic Box

 

Dobrým směrem se štáb vydal v rámci hereckého obsazení. Ve filmu hraje dost známých herců a hereček, kteří nejsou ještě tolik okoukaní, a proto mají, co nabídnout. Rozhovory mezi postavami jsou logické. Jejich emoce uvěřitelné. Nemusí nic předstírat. Postavy chápete, rozumíte jejich pohnutkám a rozhodnutím, a co je důležité. Když jde do tuhého, bojíte se o ně. Přejete si aby jich přežilo, co nejvíce.

I přes nižší rozpočet 4 900 000 dolarů se tvůrcům podařilo vymáčknout z filmu maximum. Sandberg je známý jako hračička, kutil. Když potřeboval zakomponovat nějaký náročnější a drahý trik, spolehnul se na praktické efekty. Ty nakonec fungují dobře. Kupříkladu Sandberg chtěl aby postava měla mírně svítící oči. To je v trikové tvorbě drahé a tak herečce přilepil na oči drobné odrazky. Hlavní je, že rozdíl není vůbec poznat. A funguje spolehlivě. Trikově je temná démonická postava žijící ve stínech zpracovaná výborně. Přes odhalení svého vzhledu ke konci filmu neztrácí nic ze své děsivosti.

Jediným větším problémem je jednoduchost a nezodpovězení několika otázek, které bud2347_12062e divák mít. Originalita je super, v jednoduchosti je síla. Jednoduchý příběh je lepší než složitý a překombinovaný. Tady je ale příběhové přímočaré jednoduchosti trochu moc na můj vkus. Atmosféra je tíživá a temná. Párkrát se i leknete. Také v momentech, když to čekáte. A to je umění. Ve filmu je pár lehce překvapivých momentů ale nic, co by vás zvedlo ze židle. Jenom příběh, který je v 81 minutách filmu hodně okleštěný. Především část s matčiným pobytem v dětství v nemocnici. Dianina minulost. Byla skutečně odjakživa zlá nebo měla pouze špatné dětství. Nedozvíte se, proč dělala to, co dělala po své smrti jejich matce a všem v jejich okolí.

KOUKNI SE  Recenze: Ubal a zmiz – Žižkovská gangsterka plná vtipu a hlášek nás zavede do pražského podsvětí

A kdo, že si to ve filmu zahrál? Rebeccu ztvárnila AustralankaTeresa Palmer (Jsem číslo čtyři, Mrtví a neklidní, Bod zlomu, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny). Bratra Martina si zahrál Gabriel Bateman (seriál Chirurgové, film Annabelle). Přítele Breta ztvárnil Alexandr DiPersia (Já, legenda; seriál Gotham). Matku Sophii ztělesnila Maria Bello (Tajemné okno, Dějiny násilí, Zmizení, Pátá vlna). Démonickou Dianu pak herečka Alicia Vela-Bailey (Avatar, Očista, Underworld: Krvavé války). Vedle nich Billy Burke, Andi Osho, Lotta Losten a další. Scénář k filmu napsal Eric Heisserer (Věc: Počátek, Nezvratný osud 5, Příchozí). Hlavním producentem filmu je nynější mistr hororového žánru James Wan.

Na DVD najdete bonus v podobě tří vystřižených scén. Jedna, kterou ve filmu vůbec neuvidíte ohledně opatrovnictví malého Martina. Druhá, ve které byl scenáristicky změněný rozhovor o Dianě. A třetí funguje jako původně zamýšlený alternativní konec. Po pravdě. Jsem moc rád, že zůstal pouze alternativní možností, protože se mi vůbec nelíbil. Konec hororu, jakých jsem už viděl plno.

Celkově jde o velice originální horor s kvalitními trikovými efekty. Známými ale neokoukanými herci, kteří jsou sehraní a dobře vybraní. Hutná a tíživá atmosféra se stupňujícím se napětím vygradujícím ve finále, které skončí minimálně pro mně nečekaným ale dobrým způsobem. Trpí pouze okleštěným, až příliš jednoduchým dějem.

Kvalitní americký horor debutujícího režiséra Davida F. Sandberga Zhasni a zemřeš můžete zakoupit na internetových stránkách Magic Boxu: zde.

 

Ondřej Blahut

Předchozí článek5 nejlepších vánočních filmů
Následující článekNejlepší seriálové novinky roku 2016

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 + 1 =