Recenze: Saturnin se vrací v plné parádě tak, jak ho všichni milujeme

Vždy distingovaný a profesionálně oddaný sluha Saturnin je dnes již ikonickou figurou z knihy Zdeňka Jirotky. Nesmazatelně se vryl do povědomí i srdcí čtenářů. Saturnin patří do českých knihovniček stejně jako Babička. Autor Zdeněk Jirotka po sobě zanechal nepřekonatelnou vzpomínku právě v podobě sluhy Saturnina. Právě to iniciovalo vznik pokračování jeho příběhů.

Mám za to, že hrdinova nesmrtelnost vychází především z jeho setrvání v srdcích čtenářů, nikoliv ze schopnosti autora chrlit nová pokračování. Zvlášť u Saturnina jsem nikdy nezískala pocit, že by kniha zanechala cokoliv nedokončeno a nevyřčeno. Že by bylo třeba cokoliv dovyprávět. Byl dokonalý a teta Kateřina by řekla:“ „Dobrého pomálu.“ Mohu se tak jen domnívat, že nutkání sepsat jeho pokračování má oporu právě v Saturninově nebývalé popularitě, která je v českých poměrech skutečně výjimečná.

Chápu rozpaky a váhání některých čtenářů nad výběrem autora, který byl vyvolen k tomuto nelehkému úkolu. Mediální obraz Miroslava Macka vychází především z jeho politické kariéry, která měla mnoho sporných momentů. To může v někom vytvářet averzi vůči jeho nepolitickým krokům a nelze se této nechuti divit. Lze se jen pro blaho našeho Saturnina oprostit od předsudků a pustit se do čtení.Saturnin se vrací

Saturnin se vrací je skutečně pokračováním oblíbené knihy. Navazuje tam, kde Jirotkova kniha skončila a nepokouší se Saturnina přesadit a vykořenit. Autor přebírá žezlo s obdivuhodnou pokorou. S úctou vůči svému předchůdci i kultu svérázného sluhy.

KOUKNI SE  Recenze: Ocelové srdce tepe černým městem

Čtenář se tak opět setkává se všemi známými postavami. Nechybí teta Kateřina s Miloušem, Doktor Vlach, dědeček a sličná slečna Barbora. Všichni tráví dovolenou v dědečkově domě. Čas prokládají vyprávěním a drobnými příhodami, jež jsou zdrojem humorných situací. V nich se ukazuje především  důvtip a škodolibost Saturnina.

Jeho příběhy nabízí nonšalanci a inteligentní humor v mírumilovném duchu, kdy největším zlem je jen teta Kateřina hovořící zásadně v příslovích a rozmazlený Milouš. Důslednost a svéráznost postavy Saturnina do společnosti vnáší nadhled a humor. To vše vyplňuje letní dny strávené v poklidu dědečkovy vily, aniž by nutně volaly po silné dějové lince. Novým přírůstkem je pes Nero, jehož hřmotná figura je středobodem většiny pohrom.

XYZ

Miroslavu Mackovi se podařilo jazykovou formou, stylem i obsahem vyprávění vzdát hold Zdeňku Jirotkovi, i Saturninovi samotnému. Dokonce i humorem se přiblížil originální předloze. Nutno však zmínit, že ty nejsilnější vtipné momenty nebyly zrovna originálním nápadem autora, ale oprášením již mnohokrát předtím vyprávěných vtipů, více či méně zdařile použitých. V celku nijak kontext neruší, a budiž to tedy je autorovi odpuštěno.

Tento kříž si hodil na záda sám a musel počítat s porovnáváním a kritickým drobnohledem, kterému bude jeho kniha podrobena.

S myšlenkou na všechny aspekty vzniku knihy Saturnin se vrací i postavu autora považuji za vyloženě promarněnou šanci závěrečné motto Saturnina. To, ač zásadní pro jeho postavu, je zmíněno jaksi ledabyle a na okraj, i když je jeho myšlenka zcela zásadní a všeříkající.

KOUKNI SE  Recenze: Chlorid sodný

„Narodil jsem se, abych byl šťastný, ne normální.“

I přestože kniha nestojí na silném epickém základu, nese její konec náznak otevřenosti a snad příslib pokračování. Jak jsem již na začátku zmínila, nejsem přesvědčena, že právě další kniha zajistí hrdinovi nesmrtelnost.  Toto i případné další pokračování Saturninových příběhů sice zahřejí duši, ale pro mne nevycházejí z naléhavé potřeby jejich existence.

Tedy vítej Saturnine.

Kristina Doubravová

Saturnin se vrací, Miroslav macek, XYZ, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekNejočekávanější hry v roce 2018 pro Xbox One
Následující článekNejočekávanější střílečky roku 2018
recenze-saturnin-se-vraciMiroslavu Mackovi se podařilo jazykovou formou, stylem i obsahem vyprávění vzdát hold Zdeňku Jirotkovi i Saturninovi samotnému.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

nineteen − 11 =