Překvapivě temná finále komediálních seriálů

Komedie by měly skončit šťastně, ne?! Tyhle komediální seriály rozhodně vesele neskončily. Překvapivě temná finále komediálních seriálů v historii. Tohle asi nikdo z nás nečekal. Pozor. Obsahuju spoilery. Pochopitelně.

1Show Jerryho Seinfelda

Tento seriál nikdy nebyl tak úplně milý, optimistický a citový, pozitivní situační seriál. Zkrátka působil jinak, drsněji než ostatní souběžně vysílané komediální seriály mezi lety 1989 a 1998. Jerry srazil starou ženu, aby úspěšně ukradl jedno cenné dílo z mramoru. Nebo George, který je takový škrt, že na levné obálky se svatebními pozvánkami použije to nejlacinější lepidlo, kterým se přiotráví jeho snoubenka. Tyto a další skutky utvářejí z tohoto seriálu sérii opravdu hodně krutých vtípků plných toho nejčernějšího humoru.

Seriál je plný sobeckých a bezohledných činů, které v průběhu seriálových let Jerry, George, Elaine a Kramer napáchali. V hořce očekávaném seriálovém finále, které tvůrcům přineslo zhruba 76 milionů diváků, jste mohli být svědky toho, jak skupinka málem způsobila leteckou havárii, jen proto aby jiné letadlo mohlo bezpečně přistát v jednom maloměstě v Massachusetts. Jenže to nestačí. Dělají si ještě z potenciálních obětí nevhodnou legraci. Za ty roky si diváci zvykli, že partička okolo Seinfelda nepatří k dobrým lidem. Ale co je příliš, to je příliš. Po několika výpovědích je ústřední čtyřka nakonec definitivně zatčená a vsazená do vězení. Protože komu není rady, tomu není pomoci. Po všech těch kiksech se zkrátka vůbec nepoučili. Přiznejte si, kdo z vás čekal až tak temné seriálové zakončení?

2Jak jsem poznal vaši matku

O faktu, že komediální seriál Jak jsem poznal vaši matku je vlastníkem jednoho z nejhorších zakončení v historii jsme už psali zde. Zároveň se dá popsat jako šokující temné finále, které nikdo z nás nečekal. Ani ti největší skalní fanoušci seriálu. Seriál vysílaný v letech 2005-2014 má jasnou premisu, očividnou už z názvu. Osm let Ted Mosby, jedna z hlavních postav, vypraví svým dvěma dětem příběh o tom, jak poznal jejich matku a svou manželku. Samozřejmě se to neobešlo bez dobrodružství, které zažil se svými přáteli v New Yorku. Každá žena, se kterou se Ted sblížil, mohla být potenciální matkou. Ale nakonec se každý jeho vztah rozpadl. Dlouho to vypadalo, že jedinou možnou skutečnou uchazečkou je dlouholetá kamarádka Robin.

Jenže devátá série všechno změnila. Celá úspěšná finální série se zaměřovala na jednu jedinou událost. Svatbu Robin a Barneyho. Diváci se také konečně potkali s Tedovou vyvolenou. Mimo televizní obrazovky žil Ted s Tracy šťastně několik let. Jenže z nějakého nepochopitelného důvodu se v seriálu objevila pouze párkrát a jejich konec rozhodně nebyl „šťastně až na věky“. Nejen, že se v seriálu objevila pouze sporadicky, takže jste si nemohli o její postavě udělat větší obrázek, navíc jedna ze scén, kterou tvůrci zakomponovali do seriálu, patří k těm nejsmutnějším. Její loučení s Tedem na smrtelné posteli. Navíc se Robin s Barneym ve finále po třech letech manželství rozvedou. Smrt a rozvod. Copak takhle má vypadat dlouho očekávané finále jednoho z nejsledovanějších komediálních seriálů?!

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

3Dva a půl chlapa

Další úspěšný komediální seriál s názvem Dva a půl chlapa musel překonat krizi v roce 2011, kdy se hvězda seriálu Charlie Sheen dostala do konfliktu s jedním z tvůrců Chuckem Lorrem. Sheen v té době pravidelně užíval kokain, který ho nakonec dostal až do nemocnice, a tím dočasně zastavil tvorbu nových dílů. Když se mu jeho zaměstnavatelé pokoušeli pomoci, Sheen pronesl, že to už není potřeba, protože nad svým drogovým démonem zvítězil. Později na Lorrea vyjel a nazval ho malým hloupým mužem, kterého je nucený nenávidět. CBS a Warner Bros.  poté produkci zbytku série ukončili.

