RECENZE: Okamžiky štěstí aneb dvě knihy v jedné

V knížkách Patrika Hartla je možné úplně všechno. To, co by jiným stačilo na několik kapitol, to on protočí na jedné stránce. K úspěšným titulům Malý pražský erotikon a Prvok, Šampón, Tečka a Karel, přidává autor třetí román – Okamžiky štěstí.

Kniha je řešena originálním způsobem. Můžete ji začít číst z libovolné strany. Příběh dvou sourozenců, Veroniky a Jáchyma, je vyprávěn z obou pohledů. Začala jsem Veroničinou verzí, a po jejím dočtení jsem jednoduše publikaci otočila, a přečetla si i tu Jáchymovu. Tedy příběh ukrytý za modře zbarvenými deskami.

Sourozenci se ocitnou v nezáviděníhodné situaci hned na začátku vyprávění. Oba jsou mladí a musí se vyrovnat s bolestným životním zvratem. A právě ten je silně sblíží. Veronika jde na vysokou, Jáchym je na gymnáziu. Celé vyprávění se točí kolem jejich vztahu, známostí a práce. Oba se více či méně vlastní vinou dostávají do různých situací, které jim komplikují život. Veronika zakládá rodinu, Jáchym nechává školy a získává životní zkušenosti v zahraničí. Příběh vypráví několik let jejich života, kdy se snaží postavit na vlastní nohy a nepřitahovat průšvihy jako doposud. Jednoduše být šťastní. Kromě jejich příběhu sledujeme i osudy několika jejich blízkých postav. I zdánlivě vedlejší postavy nakonec sehrají podstatné role.

Patrik Hartl je uměleckým šéfem a režisérem pražského divadla STUDIO DVA a jeho fantazie nezná mezí. Občas budete kroutit hlavou, někdy se vám bude chtít brečet, a často budete řvát – „Nedělej to!“ Nevýhodou knih, ve kterých je možné naprosto všechno je, že se můžete v jejich prostředku začít nudit, když se budou dít chvíli „normální“ věci a dny budou běžně plynout bez karambolů a zásadních zvratů. Nicméně závěry obou částí jsou dramatické a dojemné, a pěkně se v nich vše propojí do jednoho, samozřejmě trošku uměle vytvořeného, kruhu.

KOUKNI SE  Recenze: Arila a její Stříbrné město vás uchvátí

Je jedno, ze které strany začnete číst. Děje obou příběhů se odvíjí současně, co je v jedné části nakousnuto, v druhé je dovysvětleno. Je zajímavé sledovat, jak situaci jednoho vnímá ten druhý a naopak. A také, že někdy by stačilo opravdu málo, a vše by mohlo být jinak. Autor v podstatě musel sestavit příběhy dva, a pak je pečlivě propojit, což svědčí o mravenčí práci. V příběhu vystupuje poměrně dost postav a všechny jsou charakteristické, uvěřitelné a dobře vykreslené. V textu je zahrnuto i více míst, ve kterých se děj odehrává a hrdinové se věnují všemožným činnostem. Opět důkaz o širokém záběru a přehledu pana Hartla.

Autor je, kromě svých knih a velice osobitého smíchu, znám i díky svým divadelním komediím, které se staly hity. Rozhodně při čtení jeho románů není čtenář ochuzen o jistou barvitost, která by se dala očekávat od absolventa filmové a divadelní režie.

Knihu vydalo nakladatelství Bourdon. Ilustrace na deskách považuji za jednu z největší slabinu knihy.

Pokud obdivuhodná studnice nápadů Patrikovi Hartlovi nevyschne, nebojím se prorokovat, že tu máme zásadního aspiranta na nejpopulárnější českého autora.

Leona Šťávová

Knihu můžete zakoupit ZDE

Okamžiky štěstí, Patrik Hartl, Bourdon, 2016

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekKNIŽNÍ NEJ: 5 českých knih roku 2016, které stojí za to
Následující článekRecenze: Akční výplach Velká čínská zeď míří do českých kin
recenze-patrik-hartl-a-okamziky-stesti-aneb-dve-knihy-v-jednePokud obdivuhodná studnice nápadů Patrikovi Hartlovi nevyschne, nebojím se prorokovat, že tu máme zásadního aspiranta na nejpopulárnější českého autora.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − eight =