Recenze: Podivný začátek jedné nahlížečky

 

Ve Slepenci je váš osud určen bílou obálkou, jejíž obsah určuje vaše doživotní povolání. Chyby dělá jen minimálně a rozhodnutí nejde nijak změnit. A právě na takovou obálku čeká i Meg Bellováv knize Nahlížení – Podivný začátek od nakladatelství Grada.  Co bude jejím osudem? 

 

Příběh o dívce Meg, které osud určí, že bude nahlížečkou. Měla by dokázat číst myšlenky a pomocí tohoto talentu usvědčovat vrahy a kriminálníky. Brzy ale zjišťuje, že její talent není nikterak obyčejný a ona dokáže zachytit poslední myšlenky mrtvých. A to zrovna ve chvíli, kdy si nějaký vrah vezme na mušku zrovna nahlížeče. Podaří se Meg a jí podobným odhalit viníka dřív, než jejich společenství zanikne?

 

„Á, tak se na to nadělení podíváme,“ vytáhla ředitelka z obálky sněhobílý kus papíru a nasadila si na nos brýle. „Vaším osudem a celoživotním povoláním je…“ 
Meg si zaryla prsty do dlaní a mimoděk zavřela oči. 
„… no tohle, Bellová, to se na to podívejme. Ať mě husa kopne! Tak vy budete nahlížečka!“
„Cože? Nahlížečka?“ otevřela Meg překvapeně oči. 
„Ano, přesně tak, nahlížečka. A nejspíš ne moc dobrá, jinak byste už dávno věděla, že máte být dávno ta tam, a místo toho tady sedíte jako pecka a zdržujete,“ zaškaredila se paní Snoochová a Meg by v tu chvíli přísahala, že zahlédla tu legendární kuřecí kost, jak si v tom hubeném svraštělém krku poskočila nahoru a dolů. 

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

 

Grada

 

Příběh této knihy je napsaný celkem jednoduchým stylem, nenudí zbytečnými popisy a děj utíká plynule. Autorka si zakládá na specifickém humoru, kterým je protkán téměř každý řádek příběhu. Ovšem problém nastává ve chvíli, kdy zrovna nejste fanoušci tohoto stylu. Pak vám nezbývá nic jiného, než se soustředit na detektivní zápletku, která hraje v Podivném začátku jednu z hlavních rolí. Pokud si myslíte, že tou nahlizenidruhou významnou stránkou příběhu je nahlížení, tak vás zklamu. Samotné nahlížení je totiž zmíněno pouze okrajově a o schopnosti jako takové se dozvíme pouze základ. A to první opravdové zmínky se objeví až kolem sedmdesáté stránky, kdy hlavní hrdinka dostane jednu krátkou lekci a tím celé učení končí a ona může jít vesele řešit jeden z nejtěžších případů. Bohužel tuto část příběhu považuji za nedotaženou, což je škoda, jelikož se zde autorce nabízelo mnoho možností, jak si se schopnostmi vyhrát.
Naopak čeho se v knize nachází hodně, jsou scény, které pro děj nejsou nijak podstatné a kdyby se z příběhu vyškrtly, pravděpodobně to vůbec nepoznáte, jedním z příkladů je například návštěva kamarádky u Meg.
Poslední věcí, kterou bych příběhu vytkla je občasné nelogické chování postav, u kterého se čtenář nejspíš několikrát chytí za hlavu.
Naopak, velmi podařené bylo rozdělení světa, kdy každý má svůj určený ostud a tím i své místo. Autorka nám představí některá zajímavá povolání a podivnosti lidí, jež je vykonávají.

KOUKNI SE  Recenze: Ocelové srdce tepe černým městem

 

Pokud vám nevadí jednodušší děj, sem tam nějaká ta nelogičnost a případná orientace na detektivní zápletku, vyzkoušejte knihu už kvůli světu, který nabízí. Třeba zrovna Podivný začátek bude pro vás tou pravou knihou.

 

Dana Zahoříková: Nahlížení – Podivný začátek, 2016, Grada

 

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekToužíte ovládnout galaxii? Těšte se na Stellaris
Následující článekSvět v módním průmyslu aneb 7 nejlepších filmů o módě
recenze-podivny-zacatek-jedne-nahlizeckyPokud vám nevadí jednodušší děj, sem tam nějaká ta nelogičnost a případná orientace na detektivní zápletku, vyzkoušejte knihu už kvůli světu, který nabízí.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 + 3 =