Recenze: Mare z Easttownu – Vraždy dívek v americkém zapadákově

Kate Winslet předvádí herecké sólo v pochmurném zapadákově a snaží se najít naději v lepší život. Na HBO nedávno skončila atmosférická kriminální minisérie Mare z Easttovnu, jenž stojí na mrazivé atmosféře sevřené komunity, rozpadajících se sousedských vztahů a kostrbatých rodinných poutech. Článek je převzat z webu krajskélisty.cz.

Kate Winslet vyšetřuje brutální smrt mladé ženy pod náporem alkoholu, basketbalu a rozvrácených rodin v americkém maloměstě. Na ponurém pensylvánském venkově policejní vyšetřovatelka Mare bojuje s osobními démony a snaží se ukočírovat vlastní rodinný a soukromý život. Do jejího rozpadajícího života vstoupí děsivá vražda. Případ má blízko nevyřešenému zločinu z minulosti, který jí nedává spát.

Britská hvězda Kate Winslet se vrací v nové detektivce z pennsylvánské periferie, kde jako rozvedená matka se zálibou v alkoholu řeší případ drasticky zavražděné mladičké matky. Toxické rodinné prostředí, rozpad vztahů a jakási pochmurná a tísnivá nálada je v Easttownu samozřejmostí. Tato minisérie není žádným odlehčením pátečního večera. Připravte se na temnou a důkladnou sociální sondu do nelehkého života v pensylvánském průmyslovém zapadákově.

Nad Easttownem se vznáší stín

Série je postavena na hereckém koncertu Kate Winslet, která si svou roli nevyrovnané a životem unavené matky a detektivky náležitě užívá. Nabízí se ihned srovnání s kriminálkami, které stojí na osobitých ženských postavách a vládnou televizním obrazovkám – Nicole Kidman v Sedmilhářkách (2017) či Mělas to vědět (2020) nebo Amy Adams v minisérii Ostré předměty (2018).

Kate Winslet v roli Mare Sheehanové se snaží vyřešit vraždu, čelí své pohnuté minulosti, urovnává rodinné spory, snaží se být dobrou matkou a zároveň si ještě najít partnera, který by ji podržel. Mare má opravdu co dělat a okolí jí nic neusnadňuje. Minisérie je úzce spjata s hlavní postavou, která je stěžejním vypravěčem a hybatelem děje. Samotná postava Mare vystihuje celou detektivní minisérii Mare z Easstovnu. Mare je odraz a reflexe Easttownu jako města prolezlého zlobou a zkažeností – ale také jako města, kde je ukrytá naděje a možnost lepšího zítřka.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Operace Fortune, Guy Ritchie a Jason Statham

Drama kombinující vyšetřování a rodinnou terapii

Nový detektivní seriál pro HBO napsal a produkoval Brad Ingelsby (Cesta zpátky, Noční běžec, Pryč od pece) a na režijní křeslo usedl Craig Zobel (Lov, Z for Zachariah). Producentsky minisérii vedle Ingelsbyho a Zobela zaštítili také hvězda seriálu Kate Winslet a režisér Gavin O’Connor (Cesta zpátky, Zúčtování). Vedle již zmiňované Kate Winslet hvězdný casting doplní Guy Pearce, Evan Peters nebo Jean Smart.

Už z prvních širokoúhlých záběrů na zašedlé město utopené v tajemné mlze a obklopené kouřem z komínů průmyslové periferie je cítit atmosféra pomalého, těžkého a tíživého dramatu. Hlavní postava, policejní detektivka Mare je unavená a životem vyčerpaná vyšetřovatelka, která se zmítá v osobních problémech a není schopná si dát život dohromady. Je rozvedená, bydlí s vlastní matkou a vychovává malého vnuka a dospívající dceru. Její bývalý muž se čerstvě zasnoubil a bydlí naproti jejímu domu. Mare tráví večery popíjením piva se sousedkami, hádkami s matkou a občasnými známostmi. Utajuje tragickou rodinnou událost a o sobě moc nemluví. Spíše naslouchá a pátrá v okolí – své soukromí si drží za zdmi domu. A průběžně mezi rodinnými hádkami, sousedskými střety a basketbalovými zápasy řeší s novým kolegou z města sexuálně motivovanou vraždu mladé dívky. Opravdu jí není co závidět.

Patologické vztahy nořící se v kruhu

Minisérie nám nabízí unikátní vhled do fungování malého uzavřeného městského prostředí, kde se mísí generace a všichni se znají nebo jsou příbuzní. Mladá generace je svázána patologickými vztahy, hledáním sebe sama a experimentováním s drogami, všudypřítomnou prostitucí a často předčasným těhotenstvím. Mladí reflektují obraz svých rodičů, kteří nemají schopnost ani invenci své děti ochraňovat. Jednoduše nechávají své potomky žít tak, aby se sami vypořádali s vlastním životem. Na druhou stranu je tu cítit silné pnutí z hlediska rodičů, kteří chtějí být dobrými rodiči – ale jednoduše jim to nejde a přesto, že se snaží, tak na to nemají přirozené vlohy. Tolik by chtěli, ale až osudově jim to je ztíženo. Nemají na to sílu, energii, a především samotné děti tu úlohu odmítají.