Sheena definitivně propustili v březnu 2011. Ústřední díru po Sheenově postavě zaplnili Ashtonem Kutcherem. V této pozměněné sestavě seriál vydržel do roku 2015. Když byla ohlášená finální série, začalo se spekulovat o tom, že tvůrci naposledy přivedou Sheena zpět. A poslední díl závěrečné série k tomu celou tu dobu směřoval. Lorre tohoto finále využil, aby měl poslední slovo. V závěrečných okamžicích epizody se přede dveřmi objeví chlapík, který vypadá hodně podobně jako postava Charlieho Sheena. A pak na něj spadne klavír. V tom okamžiku se kamera přesune na tvůrce Lorrea, který drží v ruce scénář a vykřikne: „Vyhrávám.“ A poté sletí klavír i na něj. Využívat finále seriálu k své osobní pomstě a uspokojení libida? To si mohl nechat do bulváru. V seriálu to pak vypadá hodně trapně.

4Dinosaurové

Seriál ze stanice ABC vysílaný v letech 1991-1994 kombinoval loutky dinosaurů s animatronikou. Vznikl tak satirický seriál nejen pro děti podobný dnešním Simpsonovým. Příběh seriálu se soustředí na Sinclairovi – rodinu dinosaurů střední třídy žijících na prehistorickém kontinentu Pangea. Mezi Pangeou a americkou kulturou 90. let najdete mnoho podobností. Ze všech členů rodiny si fanoušci budou nejlépe pamatovat Baby Sinclaira, který vždy křičí „Ne máma!“ na svého otce Earla Sinclaira, který pracuje ve všestranné korporaci WESAYSO. Tato roztomilá a zábavná rodinná komedie tak nějak připravovala diváky na konec seriálu, který by znamenal konec pro veškerý dinosauři život na Zemi.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Ve finále je celý ekosystém subkontinentu Pangea zničený plastovou továrnou na ovoce, který je pod taktovkou brouků a udržuje invazivní a agresivní druhy rostlin pod kontrolou. Bez brouků se rostliny začínají nekontrolovatelně rozrůstat. Earlův zaměstnavatel ho zařadí do skupiny pracovníků, kteří mají přijít s řešením problému. Skupina se rozhodne postříkat planetu toxickými chemikáliemi. Ty pochopitelně zničí celý život rostlin na Zemi. Následný nápad na znovuobnovení růstu rostlin zahrne shazování bomb do sopečných jícnů v naději, že to vytvoří dešťové mraky. Plán funguje. Až příliš dobře. Jen místo deště padají sněhové vločky, které způsobí nástup doby ledové. Finální epizoda končí pohledem na rodinu, která se ve svém domě snaží udržet v teple a odvrátit bezprostřední smrt umrznutím. Dobrou noc děti!

5M*A*S*H

Komediální drama zasazené do korejské války běželo na televizních obrazovkách dlouhých jedenáct let s mimořádně dlouhou epizodou Sbohem, nashledanou a amen. Více než 106 milionů diváků čekalo na to, jak seriál M*A*S*H v roce 1983 skončí. Přesto že šlo o dost temné zakončení, stále patří poslední díl mezi nejsledovanější epizody v historii americké televizní tvorby. Spousta smíchu, spousta slz a spousta strašidelných válečných situací, které dokázal seriál přetavit do komediálních momentů.

Zatímco probíhají mírová jednání, Hawkeye Pierce sedí na terapeutickém sezení a vzpomíná na cestování autobusem s korejskou uprchlicí, která s sebou má otravné kuře nepřestávající pípat. Hawkeye nařídí vystrašené ženě, aby umlčela kuře. Žena poslechne a svého ptáčka umlčí zlomením krku. S pomocí terapeuta odhalí Pierce potlačenou vzpomínku. Kuře nebylo kuře. Ve skutečnosti šlo o dítě zmíněné ženy, které umlčela ze strachu. To je nejtemnější momentka, kterou nám seriál za celou svou existenci nabídl.

