5 nejhorších seriálových finále

Divácké reakce na finálové epizody jejich oblíbených seriálů bývají různé. Buď se netěší na konec svého seriálu, protože se s ním zkrátka nechtějí loučit. Nebo se těší na finálovou epizodu, aby se konečně dozvěděli, jak to celé dopadne. Existují tři možné reakce na seriálová finále. Super, průměr a průser. Nikdo nikdy nechce, aby právě ten jejich milovaný seriál skončil průserem, ale to se bohužel stává. V článku vám představím 5 těch nejhorších seriálových finále napříč velkým žánrovým spektrem, která přinesla divákům nejvíce rozladění, zklamání a naštvání. Zkrátka finálové epizody, u kterých si drtivá většina diváků řekla: „Co to mělo znamenat?“ nebo „To nemyslíte vážně!“ či jednoduše „Cože?“ („WTF?“).

Vynechám seriály, které disponují otevřeným koncem jako například Hrdinové, 4400, Akta X, Invaze a podobně. U těch by se to trochu minulo účinkem. Každý si může děj toho, co by mohlo následovat, domyslet sám. Upozorňuji všechny čtenáře, že článek obsahuje spoilery. Bez nich by nešlo vysvětlit, proč právě tato seriálová finále jsou natolik nepovedená.

Falling Skies

Akční postapokalyptický sci-fi seriál vysílaný v letech 2011 až 2015. Lidstvo je zdecimované mimozemským útokem a následnou invazí. Šest měsíců po prvním útoků neexistuje žádná vláda a zbytky živořícího lidstva se skrývají. Jiní se nehodlají smířit s koncem a snaží se zlikvidovat vetřelce partyzánským způsobem boje. Hlavní postavou je bostonský profesor historie Tom Mason (Noah Wyle). Jeho rodina byla po prvním útoku rozdělena. Jednoho z jeho synů zajali mimozemšťané. Tom je rozhodnutý udělat vše, co je v jeho silách aby dal rodinu opět dohromady. Rychle se stává jedním z vůdců odboje 2. Massachusettské a jeho teoretické zkušenosti z válečné historie se stávají nepostradatelnými.

Seriál měl 5. sérií (kromě čtvrté, která měla 12 epizod, měly zbylé 10 epizod) a již na konci čtvrté řadCcvdLbvVIAASYFcy tvůrce Robert Rodat oznámil, že pátá série bude skutečně poslední. Bylo tedy dost času na vytvoření kvalitního finále. To, co jste mohli vidět, mělo do epického finále daleko. Předposlední díl naznačil útok na baštu mimozemšťanů, kde se ukrývá také jejich královna. Z útoku nakonec neukázali vůbec nic, jestli nějaký byl. Naopak hrstka hlavních postav se infiltrovala do základny podzemními tunely. Nedošlo tak k žádnému otevřenému boji. Hlavní hrdina Tom se střetl s královnou vetřelců. S pomocí zařízení, které získal od jiné rasy, královnu zabil. Smrtí královny všichni ostatní mimozemšťané jednoduše explodovali. Tím, že tvůrce vložil do seriálu v posledních dílech královnu mimozemšťanů, si zadělal na nejeden problém. Jde prostě o ohrané téma. Jeden tvor vládne všem ostatním. To by ještě nebyl vyložený problém, ale pohled na vybuchující ufony vyzněl spíš směšně, než aby divák cítil zadostiučinění. „Jo, konečně jsme je porazili.“ Seriál, který měl vysokou sledovanost, skončil velice nešťastně. Mně osobně to připadá, jako by Rodat zapomněl, že příští díl je poslední a tak jednoduše splácal něco dohromady a takhle to dopadlo. Navíc, při infiltraci nezemřela ani jedna vedlejší postava. Tak rčení „Bez obětí, není vítězství“ přišlo vniveč.

Jak jsem poznal vaši matku/How I Met Your Mother

Jeden z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších komediálně romantický seriálů běžel na televizi celých 9 let (2005 – 2014). Jak již název napovídá, ústředním dějem se stalo vyprávění otce dětem, jak poznal jejich matku. Za touto netradiční formou vyprávění v podobě epizod stáli tvůrci Carter Bays a Craig Thomas. Ústřední postavou je mladý architekt Ted a jeho čtyři přátelé (Marshall, Lily, Barney a Robin). Postavy prožívají spoustu příhod, hlavně vtipných. Občas řeší i vážné životní problémy. Ted jako Otec dětí je stále svobodný a snaží se najít tu pravou.

