Recenze: Žena mého života – pohřbil ji, oplakal a teď je zpět

Proč čekat na závěrečné drama, Tim Weaver vás rozseká hned v první kapitole.

Věrní čtenáři sledovali knihu za knihou, jak se hlavní hrdina soukromý vyšetřovatel David Raker bolestně vyrovnával se smrtí své milované ženy Derryn. Nyní je zpět. Derryn. A říká, že nikdy nezemřela. To David je nemocný a její smrt byla výplodem jeho mysli. S Davidem i jeho věrnými fanoušky se nad knihou Žena mého života zhoupne podlaha. A nepřestane se kymácet pěkně dlouho.

David Raker je vržen do víru následujících dramatických událostí a především nejistoty. Co když je to přeci jen pravda. Co když Derryn žije a on je nemocný. Je zvyklý, že během vyšetřování nemůže věřit nikomu. Nyní nevěří ani sám sobě.

Důkazy, které se jeví, jako světlo na konci tunelu a vrací mu pocit důvěry ve vlastní zdravý rozum, jsou vždy vzápětí rozdrceny další nemilosrdnou ránou do srdce.

Všechno, čím si prošel, po smrti své ženy včetně trápení, které smutnému konci předcházelo, jako by nikdy nebylo. Jakoby ty roky bolesti nebyly ničím a on je nyní musí podstoupit znovu.

Případy Davida Rakera se vyznačují vždy velmi důmyslným a zvráceným motivem. V knize Žena mého života autor překonal vše, na co byly doposud jeho čtenáři zvyklí. Pochybnosti, které zasel do svého hrdiny, se zmocní i čtenáře. Ten musí přehodnotit vše, co dodnes nad jeho knihami prožil.

David Raker se umí vcítit do lidí, které hledá. Je velmi empatický a tuto svou vlastnost přenáší i na své čtenáře. Autorovi se podařilo stvořit hrdinu, s kterým budete chtít být v každém okamžiku jeho života. David vidí svět všemi jeho barvami a ve všech jeho rozměrech. K tomu všemu oplývá silnou intuicí, která mu umožňuje vidět souvislosti a emoce, které jsou běžnému pozorovateli skryty. Jeho sebedestrukční sklony nejsou hnány touhou po skutečném sebezničení, ale po vykoupení  a naplnění odkazu jeho mrtvé ženy.

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

Začal pátrat po pohřešovaných lidech na její popud. To ona ho znala tak dobře, jako by byla jeho součástí a on její. To ona vytušila jeho skryté vlohy. V pátrání po zmizelých žije její odkaz dál. Najednou je všechno pryč. Nic není pravda.

I přestože autor připravil čtenářům i svému hrdinovi krušné chvilky, není David Raker žádné ořezávátko a netrvá mu příliš dlouho, než získá o něco pevnější půdu pod nohama v této krajině tekutých písků. Současně získává nečekaného tichého spojence v osobě, od které by to nejméně čekal.

Žena mého života

Závěr přináší pohled do zvrácené duše psychopata. Odhalení je překvapivé a nečekané. Člověk, kterého nikdo nepodezřívá, je celou dobu tak blízko. Blíž, než by se komukoliv líbilo. Hrozivé zjištění, že byl na blízku celou tu dobu, kdy Derryn umírala a trpěla. Kdy byli spolu s Davidem šťastní a věřili, že je nemoc za nimi, i v okamžiku, kdy se  opět vrátila a Derryn se definitivně rozhodla, že již nemá sílu bojovat. Pořád byl nablízku, aby úchylně hltal střípky z jejich života a plánoval své vlastní uspokojení.

Žena mého života je pořádně těžká kláda, kterou naložil autor na záda svým fanouškům. Když k tomu přidám ještě pořádně emotivní úvodní slovo věnované českým čtenářům, nelze než konstatovat, že Žena mého života vás dostane. Do kolen.

Když si vezmeme stabilní vysokou úroveň thrillerů Tima Weavera, má jeho nejnovější kniha jasně vyšší laťku. Autor má stále co nabídnout. Nevykrádá sám sebe. Jeho hrdina nestagnuje. I když v tomto případě, propadá hluboko zpět, stojí na konci silnější, než kdy před tím. Nezbývá, než se těšit na příští příběh.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou

Kristina Doubravová

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článek10 netušených faktů o Noční můře v Elm street
Následující článekAsteroids slaví významné výročí, je tady s námi již 40 let
recenze-zena-meho-zivota-pohrbil-ji-oplakal-a-ted-je-zpetBylo jejich manželství skutečné? Nebo Raker celou dobu trpěl bludy? Opravdu je tohle žena, kterou miloval a oplakal? Raker se ocitá na útěku před policií a současně musí vypátrat pravdu dřív, než přijde o všechno: své vzpomínky, zdravý rozum i život…

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 + nineteen =