Recenze: Paddington – komedie v britském stylu

Pokud se ocitnete čirou náhodou ve Velké Británii, rozhodně nežertujte o koňských salámech nebo medvědím kožichu. Mohli byste riskovat ránu deštníkem a úhledně srolovaným číslem The Times. Britové jsou mírumilovní lidé, ale když je řeč o zvířatech, všechen humor je rázem pryč (ne že by tu před tím nějaký byl). Ale nebojte se, že byste se u médi původem z nejtemnějšího Peru nezasmáli. Naopak.

Paddington je medvídek, jehož červený klobouk a packy paddingtonod marmelády jsou poznávacím znamením. Byl stejně jako kdysi tisíce dětí za Druhé světové války poslán do Anglie, aby se o něj dobří lidé postarali. Po prvotních nesnázích se ho ujme typická rodinka Brownových. Dostat ho chce ale i zlá preparátorka zvířat s láskou k jehlovým podpatkům, kterou si zahrála Nicole Kidman s pečlivě zastřiženým blond mikádem.

Přestože se Paddington až nápadně podobá 101 dalmatinům, jeho způsob zpracování, vtípky i obsazení ho řadí do vyšší kategorie. Humor založený na personifikaci medvěda je překvapivě úspěšný. Objevení mluvícího médi na londýnském nádraží není vůbec divné, jako spíš fakt, že neví, kam se strká kartáček na zuby. Film nám neotřelým způsobem odkrývá i dlouho diskutované záhady – co mají schovaného stráže Buckinghamského paláce pod čepicí, čím se zabavují hlídači nádraží, co dělá medvěd sám v koupelně. Děj je bohužel předvídatelný ve chvíli, kdy se objeví šílená preparátorka (což je téměř na začátku), tudíž vás nepřekvapí její pokusy o získání medvědího exponátu. Ty jsou ovšem úspěšně mařeny vynalézavostí Paddingtona nejen za pomoci rodiny, ale i rodinné přítelkyně, kterou ztvárnila Julie Walters, známá jako Molly Weasleyová z Harryho Pottera.

KOUKNI SE  Recenze: Ostrov je žánrový mišmaš pro nenáročné

MV5BMTQ5NzcxNzcxOV5BMl5BanBnXkFtZTgwOTQ2MDY0MzE@._V1__SX1303_SY591_Pestrost barev, kostýmů, perfektní plynulé záběry v Přírodovědném muzeu, průřez scénami jako z domu pro panenky a mnoho dalšího dodává příchuť pohádky. Přesto se nereálné situace s dokonale ostrými záběry zdají mnohdy až skutečné. Za graficky přesvědčivou srst, pohyby a celkové ztvárnění medvěda náleží režisérovi Paulu Kingovi palec nahoru.

Ačkoliv jde o rodinnou komedii, dospělým s odrostlými dětmi by se pravděpodobně klížily víčka. Ve většině případů figuruje nenásilné poučení těch nejmladších, což je pro starší až příliš okaté. Nemluvě o trapných dialozích volnomyšlenkářské matky vs. pubertální dcery nebo sucharského otce vs. děti. Máte prostě potřebu pozvednout oči v sloup. Pokud ale zapomenete na všechny krváky, honičky a střílečky v tarrantinovském stylu, tak jde o celkem příjemnou změnu.

Paddington
Komedie / Rodinný
Velká Británie / Francie / Kanada, 2014, 98 min
Režie: Paul King
Hrají:Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walters, Jim Broadbent, Samuel Joslin, Nicole Kidman, Peter Capaldi, George Newton

 

 

Angelika Raisová

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekRECENZE: Gladiátor, který krvácí pro pobavení mocných
Následující článekRECENZE: Knihovna jako prohnilé bludiště, ve kterém čtenářům vysrknou mozek
recenze-paddington-komedie-britskem-styluPaddington je zábavou i poučením pro ty, kteří stále věří, že se dá lítat s deštníkem v ruce, naplnit koupelna po strop vodou nebo bez problémů ubytovat mluvící medvídě.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

11 − 8 =