Virtuální prohlídky muzeí, zámků nebo třeba výstav, to není nic neobvyklého. Ale absolvovat takovou to prohlídku skrze videohru, to už zní zajímavě. A co teprve, když onou videohrou je legendární Doom.
Vypadá to, že legendární Doom tady bude s námi už navždy. My se například Doomem zabýváme v článku, který se věnuje herní disciplíně zvané speedrun. Ono se vlastně není čemu divit. Ve své době to byla naprosto přelomová hra. Kdo tehdy nehrál Doom, ten jako by neexistoval. I dnes si hra najde své oddané hráče. Přiznám se, že i já patřím k pravidelným hráčům. Je třeba dodat, že hraji značně vylepšenou verzi Brutal Doom. Ta se liší vylepšeným ovládáním a zcela přepracovanou grafikou. To hlavní však zůstalo, ryzí hratelnost, kterou moderní hry často postrádají. Co z této hry děla nesmrtelný titul, je i velká spousta modů, nových úrovní, nebo dokonce celých kampaní.
Nyní se v Doomu podíváte i do muzea. Konkrétně jde o Národní videoherní muzeum, které se nachází v městečku Frisco, které leží ve státě Texas. Autorovi WADu, Chrisi Baracanimu, se podařilo přenést muzeum do hry v poměru 1:1 a celá tvorba trvala rok. Na výsledek se můžete podívat ve videu, které zároveň ukazuje pro porovnání i záběry ze skutečného muzea. Nejlepší však bude, když si Národní videoherní muzeum projdete sami. Stačí vám jen Doom 2, program, přes který spustíte soubory s patchem (GZDoom, Zandronum) a pak samotný WAD soubor. Ten naleznete zde. Jen dodám, že mně se muzeum načetlo i z potvorami, tudíž mi to ztěžovalo prohlídku. Přesto jsem byl nadšený.
Martin Kudělka