Poté, co bylo oznámeno, že devátá série je posle118dní, spoustě fanoušků se tomu nechtělo věřit. Zároveň byli napnuti faktem, že se konečně dozví, která se stala jeho manželkou a matkou jeho dětí. Přichází obrovské rozčarování. V poslední epizodě se diváci dozvědí, že jejich matkou je žena, která se v seriálu objeví zhruba třikrát. A to není všechno. Matka v průběhu dospívání dětí zemře. Ted si nakonec uvědomí, že celou tu dobu miloval pouze Robin. Tímto jednoduchým ale naprosto dementním faktem vyvrátili svůj vlastní název seriál. Ve své podstatě tak seriál o tom jak Ted poznal matku svých dětí, nebyl. Těžko říct, co se tvůrcům honilo hlavou, že celý sitcom v jádru pohřbili díky jednomu momentu.

Ztraceni/Lost

Dobrodružný mysteriózní seriál běžel na televizních obrazovkách dlouhých 6 let (2004 – 2010). Tvůrci seriálu jsou Jeffrey Lieber, J. J. Abrams a Damon Lindelof. Mezi nejznámější jména patří jistě Abrams. Příběh seriálu se točí okolo 48 přeživších po pádu letu číslo 815 společnosti Oceanic. K nehodě dojde na cestě ze Sydney do Los Angeles. Letadlo spadne na neznámý tropický ostrov uprostřed oceánu, tisíce kilometrů od civilizace a všech pravidelných cestovních tras. Ztroskotanci brzy zjistí, že žádná pomoc nepřijde. Jedinou šancí jak přežít je spolupráce všech cestujících. Jenže na ostrově nejsou zdaleka sami. Začnou se objevovat nejrůznější paranormální jevy. Ostrovu vládnou záhadní Druzí. K dovršení všeho se ostrov začne hemžit stopami po vědecké organizaci Dharma, která prováděla tajné experimenty. Postavy postupem času zjišťují, že mají navzájem propojenou minulost více, než si myslí.

Začátek seriál je tou nejlepší částí. Jakmile se později začnou projevovat paranormální jevy, klLOST - ABC's "Lost" stars Michael Emerson as Ben, Evangeline Lilly as Kate, Josh Holloway as Sawyer, Emilie de Ravin as Claire, Dominic Monaghan as Charlie, Matthew Fox as Jack, Naveen Andrews as Sayid, Terry O-Quinn as Locke, Yunjin Kim as Sun, Henry Ian Cusick as Desmond, Jorge Garcia as Hurley, Daniel Dae Kim as Jin and Elizabeth Mitchell as Juliet. (ABC/BOB D'AMICO)esá kvalita seriálu níž. Aby toho nebylo málo, přidávají se podivné bunkry a stanice po záhadné vědecké organizaci. Kdyby to tvůrci naznačily už od začátku, diváci by to snesli lépe. Jenže celá první série se tváří jako boj o přežití s psychologií jednotlivých postav a jejich vzájemné ne/fungování. Seriál zaměřený na boj o přežití na opuštěném ostrově by mohl mít úspěch. Nadpřirozeno a tajemní obyvatelé ostrova celý následující děj přitáhli dost za vlasy. Člověk by si řekl, že to mohlo zachránit alespoň finále. Opak je pravdou. V momentě kdy někteří odlétají z ostrova helikoptérou a jiný zůstávají, přijde střih. Přichází scéna jakési alternativní reality, kde se všichni setkávají v kostele a pamatují si sami sebe i ostatní z pobytu na ostrově. Poslední díl tak přivolává více otázek než odpovědí. Samotný konec v kostele málokdo pochopil. Já osobně ne. I když já jsem nepochopil ani to vsouvání paranormálních jevů a podobných nesmyslů do seriálů. Divákovi vytane na mysli pouze otázka „Cože?“

