Recenze: Gala Dalí – nesmrtelná múza

Gala Dalí je román o ženě, která jasně věděla, co chce: a taky toho dosáhla. Mladá Ruska se vydala do švýcarského sanatoria, aby se vyléčila z plicní choroby, a vrátila se zamilovaná do básníka. Nebyl to nikdo menší než Paul Éluard, ze kterého postupně vytvořila svým úsilím známého umělce. Dokonce se vzali. Gala Dalí

Jenže po nějaké době potkává Gala Salvadora Dalího. Nejdřív jí sice není úplně sympatický, ale podivínský mladík se do ní hluboce zamiluje a nakonec spolu stráví celý zbytek života. Gala svého manžela Paula i dceru Cecílii opouští. Dokonce si po nějaké době, když Paul zemře, Salvadora vezme.

Když se Gala a Dalí poznali, měl velký problém se svou prací. Ale jeho milá za něj vše organizovala, rozhodovala o důležitých věcech a hlavně ho přiměla tvrdě pracovat. A tak nezodpovědný malíř začal denně malovat. Z chudých mladých lidí se potom (díky pobytu v Americe) stal pár bohatých milenců.

Problém byl v tom, že Gala potřebovala sex a byla zvyklá uspokojit vždycky svoje potřeby, zatímco Dalí si vystačil sám. Jakožto génius měl své zvláštnosti a s Galou se nikdy nemiloval, i když ji měl rád. Jeho milá to řešila jednoduše, spala s kým se dalo.

Tato žena měla ve všem pořádek. Chtěla být Múzou a tahat za provázky. Nevyrovnanému malíři to přišlo vhod, všechno řídila ona a Dalí mohl pouze malovat. Těžko říct, jestli Gala Paula nebo Salvadora milovala, myslím si, že ne. Nejvíc milovala sama sebe.

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko
Metafora

Kniha je napsaná vtipně a napínavě, děj je plynulý a dobře se čte. Carmen Domingo tady vytvořila působivý portrét  výjimečné ženy. Nebojí se erotických scén. Carmen dokázala napsat neobvyklou knihu, která nepůsobí jako životopis, ale jako zpověď. Čistá a v něčem dojemná zpověď ženy, která se bojí stárnutí… Překvapí vás i vnitřní monology Galy. Byla to inteligentní žena, mně osobně z tohoto příběhu není sympatická.

Salvador Dalí říká, že bez lásky, bez Galy by nebyl sám sebou, prý je jeho krví a kyslíkem. Určitě měl pravdu. Byla schopná a mířila přímo ke svému cíli. Na knize oceňuji inspiraci tarotovými kartami, která ozvláštňuje příběh a dělí ho do různých období. Gala tarot milovala a řídila se jím celý život.

Pokud si chcete přečíst zajímavý příběh, neuvěřitelný, který se opravdu stal, tato kniha je pro vás ideální. Věřím, že ji dočtete až do konce. Občasné žhavé dopisy, které se nebojí přímosti, knize dávají šmrnc. Carmen Domingo zkrátka nezklamala. Tato spisovatelka vystudovala španělskou filologii v Barceloně. Kromě psaní divadelních her a románů spolupracuje s různými časopisy. Její nejznámější hra se jmenuje Nomes son dones, jsou to jen ženy.

Anna Šnoblová

Gala Dalí, Carmen Domingo, Metafora, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE.

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekPrvní dojmy z českého RPG Kingdom Come: Deliverance
Následující článek5 seriálů, které sledujete (ale raději se tím nechlubíte)
recenze-gala-dali-nesmrtelna-muzaPříběh nekonvenční ženy, která se v mládí vydala z rodného Ruska do Paříže, protože věřila ve svůj výjimečný osud i schopnost rozpoznat a rozvinout geniální talent muže vedle sebe.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen − 14 =