Recenze: Zelenina z ekozahrady – pro radost i soběstačnost

Mít zahrádku plnou dobře prosperujících záhonků a na nich spoustu zdravé zeleniny je snem snad každého dobrého zahradníka. Kniha Zelenina z ekozahrady – pro radost i soběstačnost vám ukáže, jak na to. Knihu vydalo nakladatelství Smart Press roku 2018.

Autoři publikace Jaroslav Svoboda a Lada Svobodová, které můžete znát z jejich předchozí úspěšné knihy Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku, radí jak pomocí zábavného permakulturního pěstování vytvářet záhonoviště, kompost, letní kuchyni či vodní záhony. Postupně Vás provedou tvorbou nejrůznějších záhonů, hlubinným zúrodněním půdy, bezorebným i bezrycím pěstováním, nejrůznějšími druhy zeleniny a jejich následným zpracováním. Odhalí Vám také tajemství zeleninové a potravinové soběstačnosti i kouzlo dřevěného uhlí. V neposlední řadě vám také prozradí, který měsíc je co třeba na zahrádce udělat.Zelenina z ekozahrady

Spisovatelé v knize často zmiňují důležitost našeho vnitřního nastavení i fakt, že všechno se vším souvisí. V některých pasážích nás publikace donutí k zamyšlení nad naším životem, chováním k přírodě, zemědělstvím, stravou, naší vlastní realitou a nad mnoha dalšími tématy. Jaroslav i Lada nabádají čtenáře k přemýšlení a z jejich osobní zkušenosti mu doporučují přijmout permakulturu za jeho nový životní styl i způsob myšlení. Nemusíte se však bát, že se jedná o nějakou filosofickou knihu. Náměty týkající se hluboké životní filosofie se v díle vyskytují pouze příležitostně. Navíc autor sám na začátku knihy humorně poznamenává, že v případě, že by Vám to nesedělo do vašeho náhledu na svět, můžete stránky bez obav přelepit obrázky zelenin z časopisů.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Velmi se mi líbilo praktické a přehledné rozdělení knihy do sedmi částí, které nás účelně vede při naší práci na zahrádce a díky němu se můžeme jednoduše a kdykoli vrátit k tomu, co právě potřebujeme. Skvělou pomůckou pro orientaci v knize jsou také malé obrázky v zápatí všech levých stran, které nám snadno ukáží, ve které části se nyní nacházíme. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pro mě osobně dvě barevné látkové záložky, které jsou připevněné k obalu publikace.

Celé dílo je plné nejrůznějších rad a tipů. Mně se nejvíce osvědčily doporučení týkající se plechových slimáčích „výběhů“, mulčování a přirozeného krmení psů.

Velice mě zaujala také část o zelenině v kuchyni, ve které je velká spousta vynikajících receptů. Všechna jídla jsou velmi chutná a většinou také velmi jednoduchá, takže je snadno zvládnete připravit třeba v letní kuchyni nebo venku na terase.

Ráda bych také ocenila nadšení obou autorů, se kterým knihu píší. Jejich zápal doslova sálá ven z publikace a přenáší se na samotného čtenáře. Neustále nám oba připomínají, že je třeba mít na paměti, aby vše co děláme, bylo co nejzábavnější a nejsnadnější.

Za povšimnutí určitě stojí i překrásné fotografie a malebné ilustrace Zdeňky Řezbové Morávkové, které názorně doplňují celé dílo.

Knihu bych určitě doporučila všem nadšeným zahrádkářům, milovníkům zeleniny, přírody a všem lidem, kteří si chtějí pochutnat na své vlastnoručně vypěstované zelenině.

KOUKNI SE  Handpan jako hudební nástroj k sebeléčbě a muzikoterapii

Zdeňka Kudová

Jaroslav a Lada Svobodovi, Zelenina z ekozahrady, Smart Press 2018

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 + eighteen =