Zbytek epizod se nese v duchu očekávaného uzavření příměří. Vojenský personál se loučí s vědomím, že to, co dělali, nakonec vyprázdní jejích duše, protože to jediné dávalo jejich životům smysl. Sliby, že se navzájem budou navštěvovat, poté co se vrátí a znovu usadí v USA, zůstanou nesplněné. Texty písně k seriálu správně tvrdí, že sebevražda je bezbolestná. Ale loučení vůbec ne.

6Alf

Komediální seriál o malém, chlupatém plyšovém mimozemšťanovi, který havaruje do příměstské garáže jedné americké rodiny, se ve své době stal neuvěřitelným hitem. Všichni zprvu doufali, že seriál nikdy neskončí nebo že dopadne nějak maximálně vesele. Alf je doslovný milovník koček, přidrzlý ufon a přítel, který občas přivádí své pozemské kamarády k šílenství. Libuje si ve sledování televize, jezení nezdravého jídla a vyprávění příběhu ze své domovské planety Melmac. Jelikož Alf nepochází odsud, celý sitcom se drží premisi, že nikdo (hlavně vláda) nesmí o jeho existenci vědět.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Od začátku bylo docela jasné, že seriál může skončit dvěma způsoby. Záleželo na tom, jak to tvůrci pojmou, protože se jednotlivé závěry mohly odlišovat v naprostých detailech. Nakonec zůstaly dva závěrečné scénáře. Podle scénáře číslo 1 byla jeho identita odhalená celému světu a Alf se stal mezinárodní celebritou a žijícím důkazem mimozemského života ve vesmíru. Scénář číslo 2 operoval s možností, že Alfova identita je odhalená a vláda udělá to, čeho se rodina starající se o mimozemšťana bála. Přijdou si pro něj a odvedou ho někam do tajné a děsivé výzkumné laboratoře. Vzhledem k tomu, že šlo o komediální seriál, každý čekal, že se tvůrci přikloní k první variantě. Jenže seriál skončil tím, že Alfa odvezli na neznámé místo, kde možná musel vzdorovat bolesti a mučení. Trpěliví diváci museli na odpověď čekat do roku 1996, kdy světlo světa spatřil televizní film Alf versus U.S. Army. Tento počin prozradil, že to Alf díkybohu přežil. Tak alespoň nějaká dobrá zpráva.

7Roseanne

Když seriál Roseanne debutoval v roce 1988, nabídl něco, co v tehdejší televizi nebylo moc k vidění. Příběhy lidí žijících na Středozápadě USA, kteří museli čelit ekonomickým problémům. Během prvních osmi sezón se manželé Roseanne a Dan Connerovi snažili zuby nehty udržet rodinu finančně nad vodou. Pracovali na různých pozicích s nejrozmanitějšími nízkoplatovými podmínkami pro neprestižní zaměstnavatele. A často to končilo propuštěním nebo okamžitým vyhazovem. Ale všechny ty problémy zmizely na počátku deváté série. Na Connerovy se usmálo štěstí, když vyhráli v loterii přes 100 milionů dolarů. Tím ale seriál ve finále začal ztrácet na atraktivitě, vtipnosti a důvěryhodnosti, kterou ještě dorazila samotná Roseanne v květnu roku 1997. Poslední záběry zobrazují Roseanne sedící u kuchyňského stolu a pracující na knize. Kniha, která se ukázala jako popis příběhu založeném na jejím vlastním životě s několika rozdíly. Jako že celý seriál je iluze z knihy, kterou napsala Roseanne. A její skutečný seriálový život se v několika detailech liší. Například, že její manžel Dan zemřel na srdeční infarkt na Darleneině svatbě z osmé sezóny.

Letos na jaře se na chvíli toto finále zrušilo, když se rozhodla stanice ABC obnovit seriál pro nové epizody. Nová Roseanne nevydržela dlouho, protože pronesla na veřejnosti některé hodně nevhodné vtípky a tvůrci spolu s ABC se rozhodli spolupráci s herečkou okamžitě ukončit.

 

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

 

www.looper.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

ten + seventeen =