Recenze: Lži století, které znají jen zasvěcení

Heiko Schrang napsal knihu Lži století, která svého času způsobila značné pozdvižení. Teorie, které představil, byly natolik odvážné stejně jako o nich zkusit uvažovat. Skutečně tento svět ovládá jen několik málo vlivných lidí? Je  za vším jen snaha vyvolených po ještě větším zisku?  Co se stalo s těmi, kteří chtěli bojovat za pravdu?

Autor ve své knize představuje několik teorií. Týkají se například vraždy J. F. Kennedyho, měnové politiky USA, války v Íráku nebo Afghánistánu. Skutečně vysoká patra světové politiky. Společným motivem ve všech případech jsou podle autora ekonomické zájmy několika bank či osob. Tito aktéři jsou schopni v cestě za tučným cílem rozpoutat světové konflikty nebo odstranit nepohodlné hráče.Lži století

Heiko Schrang své teorie podkládá značným množstvím faktů a dat. Nestaví vzdušné zámky a konspirační teorie z říše fantazie. Pátrání po pozadí jednotlivých událostí věnoval poměrně dost času. Čtenářům předkládá skutečně zajímavé závěry, které rozhodně stojí za pozornost. Mnohdy jsou až k neuvěření a nikdo by jim zřejmě ani nevěřil, kdyby autor nehovořil prostými fakty. Jeho poznání působí drtivou silou. Svět se začne zmenšovat před očima. Jména osob i společností se opakují. Skutečně stojí za pozadím všeho hrstka vyvolených?

Pod tíhou autorových argumentů se pomalu rozkrývá pavučina lobby mocných, o kterých ve zprávách neuslyšíte. Čtenář by po přečtení knihy mohl snadno propadnout dojmu, že vlastně nemá cenu chodit k volbám a za cokoliv bojovat. Vše je v rukou jiných, kteří nás nechají laskavě si myslet, že tohle jsme vlastně chtěli, tuto cestu jsme si zvolili.

KOUKNI SE  Recenze: Mstitel z Jenštejna jako detektivka staré Prahy

Heiko Schrang má proti pocitu bezmoci z celosvětové nadvlády klubu vyvolených antidotum: mějte dobrou karmu.

Nedělám si srandu. Doposud autor působil jako realista s úžasnou schopností vidět souvislosti tam, kde jiní ne. V závěru knihy hledá řešení v dobré osobní karmě.

Pomocí budhismu bychom podle něj měli začít tím, že eliminujeme konflikty v sobě a se svým okolím. Jako by to měla být náplast na hospodářskou krizi, válku na dálném východě nebo  způsob jak napravit zadlužení USA.

Grada

Teorie o nitkách, za které tahá těch několik málo světových politiků a podnikatelů jsem se snažila brát s rezervou a nepřestával mne udivovat promyšlený a vytříbený názor autora. Především proto, jak dokázal i ty nejsložitější mechanismy laickému čtenáři přiblížit.

V tuto chvíli bych očekávala cokoliv. Ale ne obrat k Budhovi.

Pokud budu dobrá já, bude se dobro šířit jako chřipková nákaza a jednou…až pandemie dostoupí vrcholu….se infekce rozšíří i na místa v těch nejvyšších patrech.

První část knihy pragmaticky osvětluje prostá fakta a dává je do souvislosti. Oproti tomu je závěr knihy jako duchovní zjevení, které čtenáře může zaskočit. Ačkoliv se opírá o slova samotného Máhátmy Ghándího, působí rozpolceně a jakoby mimo.

Možná se ke knize někdy v budoucnu vrátím. Možná ji dám přečíst ještě několika lidem, aby mi sami řekli, svůj názor, na myšlenky v knize představené. Myslím, že není tím dílem, které ve vás zanechá jednoznačný dojem. Třeba je naopak právě tou knihou, kterou musíte přečíst znovu a hledat k ní cestu ve světle nových světových událostí.

KOUKNI SE  Recenze: Mořská panna - pohádka i skutečnost

Lži století, Heiko Schrang, Grada, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Kristina Doubravová

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

one × three =