RECENZE: Lesk a bída Tchaj-wanu

Jak svůdné a milosrdné je poddat se pohodlné iluzi, že pokud něčemu věřím, je to pravdivé a správné. Jak lehké je ukonejšit svědomí a nahlížet rynek světa růžovými brýlemi nás, lidí „prvního světa“ – protože tento sun glasses world je nutně pokřivený, deformovaný, posunutý do jiného světelného spektra. V tomto obraze přefiltrovaném nabarvenými skly je rozostřená realita zbavená kontrastů, ze kterých by nás mohly bolet oči.

Rozdíl mezi „prvním“ a „druhým/třetím“ světem, mezi „námi“ a „jimi“, můžeme zakusit na vlastní kůži v zemích, jejichž obyvatelé čelí – pro většinu z nás nepředstavitelně – extrémním podmínkám, ekologické katastrofě a bídě, anebo do ní můžeme sestoupit pomocí literatury.

Tchajwanská próza Synkova panenka může působit trochu přízračně, přepjatě, nerealisticky nadsazeně. Provází nás ulicemi, v nichž se ocitáme tváří v tvář nejhlubší chudobě a zoufalství, setkáváme se s nuzáky balancující na hraně lidství, pohrdanými a poníženými. Jsou to ti, kteří prohráli. Ti, jejichž údělem je vyčerpávající boj o trochu místa k životu, ti, kteří mají jediný cíl: přežít tento den, aby mohl přijít další, stejně ubohý. Při pohledu zvenčí jsou směšní a trapní. Ale odvážíme-li se vůbec přiblížit, musíme obdivovat jejich sílu, energii, a nakonec i vynalézavost.http--d----l----l--img.pemic.cz--l--sortimg--l--018--l--0--l--8--l--0180811-23

Upocený a páchnoucí Kchun-šu, nosič reklam, „ani člověk, ani strašidlo“, za něhož se stydí nejen švagři a rodina, ale i jeho manželka plahočící se celé dny s malým dítětem od domu k domu, aby praním prádla po sousedech přišla aspoň k několika drobným, je ve skutečnosti k smrti unavený člověk, hluboce a čistě milující své dítě. Zedřený, těžkou prací na poli věčně shrbený Keng-po oddaně pečuje o syna, kterého válka připravila o rozum.

A pak jsou tu předvedeni ti zdánlivě šťastnější, ti, kteří se vydali cestou modernizace společnosti i sebe samých, abychom pochopili, že tato ulice nás sice slibuje dovést k paláci Moudrosti, ale sídlí v něm Marnost. David Čchen se promění v karikaturu svého amerického šéfa a vymění jeho vlčáka za ženu a děti. Hlavní hrdina povídky Čepička malé Sioa-čchi zmanipulovaný firemním školením v touze být nejúspěšnějším prodejcem patentních, ve skutečnosti samozřejmě závadných hrnců, přijde o život.

Ale štěstí může mít mnoho podob. Boží milost zasahuje třeba jako autonehoda, při níž živitel rodiny skončí s těžkými zraněními v nemocnici – protože řidičem je Američan, který je zaručeným zdrojem peněz do budoucna.

Synkova panenka nám propůjčuje jiné oči – vnímáme dění nikoliv z ptačí, ale žabí perspektivy a všechno se staví na hlavu: jsme strháváni šílenou schopností kapitálu ovlivňovat osud celých vrstev společnosti, víříme ve spekulativním tanci peněz a moci, který sleduje jediný cíl, a tím je zisk, a je naprosto lhostejný k tomu, že lidé a jejich vztahy balancují na okraji prospasti. Tchai-wan, čínská, posléze krátce japonská kolonie, se stal vyslancem, výstižněji řečeno bojovým výsadkem tržní ekonomiky západního typu.

Knihcentrum

Rychlý nástup tržního hospodářství vyostřil rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými. Jestliže se denně ocitáme tváří v tvář ubožákům, nejhlubšímu ponížení lidské bytosti, můžeme je buď začít nenávidět, jako se s hnusem odvracíme od zrcadla, které nám nabídlo pohled na vlastní pokřivenou tvář, nebo s nimi soucítit a pokusit se naslouchat jejich hlasům. Možná právě obyčejní lidé jsou těmi opravdovými hrdiny, to pouze velcí hráči, kteří se o sobě ve své povýšenosti domnívají, že drží v ruce trumfy, mají lepší PR.

Post scriptum: Synkova panenka si nejdříve potřebuje českého čtenáře trochu přizpůsobit, navyknout ho na odlišné prostředí, jiné postoje a hodnoty. Nezíská si ho hned, to teprve s odstupem vyvolá vzpomínku na velké evropské i české autory devatenáctého století – a nakonec: dnes už víme, že přes všechny dějinné kotrmelce se vlastně nic nezměnilo. To se jen v Evropě trochu obrousily hrany a obalily se do měňavého papíru. Prostě lepší PR.

Takže pokud chcete zjistit, jaká tajemství skrývá asijský tygr, neváhejte … a čtěte!

Chuang Čchun-ming: Synkova panenka, IFP Publishing & Engeneering 2014

Knihu poskytlo k recenzi KNIHCENTRUM.

KOUKNI SE  Recenze: Zrnko v soukolí - historická detektivka z Brna

MARIE DUFKOVÁ

Úvodní foto: Pixabay.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twenty + twelve =