Recenze: Bible v obrazech světových malířů

Nakladatelství Alpress přináší unikátní obrazovou publikaci Bible v obrazech světových malířů. Nejnovější titul z encyklopedické řady Larousse si klade za cíl čtenáře naučit číst v symbolice obrazů a provést jej předními díly zachycujícími na plátně klíčové kapitoly Bible.

Kniha představuje padesát nejslavnějších děl světových malířů zachycujících výjevy z Bible. Jsou v ní zahrnuty obrazy i nástěnné fresky, skvosty renesance, baroka i perly dvacátého století.  Téma si zaslouží velký formát a kvalitní papír, kterého se mu i dostává.

Je odvážné vybrat z nepřeberného množství unikátních maleb padesátku nejlepších.  Caravaggio, Rubens, Tizian, Moreau, Poussin, da Vinci, rembrandt, van Gogh …. Nelze vyjmenovat všechny a je nefér kohokoliv vynechat. Některé malby jsou čtenáři notoricky známé, jiné možná objeví díky knize poprvé. Nenechají ho však na pochybách, že se do výběru dostaly oprávněně.Bible v obrazech světových malířů

Snadno by čtenáři mohl přecházet zrak z originálů stejně jako z kvalitních fotografií na křídovém papíře. Opojení z biblických výjevů není ponecháno jen živočišnému nadšení, ale je mu vetknut chronologický systém. Nikoliv dle stáří maleb. Ty jsou řazeny stejně jako události popsané v Bibli. Knihu tak symbolicky otevírá Michelangelovo Stvoření světa a Zrození Adama. Finále patří Poslednímu soudu a Pádu andělů.

Každá kapitola je pečlivě věnována jednomu z výjevů. Ten je v celé své kráse vyobrazen hned v jejím úvodu spolu s krátkým přiblížením biblického příběhu, ke kterému je obraz vázán. Výklad nezabíhá zbytečně do detailů a k nudným citacím. Hned vzápětí jsou představeny klíčové detaily celého výjevu. Ty jsou pro lepší přehled graficky zvýrazněny. V číslovaných glosách je pak vysvětlena jejich symbolika. Díky tomu je pro čtenáře výklad přehledný a může se jednotlivým detailům  věnovat opakovaně nebo na přeskáčku.

KOUKNI SE  Recenze: Šepot z lesa mrazivě vábí

Nenajdeme zde žádné sáhodlouhé výklady, které by plísnily čtenáře za neznalost bible a vystavovaly nedostatečnou z katechismu. Kniha čtenáři otevře úžasný svět obrazů s biblickou tématikou. Zasvětí ho do jejich symboliky, pravidel a naučí ho se na ně dívat, aby uviděl podstatu a odhalil nový rozměr jejich krásy.

Kniha kvalitu samotných děl nijak nevyvyšuje. Nechává je mluvit svým provedením, svou vlastní silou v nich ukrytou. Snaží se je jen zařadit na správnou stránku Bible a umožnit každému podívat se na ně nejen pohledem obdivným ale i znalým.

Alpress

Nelze přesně určit cílovou skupinu čtenářů. Může být stejně dobře dárkem pro laika a příležitostného obdivovatele biblických příběhů stejně jako rukovětí učitele pro výuku. Má co nabídnout odborníkovi i člověku bez výtvarného vzdělání. Kniha je pro každého srozumitelná, aniž by se na úkor kohokoliv vymezovala.

Obrazy odhalené do nahoty svých detailů ponechají málokdy cestu zpět k čirému emotivnímu uchopení výtvarného zpracování biblických epizod. Někdy emoce hovoří silněji než drtivá síla faktu.

Kristina Doubravová

Knihu je možné zakoupit ZDE

Bible v obrazech světových malířů, Gérard Denizeau, Alpress, 2016

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 × three =