Recenze: Marco – případy oddělení Q

Marco je dalším případem Carla Mørcka a suterénního oddělení Q. V knižní podobě vyšel už před pěti lety a nyní vychází jako audiokniha. Marco

Případy oddělení Q jsou ve světe severské krimi tak trochu případ sám pro sebe, mohu-li to říct. Syrovost a brutalita mrazí čtenáře stejně jako prostředí a jednotlivé charaktery. Jussi Adler-Olsen má něco navíc: velmi osobitý smysl pro humor koketující s naivitou a absurditou zároveň.

V případech oddělení Q zaujmou vždy i charaktery vyšetřovatelů. Pestrá mozaika jejich životních příběhů a celkový obraz jednotlivých kolegů nenudí sám o sobě. Každý přináší tragickou i humornou linku s osobitostí sobě vlastní.

Marco je přeci jen trochu jiný. Je to příběh patnáctiletého chlapce, který vyrůstá v gangu nezletilých. Ten je pevně ovládán jeho kápem Zolou. Zdá se, že Marco je předurčen pro dráhu mladistvého zločince, kapesního zlodějíčka, aby se v dospělosti stal jedním ze svých. Marco ale touží po lepším životě.

Jednoho dne Marco vidí, co nemá a začne mu jít o život. Kola jeho osudu se roztáčí, je potřeba jednat. Utíká. V patách je mu ale i někdo jiný. Čtenáři je jasné, že se jeho cesta dříve nebo později spojí s vyšetřováním oddělení Q, i když jsou v počátku jejich osudy vzdálenější, než kdy jindy. Carl Mørck vyšetřuje vraždu s politickým pozadím, která voní dálkou severní Afriky, evropskými fondy  a kruhy přeci jen jinými, než v jakých se pohybuje Marco.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

O napětí nebude nouze v dramatických situacích a akčních momentech, kterých je v knize víc než dost. Přitom smůla a nebezpečí se lepí na paty spíš Marcovi. Dlouho neví, do čeho se to vlastně namočil, ale každou chvíli mu někdo usiluje o život. Oddělení Q se spíš ze statistických důvodů zabývá staršími případy, které poměrně bizarně řeší jednotlivý členové kolektivu.

Pasáže Marca a oddělení Q se plynule střídají a doplňují. Kapitolu, kterou vyposlechnete se zatajeným dechem , vystřídá komické číslo oddělení Q, u kterého půjdete klidně žehlit. Od obojího kousek si autor schovává i do samého finále.

Ale aby to nebylo jen čehý nebo hot, Marco nabízí i ironický komentář dnešní dánské společnosti, politické scény a všudypřítomnou neskrývanou korupci. Je to zkrátka Jussi Adler-Olsen tak, jak ho máme rádi. Jeho břitká kritika si neklade vysoké cíle cokoliv měnit nebo hluboce promlouvat do duše čtenářovy. Konstatuje prostý fakt a na jeho základě staví příběh v reálném zobrazení. Autor ví, o čem mluví a nemá zapotřebí se tvářit, že je všechno jinak. To, že bere společenské a politické nešvary jako fakt, mu uvolňuje ruce. Nač ztrácet čas vymýšlením kulis, když kriminalita a paradoxy bují ve společnosti takové, jakou ji všichni dobře známe. Ve které je Marcův příběh doma.

Marco dostal, jak už je dobrým zvykem, audiopodobu díky hlasu Igora Bareše. Ten je pevně spjat se všemi případy oddělení Q a posluchač jej velmi dobře zná.

KOUKNI SE  Chris-Anne: Karty posvátné kreativity: Moderně jemné a plné jasných návodů

Jeho měkký a konejšivý hlas v žádném případě nezaostává ve vypjatých situacích. Stejně dobře zprostředkovává i Carla Mørcka v jeho bolesti, zármutku i pracovní apatii. Igor Bareš má bohatý hlas a vládne jím s umem i citem velkých herců. Osobně si neumím představit jakýkoliv jiný a ani jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. Není proč. Igor Bareš je skvělou volbou pro příběhy Jussiho Adlera-Olsena.

Celkově působí audiokniha velmi příjemně. Nejen díky načtení, ale i hudebními předěly mezi jednotlivými kapitolami. Igora Bareš posluchači svým hlasem nevnucuje žádnou náladu ani představu a nechává velký prostor pro jeho představivost.

Kristina Doubravová

Audioknihu marco můžete stáhnout ZDE

 

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-marco-pripady-oddeleni-qHumor i syrová severská krimi v jednom. Jussi Adler Olsen tak, jak ho všichni známe. Další případ pro oddělení Q.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × 5 =