KOUKNI SE  Recenze: Ještěr je skvělý atmosferický thriller s výsostným výkonem Benicia del Tora

Neútěšná morální, citová, majetková a finanční situace dost dobře reflektuje selhání střední generace jejich rodičů. Výsledky v podobě mladých maminek, školaček přivydělávajících si prostitucí a drogových mejdanů je tak vizitka obou generací. Poslední generace nejstarších spíše kopíruje klasické pojetí prarodičů jako obyvatel, kteří otravují policii kvůli maličkostem a mluví svým dětem do vedení jejich rodinné domácnosti, ve které mnohdy sami žijí.

Série se zaměřuje na osobní rodinné drama Mare, která má mizerný vztah se svým exmanželem, sdílí dům se svojí ráznou matkou a dospívající dcerou, která hledá vlastní milostný život. Mare žije ve městě, kde se zná každý s každým – a místo závažných případů řeší každou sousedskou maličkost. Vlastní život plný napjatých vztahů, neustálých hádek a prázdných lahví od piva si občas zpestří basketbalovým zápasem, což je jediná možnost místní zábavy. A když není basketbal, tak podnikají noční tahy skrze městské non-stop bary nebo sedí s pivem na verandě v obložení kamarádek ze sousedství. Scény, kdy kamarádky vzpomínají na své dětství, pijí pivo z láhve a odhalují dávná tajemství na omšelé rodinné terase jsou svým způsobem poeticky krásné, až vlastně realistické. Sousedky se v potemnělém světle blikající žárovky svěřují o svých rodinných problémech s muži a dětmi.

Studie sousedského života a zločinu

Místy je minisérie spíše detailní studií rozpadajících se rodinných a přátelských vazeb v malém městě, kde se nad ulicemi vznáší neustále přítomný přízrak vraždy. Děsivý zločin prostupuje už tak pochmurné maloměsto, které má svých problémů dost. A mnoho jich má ještě před sebou. Na novou lásku Mare nemá čas ani energii – to ovšem může změnit příjezd kdysi slavného spisovatele.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Hit Man neboli Vrah naoko

Kate Winslet jako moderní shakespearovská postava

Minisérie v sobě kombinuje klasickou linii detektivního vyšetřování s dramatickým osobním příběhem hlavní hrdinky. Její postava je skoro až shakespearovsky dramatická – nevyrovnaná, rozeklaná mezi světy a snažící se být dobrou matkou, dcerou a přítelkyní. Ani černá, ani bílá – mnoho barevná žena s nespočtem nálad a rozpoložení. Snaží se dát si život dohromady, ale prostředí a příběhy kolem jí to nedovolují. Opravdu těžké pohledat zajímavější ženskou postavu v současných kriminálkách. Právě s postavou tato série klesá a stoupá. Minisérie nechává diváky v očekávání a napětí, co přijde. Pomalu ale jistě odhalujeme pozadí strašlivé události, motivace obyvatel a samotný charakter města, který zásadně promlouvá do série.

Easttown je vlastně samostatnou a důležitou figurou, která ovlivňuje děj a kolem které se vše točí. Cliffhangery jsou dobře promyšlené a umně pointované, příběh je chytře vystavěný a pomalu nám odhaluje jak pravou povahu hlavní hrdinky, tak propojenost celého města, a především postupné směřování, propojení a pozadí zločinu.

Nad zločinem převažuje dramatická linie osobního života Mare, která se vine napříč celým městem a projevuje se i v samotném případu. Perfektní postavy a dusná atmosféra amerického zapadákova roztáčí kolotoč nahnutých mezilidských vztahů, kdy člověk napjatě sleduje, jaké další tajemství Easttown odhalí. Samotná detektivní linie je mírně upozaděna, ale prochází celou mozaikou maloměstského vztahového dramatu, kde každý hází špínu na své sousedy a příbuzné. Jako stín v pozadí prostupuje kolorit rozpadajících se rodin, končících přátelství, ale i začínajících lásek. Ve vší té temnotě a šedi je nenápadně skrytý motiv naděje a lepších časů. Přesto, že to tak někdy nevypadá, tak Mare věří v lepší budoucnost. A my bychom měli společně s ní hledat naději.

Mare z Easttownu (2021, r. Craig Zobel, 7×60 min.)

Odkaz na původní článek ZDE.

Viktor H.

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-mare-z-easttownu-vrazdy-divek-v-americkem-zapadakoveTemná a realistická detektivní minisérie v sobě kloubí napínavou atmosféru těžkotonážního kriminálního dramatu, kterému vévodí realistický a přesto suverénně dokonalý výkon Kate Winslet. HBO jde v lidštějších stopách úspěšné minisérie Temný případ, mapuje americkou kriminalistiku a subkulturu pensylvánského zapadákova, kde vždy bude naděje na lepší život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen − 3 =