Dexter

Lehce mysteriózní krimi thriller sklidil za svou dobu působnosti mnoho pochvalných slov. Tvůrce James Manos Junior mohl být nad míru šťastný. Seriál se vysílal v letech 2006 – 2013 (cca 7 let). Děj sleduje příběh Dextera Morgana. Muže, který pracuje u policie jako odborník na krevní skvrny (trochu zvláštní ale proč ne). Práce u policie je však pouze zástěrkou. Dexter je především sériový vrah. Práci u policie bere jako odvedení pozornosti od své vlastní osoby. Své oběti si vybírá z řad těch nejhorší zločinců, kriminálníků a vrahů, kteří dokázali obelstít zákon. Netrvá dlouho a do příběhu se vloží tajemný sériový vrah, který svým počínáním nepřímo vyzývá Dextera na hru kočky s myší. Zda se, že o Dexterovi ví, více než je jemu samotnému příjemné. Kdo nakonec zvítězí? Kočka nebo myš? Kdo je kočka a kdo myš?

Celý průběhdexter_1310284_616 seriálu, který má osm sérií, je pořádně našlapaný. Člověka nenechá oddechnout od zvratů a překvapení. Celý seriál zabíjejí sami tvůrci poněkud přihlouplým koncem. Finále je určitě dojemné. Dexter se rozhodne nakonec odpojit svou téměř mrtvou sestru od přístrojů, odveze její tělo na moře, kde ho hodí do vody. Nastává chvilka vzpomínání. Poté připraví svou sebevraždu tím způsobem, že lodí vpluje do hurikánu. Diváci určitě čekali něco zcela jiného po zjištění, že Dexter žije. Poslední záběr vyrazí dech nepochopení všem skalním fanouškům. Dexter začal žít svůj nový šťastný a spokojený život na ostrově jako dřevorubec. Pointa se rázem vytratila. Jak může sériový vrah po všem, co provedl a o koho přišel vést spokojený život? Proč se vůbec stal dřevorubcem? Dexterovo finále určitě dost lidí zklamalo a rozpálilo do běla zároveň. Každý i já, čekal, že si vytvoří novou identitu a bude pokračovat v tom, co mu šlo nejlépe. U seriálu jako je tento, bych šťastný konec vážně nečekal.

Alf

Tento dnes již kultovní rodinný komediální seriál si budou pamatovat spíše starší ročníky. Sitcom byl vysílaný od roku 1986 do roku 1990. Na každý rok tedy připadla jedna série čítající 26 epizod. Nikoho určitě nepřekvapí, že hlavní postava seriálu mimozemšťan Alf (Astronomická Létající Forma) je pouze plyšovou loutkou. Vzhledem ke stáří seriálu je to pochopitelné.

Jednoho krásného dne havaroval v garáži Tannerových v Los Angeles mimozemšťan Alf. Alf pocházel z planety Melmec. Tak začal na konci devadesátých let minulého století úspěšný americký seriál. Malý chlupatý alf_1mimozemšťan disponoval třemi znaky – velkým nosem, velmi pestrým jídelníčkem a neotřelým humorem sobě vlastním. Rodina si ho velice rychle a oblíbila a s láskou přijala mezi sebe. Ne vždy bylo soužití rodiny pozemšťanů s mimozemšťanem lehké, ale za pomoci Alfova humoru rázem každý problém našel své řešení.

U tohoto typu seriálu, který v každé epizodě srší především humorem, by se dal čekat veselý konec. Bohužel opak je pravdou. Tady žádný konec ve stylu E. T. Mimozemšťana nečekejte. Alf se na svou planetu nikdy nevrátí. Proč? Seriál končí tím, že Alfa odvezou vládní agenti do neznámého utajovaného komplexu. Jedním slovem: Děs! U komediálních seriálů každý čeká šťastný konec, místo toho se dočká pravého opaku. Těžko říct, jestli finále sitcomu, které nám tvůrci předložili, máme brát vážně nebo s úsměvem. Jen považte ty mladistvé, kteří seriál sledovali od začátku do konce. Nedivil bych se, kdyby došlo i na drobný traumatický šok. Zkrátka tohle se dvakrát nepovedlo.

 

 

Ondřej Blahut

 

www.ranker.com, www.imdb.com, www.collider.com

Předchozí článekRECENZE: Ve službách zla – Cormoran Strike čelí démonům minulosti
Následující článekPět fotbalistů, o kterých by se měl natočit film

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

8 + three =