Kdo je Anna Ekberg? V roce 2016 se autor představil s knihou Ztracená, což je detektivní román pro ženy. V roce 2018 vyšla kniha Šťastně až do smrti v žánru thriller.

Anna Ekbergová, ale není žena, jak by si jeden myslel ale pseudonym společně tvořící dvojice dánských autorů Anderse Rønnow Klarlunda a Jacoba Weinreicha. Å Å¥astně až do smrti
Anders Rønnow Klarlund dříve pracoval jako filmař a scénárista. V roce 2009 debutoval románem De hengivne (Oddaní).
Jacob Weinreich napsal přes 25 románů, dětských knih i young adult knih. Mimoto píše také filmové scénáře a rozhlasové hry.
Autoři již spolu dříve společně psali pod pseudonymem A.J. Kazinski a vydali tři knihy Znovuzrození vraha, Spánek a smrt a Poslední dobrý muž. Všechny v žánru detektivní thriller. Ale s čím mužská dvojice vyrazila v roce 2018?

Příběh Šťastně až do smrti je vyprávěn dvěma dějovými liniemi. První se zaměřuje na starého detektiva Holgera, který své dceři Josefině vypráví o svém posledním nedořešeném případu staršího manželského páru, který se po mnoha letech společného života rozhodl jeden druhého zničit. Ale proč?

Co vedlo manžele, kteří obětovali vše pro to, abych jejich syn přežil děsivou nemoc, až k tomu, že se manžel pokusil svou ženu zabít a ona mu vše vrátila tou nejhorší měnou?

      Postupně se v příběhu dozvídáme podrobnosti, které si starý Holger jen domýšlí. Rekonstruuje, jak se to vše mohlo stát a Christian a Leonora, manželský pár, ukazuje, jak se příběh vážně stal.

KOUKNI SE  Bestseller: Robert Glover: Přestaň být hodným klukem

      Kniha se hodně liší od novodobých thrillerů, které si zakládají na tom, aby byly úderné a ve své podstatě stručné. Šťastně až do smrti je rozsáhlejší na čtení a o dost zdlouhavější. Neustále čtenáře odvádí od hlavní dějové linie k minulosti detektiva Holgera a Christiana a Leonory.

      Hlavním motivem knihy je nevěra manžela Christiana, který zatouží po čerstvém masíčku v podobě své kolegyně Zeiny, která je diametrálně od Leonory odlišná. Jenže Leonora se rozhodne nevzdat se a tak Christian začne trpět. Ne na dlouho. Je mu jasné, že aby ho jeho hlavní nepřítel Leonora nezničila, bude ji muset jednou pro vždy odstranit z cesty.Takové to nutné klišé, aby z toho byl thriller.

      Kniha má své klady v tom, že se jedná o prolínání vyprávění detektiva Holgera a odehrávajícím se příběhem manželského páru. Dalším kladem bych shledala velice líbivý vzhled knihy a celkově krutou pomstu na konci.

      Ale kniha s sebou nese velké mínusy. Retrospektivní vstupy Holgerovy minulosti jsou k ničemu. Vlastně k čemu tam jsou?

      Jako častý jev je neustále převracení pocitů hlavních postav.  Plácají se v jedné myšlence a pak se topíte mezi řádky sami. Když přeskočíte skoro dvě stránky, o nic nepřijdete. Sem tam vytrhat pár stejných listů, nebude to zbytečně zdlouhavé, ale více energické.

Výsledkem románu je, že i na vlastní manželství náhle hledíte s pokřiveným pohledem. Kniha totiž o manželství ve své podstatě neříká vůbec nic hezkého, ať se krátké zmínky o zesnulé paní Holgerové snaží sebevíce.

KOUKNI SE  Meg Masonov: trýzeň a touha

      Také mi hodně unikl smysl toho, proč by tento manželský horor měl otec své dceři vyprávět pár hodin před její vlastní svatbou. Já bych už neměla chuť po tomto vyprávění dojít k oltáři.

Tahle pasáž mluví za vše: Kostelník otevře dveře na Josefině straně. „Jste připraveni?“„Táta ne. Celou dobu čekání se mě od toho snažil odradit. Ty jsi teda fakt romantik, tati.“Holger zavrtí hlavou. „Spíš realista. Lidi jsou přesvědčení, že svatba je počátkem jejich štěstí. A neříkám, že to tak nemůže být. Možné je všechno. I to, že se dobrovolně vydáváš do rukou svého budoucího největšího nepřítele.“

Následuje informace o tom, kolik lidí se vlastně rozvádí a tak dál. A tak nevím, kde byl ten zlom a Holger nenávidí posvátný svazek. Třeba tohle v jeho minulosti ani přítomnosti zmíněné nebylo…

Celkový pocit zrazování od manželství je velkým mínusem knihy. Jako by to pánové psali při rozvodovém řízení. Co se jim musí nechat je to, že ženu opět vybarvili v té nekrásnější roli bestie. Kdo je schopen udělat z ženské oběti nakonec tyrana? No kdo pak to je?

Dílo je rozděleno do tří hlavních částí s názvy –  Když zpívá kos, která má 35 podkapitol, Pták ohnivák s 16 podkapitolami a  Oheň lásky, která má o jednu kapitolu méně než předchozí část.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

Knihu vydalo nakladatelství Metafora. V knize se objevila chybka, která v jednu chvíli nedávala smysl. Byl to přechod z er osoby, která je vedená celou dobu do ich osoby. To bylo asi jediné.

Knihu doporučuji všem, komu se zdá jeho manželství bezchybné.

Ivana Gašparíková

Šťastně až do smrti, Anna Eckbergová, Metafora, 2018

Knihu můžete zakoupit zde

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
6
recenze-stastne-az-do-smrtiNapínavý thriller odehrávající se v retrospektivách završený pikantní pomstou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 + nineteen =