Recenze: Wild Wild Country je ze všech stran fascinujícím dokumentem

Každý, kdo kdy zavadil o duchovní učení indického gurua Osha, by neměl minout tento šestidílný dokumentární seriál z produkce Netflixu s názvem Wild Wild Country. Potěší i radikální odpůrce new age hnutí a esoteriky obecně.

Bhagwan Shree Rajneesh, později známý pod přezdívkou Osho, ovlivnil a stále ovlivňuje svým učením tisíce lidí na celé planetě. Jeho přepsané přednášky na rozličná témata vyšly v desítkách knih přeložených do mnoha jazyků světa včetně češtiny.

Dokument začíná v době, kdy Oshovi začal být založený ášram ve městě Puna v Indii malý. Jeho učení v podstatě stálo proti všem náboženstvím a provokovalo duchovní představitele celé Indie. Naopak přitahovalo pozornost Západu, jemuž nabízel spojení volnosti, spontaneity, blahobytu a východní spirituality. Do Puny se za ním sjížděli jednotlivci, páry a rodiny z Evropy a USA, bažící po duchovním poznání, které nebylo v rozporu s neasketickým způsobem života, právě naopak. Proto se zdál jako dobrý nápad jeho věrné služky a sekretářky Sheely, založit komunitu na odlehlém místě ve státě Oregon v USA.

Za pomoci tučných finančních dotací od dychtivých turistů ze Západu koupil i s celou svojí skupinou sannyasinů z Indie ranč u malého městečka Antelope. Jejich aktivitu postupně začnou sledovat nejen obyvatelé města, kteří cítí ohrožení, ale i nejvyšší státní orgány. Dokument sleduje s odstupem více než třiceti let celý konflikt hned z několika úhlů pohledu, a to jak agentů FBI i místních z Oregonu, tak i nejvyšších představitelů a následovníků samotného guru Osha.

KOUKNI SE  Recenze: Carol a konec světa v satirické animované minisérii

Fascinující je sledovat, jak zjevně cizorodý prvek, jakým komunita nebo chcete-li sekta kolem Osha v konzervativním státě USA byla, s neuvěřitelnou energií vybuduje za krátkou dobu na nehostinném místě zcela soběstačný systém na přežití a dokonce na své rozšiřování. A jakým způsobem zaujme svou existencí státní složky státu Oregon.

Stejně tak je fascinující, jak se tančící, smějící se a kopulující mladí lidé dokážou pod tlakem měnit pod vedením zfanatizované Sheely v osoby schopné otrávit jiné lidi a plánovat vraždy.

Díky tomu, že bratři režiséři Chapman Way a Maclain Way dali prostor všem stranám a máme možnost vidět po třiceti letech s odstupem vypovídat zástupce zainteresovaných osob, máme tu na dlani velmi zábavný studijní materiál- vidíme typické příznaky vzniku a zániku sekty kolem z počátku ušlechtilého duchovního hnutí, můžeme ale vidět i totálně netolerantní a bigotní obyvatele Oregonu a státní složky USA, jež jsou schopné pro ochranu a zachování stávajícího systému porušovat práva jednotlivců .

Nejsou tu hrdinové a padouši, ale rozjetí adamité tu stojí proti vesnickým buranům a jejich bigotním manželkám. Z konfliktu nevychází bez poskvrny ani jedna strana. Dokument vám s odstupem ukáže slabiny davového následování gurua, jenž sám sebe prohlásil za osvíceného. Jeho učení působí jako živá voda, je plné volnosti, svobody a přesných postřehů. Ale po útěku Sheely z komunity můžete na autentických nahrávkách vidět muže zhrzeného, mstivého, vlečeného mocenskými zájmy, daleko od klidu a úsměvu osvíceného. Jeho stoupající posedlost nejluxusnějšími šperky, hodinkami a auty značky Rolls Royce taktéž obtížně koresponduje s duchovním učením, ať už hlásáte, že máte uspokojovat svou touhu po bohatsví a přepychu. Sheela je asi nejrozporuplnější postavou dokumentu. Pro zachování myšlenek svého vůdce byla schopná obětovat prakticky vše včetně lidských životů. S přibývajícími konflikty se statousedlíky a poté i státní garniturou se z ní stává kreatura, jež se neštítí ničeho. Epizoda se svozem bezdomovců pod rouškou dobrých skutků a jejich následné zdrogování a odvoz zpět na ulici je takovou tragikomickou třešničkou na dortu.

KOUKNI SE  Recenze: Ostrov je žánrový mišmaš pro nenáročné

Jestli čekáte, že bývalí členové úzkého kruhu kolem Osha a jeho vykonavatelky Sheely jsou dnes trosky, jste na omylu. Sheela působí i ve stáří jako energická žena s ráznými názory a úsměvem na rtech. Právník Osha vzpomíná na zážitky z centra komunity se slzami v očích, protože takové zážitky duchovního spojení a štěstí už od té doby nezažil. Další dvě dámy z blízkého okruhu sekty působí dnes vyrovnaně a velmi svěže.

Dokument otevírá prostor pro zásadní otázky, na něž si musíte odpovědět sami. Nejen otázky ohledně nebezpečí sektářského chování a zneužívání moci a vlivu duchovních guruů (Guru Jára by si taky zasloužil dokument) a neblahého vlivu na chování zfanatizovaného davu (jakékoliv větší skupiny). Také otázky, jak je to s tou demokracií a svobodou vyznání a dodržováním ústavy ve stávajícím státním systému USA. Netflixu se totiž vedle jasného úderu státní moci v dokumentárním seriálu Making a Murderer i zde daří odkrývat nedemokratické praktiky státu, který má jinak plnou pusu individuálních práv a práv menšin.

Kubin

 

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-wild-wild-country-je-ze-vsech-stran-fascinujicim-dokumentemSkvělý studijní materiál. Po třiceti letech se můžete s odstupem podívat se všemi zainteresovanými stranami, jak dopadl pokus Osha a jeho stoupenců obsadit část území v americkém státě Oregon. Z dnešního pohledu fascinující hra, z níž nevychází bez poskvrny ani jedna ze stran.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

14 − 9 =