Recenze: Přítelkyně usiluje o tvého syna i o tvůj život

Americká autorka Michelle Frances vystudovala filmovou školu v Bournemonthu a pokračovala magisterským studiem v Americe ve stejném oboru. Poté pracovala jako producentka jak pro veřejný sektor, tak pro BBC. A na produkční dráze spíš měla zůstat. Místo toho se vrhla na spisovatelskou kariéru. Její prvotina Přítelkyně vyšla v roce 2017.
Kniha se původně jeví jako příběh Laury, ženy ve středním věku, která má na první pohled vše, co si může přát. Úžasnou kariéru, manžela, který moc neotravuje a skvělého syna, který se po studiích vydává na dráhu lékaře. Laury život se však mění, když se její syn zamiluje do Cherry. Dívky, která nejspíš není taková, jaká se zdá. Nebo snad ano?
Příběh začíná napínavým úryvkem, kde Laura Cherry volá a hodlá jí říct něco hrozivého. Tyto dvě úvodní stránky spíše fungují jako volavka a motiv pro to, abychom knihu jednoduše neodložili. Následně se příběh ocitá na nudné vlně, kde se prokousáváte prvními klidnými stranami.
Pojďme se podívat zblízka na postavy. V knize se seznámíte s třemi hlavními hrdiny. Matkou Laurou, která má i vedle svého příjemného života velice zvláštní „krkavčí“ vztah ke svému synovi. Na začátku je ihned podezříváte z jakési divočejší lásky než mateřské. Ale tak to není… možná škoda… Autorka spíše přestřelila v popisu, nebo prostě netušila jak TO popsat, anebo je vážně něco mezi nebem a zemí. Syn krkavčí matky je o něco snesitelnější postava. Z jeho postojů je někdy zřejmé že jej Laura spíše dusí, ale to on nikdy neřekne nahlas. Je to spíše takový velký posera, který nemá vlastní hlavu. Co se týká jeho nové přítelkyně Cherry, která je zde příslovečným olejem do ohně, to je o dost komplikovanější postava. Alespoň na začátku. Autorka nastiňuje její minulost s jedním velkým otazníkem. Ale co se v minulosti odehrálo a proč byla tak důležitá v knize, to se rozhodně nedozvíte. Motiv jako takový zůstal uvězněný v hlavě spisovatelky a tím to hasne.
Místy je příběh hodně nedotažený a chybí informace, které by dodaly celému příběhu onu správnou příchuť. Když už nenarazíme na nové téma, kterým by se kniha zabývala, tak se očekává, že postavy a intriky budou hodně vyhrocené. Nejsou. Bohužel. Příběh vždy vygraduje a pak to celé vybudované napětí upadne v zapomnění. Kniha je po celou dobu hodně vlažná až studená. Krom jedné scény, kdy Laura provádí svůj děsuplný telefonát.
Příběh má hodně hluchých míst, hodně nudných, které zoufale přeskakujete. Přeci jen od thrilleru očekáváte dávku napětí. Tady si troufám říct, že i v seriálové Ulici si ohlodáte více nehtů.

KOUKNI SE  Recenze: Povídky ze Svrabové čtvrti

Ani závěr knihy nikterak nepomohl posunout Přítelkyni dále než na průměr.
Pokud to shrneme. Přítelkyně má velice líbivý vizuální vzhled v podobě přebalu. Výhodou je jednoduché téma, které bylo i jednoduše zpracováno. Řekněme, že tedy Přítelkyně není komplikovaná. To vše k plusům. Mínusy byly již řečené. Pokud se nad tím zamyslím, mohu říct, že kniha se minula účinkem v dnešní době. Přeci jen bylo zpracovaných takových témat a takovým způsobem, že nám stojí vlasy hrůzou na hlavě. Přítelkyně je tím pádem od těchto thrillerů jen naivní pohádkou.
Celá kniha je v podstatě jen o souboji dvou žen, které se snaží jednoho muže přilákat na svou stranu. Ke kladnému výsledku si pomáhají naschvály a podrazy. Námět otřepaný, ale více než to, je plytký. Ani k jednomu z hrdinů ani není možnost si vybudovat vztah.
Určitě při letním čtením, bych nedoporučovala vzít si knihu ven. Pokud u knihy usnete a to se vážně může velice jednoduše stát, tak se připálíte a to bude teprve opravdový horor.
Opět se stalo to, že reklama byla lepší než celé dílo.

Ivana Gašparíková

Přítelkyně, Michelle Francesová, XYZ, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × 5 =