Recenze: Volný pád chutná krví, adrenalinem a kašle na kladné hrdiny

Kdo četl krimithriller Kyvadlo autora Adama Hamdyho (recenzovali jsme ZDE), určitě zatoužil po další dávce napětí a akce v režii řádně bestiálního a inteligentního vraha. Však nás všechny také značně otevřený konec namlsal a bylo nad slunce jasné, že pokračování musí být. A je to tady.

Volný pád se s ničím nemaže. Násilím vtahuje do hry všechny hrdiny, které známe z Kyvadla, aby je prohnal masovým mlýnkem ještě brutálnějším, než jsme si u první knihy dokázali představit.Volný pád

V téhle řece uběhlo za rok a půl hodně vody. Pokud jste mezitím čas od času vzali do ruky nějakou jinou knihu, detektivku nebo pěkně naditý thriller, budete se v tom dost plácat. Agentka Ashová, John Wallace i londýnský policista Bailey navazují starými ránami na přetrvávající pochybnosti nad případem „kyvadlového vraha“. Emoce i osudy zůstaly uzavřeny v časové smyčce, kterou přetínají nové vraždy. Vyšetřování se ještě ani nerozeběhne, aby se znovu stočilo k tomu, co mají všichni za dávno uzavřenou minulost.

Problém je, pokud si přesně nepamatujete detaily a osudy jednotlivých hlavních postav. Autor na ně velmi často odkazuje v dramatických okamžicích příběhu, aniž by se obtěžoval čtenáři cokoliv připomenout. Zůstanete v tom sami.

Nejistotu a naštvání značně přiživuje roztříštěnost vyprávění první části knihy. V předchozí knize byl hlavní postavou především John Wallace, jemuž můzu, ochránce i vidinu laškování poskytovala osoba agentky Ashové za významné byť upozaděné pomoci policisty Baileyho. Nyní jsou si všichni tři svou důležitostí rovni. V první části knihy jejich osudy v prvopočátcích nových případů sledujeme odděleně. Blíž si je jen Bailey a Ashová. Pozorný čtenář ví, že oťukávání se v prověřování zdánlivě slepých stop je jednou svede dohromady. John Wallace se mezitím probíjí divokým Afghánistánem a ani čtenář, ani on sám hodně dlouho netuší, jakou roli v celé taškařici bude hrát.

KOUKNI SE  Recenze: Ona aneb Na velikosti záleží

Výše zmíněné činí ze čtení skutečně vytrvalostní závod, během kterého slabší kusy zkrátka odpadnou. Při rozsahu více než šest set stran je to maraton a ještě s překážkami. Na trati ale nejsou hluchá místa, která by nechávala odpadnout vysoké procento čtenářů.

Od samého počátku je vyprávění napínavé, akční a bez ohledu na zmatení čtenáře s každou kapitolou děj nabírá na rychlosti, syrovosti, aniž by se tohle šílenství chtělo jakkoliv zastavit.

Bravo autorovi za to, že se s hlavními hrdiny nemaže. Nad hrobem klišovitosti a předvídatelnosti neváhá obětovat kohokoliv a cokoliv pro dobrý příběh. Rád obětuje i neposkvrněnost hlavního hrdiny, aby na konci stál vítězící, avšak rozpolcený mezi krutostí vnější a svou vlastní, vnitřní. Na oltář přibije i druhého, kterého nechá padnout pro svou slabost, aby na konci povstal silnější díky vědomí si svých vlastních selhání. Poslední si svou třináctou komnatu bude hýčkat jak „bardotka“ pihu krásy, která stejně jako celebritě propůjčí i jemu punc laškovné zkaženosti. Schválně vám neřeknu, kdo je kdo. Na to si musíte přijít sami, ale bude vás to bavit. A v neposlední řadě vás to donutí koupit si i třetí díl.

V něm nebudete zvědaví na dalšího sériového vraha, na bestii s lidskou podobou a promyšlené zabíjení. Budete se těšit právě na tři hrdiny na pomezí zákona a morálky, lavírující na tenké hranici mezi zlem a dobrem a možná již dávno mimo ní.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou

Volný pád se skutečně rozjel na plné obrátky. Zatímco Kyvadlo představilo sériového vraha se sofistikovaným modem operandi, tady je zasazen do kontextu nadnárodního spiknutí s tak dlouhými prsty, že vám sevřou hrdlo dřív, než zjistíte, odkud to přišlo.

Odkazy na předchozí knihu bez osvěžení těchto faktů a poněkud roztříštění hlavní linky mezi tři rovnoprávné hlavní postavy činí z knihy poněkud méně stravitelné hlavní menu. Odměna čeká na ty, kteří vytrvají. Jelikož jejich utrpení bude vykoupenou skutečně okázalou podívanou plnou napětí, akce a syrového adrenalinu.

Kristina Doubravová

Volný pád, Adam Hamdy, XYZ, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekPodzimní novinky a bestsellery jsou plné hvězd
Následující článekRecenze: Call of Cthulhu vás může dohnat k šílenství
recenze-volny-pad-chutna-krvi-adrenalinem-a-kasle-na-kladne-hrdinyDruhý díl avizované trilogie. Napínavý akční thriller, který se nemaže se čtenářem, ani se svými hrdiny. Adam Hamdy rozehrál příběh nadnárodního spiknutí v kulisách syrové krutosti a psychologické šikany. Lahůdka pro milovníky thrillerů.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

16 + 12 =