Poděkujme svým játrům

Jsou naší nejúčinnější čističkou, největším vnitřním orgánem a taky centrálním ústrojím látkové výměny. Možná nás čas od času napadne, že život s námi pro ně není procházka růžovým sadem. Svým játrům totiž umíme slušně naložit. A přesto nám dál nezištně slouží. Věrně jako pes.

Když se poškodí, jsou schopná dorůst. I v oslabení zvládají svoji úlohu hlavního filtru zcela bez remcání. Často do úmoru negují lehčí či těžší hříchy našeho životního stylu. Dělají to dokonce i tehdy, když se už tak trochu podobají ztučnělým játrům foie gras, což se prý týká každého třetího člověka.

Jsou vaše játra unavená?

Pokud se často budíte mezi druhou a třetí hodinou ranní zalití potem a nemůžete usnout, máte s největší pravděpodobností tak trochu problém. 

Ztukovatělá játra dnes patří mezi běžná onemocnění. Pokud jste se právě zamysleli nad tím, kolik jste toho minulý pátek v baru vypili, můžete být relativně v klidu. Daleko horší, alespoň podle studií a výzkumů z poslední doby, je pro naše játra přemíra sacharidů, především obilí.

Z pokusů s krysami vyplývá, že po odstranění určité části jater doroste orgán do své původní velikosti. Této schopnosti se často využívá při transplantacích. Věděli jste, že při selhání jater stačí vložit do těla pouze polovinu dárcovského orgánu a zbytek, pokud bude organismem přijat, doroste? Játra se velmi dobře regenerují, poskytneme-li jim prostor.

Bez jater bychom neměli moc chytrých myšlenek, pevné kosti, silné svaly nebo chuť na sex a schopnost se rozmnožovat. Čínská medicína praví, že játra hrají první gynekoligu. Proto je údajně nejdůležitější zaměřit se na jejich očistu v případě gynekologických potíží různého charakteru.

KOUKNI SE  Proč byste měli být vděční za netopýry na vašem pozemku

Bez větších nářků strpí játra všechny grilovačky, svatby, rozchodové splíny i oslavy radosti. Zneškodňují vedlejší účinky léků, těžké kovy z cigaret, nespočet jedů ze životního prostředí. Každých 180 dní se vytvářejí nové buňky a okamžitě se pouští do práce – rozdávají živiny a filtrují škodliviny.

Jak se projevuje dysfunkce

  • věčnou únavou
  • depresí
  • nedostatkem energie a životní síly
  • ztrátou libida
  • podrážděností
  • unaveným vzezřením
  • gynekologickými potížemi/nedostatečnou funkcí pohlavních orgánů

Jak poděkovat a pomoci

Do jídelníčku můžeme zařadit například masokosotní vývar, který detoxikaci a remineralizaci podpoří. S polévkou se totiž do těla dostává glycin. Tato aminokyselina reguluje tvorbu žlučových solí a podporuje tak očistný proces v játrech. Nic nepokazíte čekankou, pampeliškou, artyčoky či polníčkem. Hořké látky podpoří tvorbu žluči a pomáhají tak lépe strávit tuky z jídla.

Jednou z bylin, která výborně podporuje regeneraci jater, je rozmarýn, který stimuluje tok žluči, působí antibakteriálně a pomáhá z těla vyplavovat jedovaté látky. Další léčivkou, která postaví játra na nohy, je šalvěj. Účinkuje protizánětlivě, uvolňuje křeče a podporuje obnovu. 

Při pocitu plnosti po tučném jídle můžete vyzkoušet zábal.

Horký zábal se slanou vodou

Postup je jednoduchý. Namočíme si ručník do horké slané vody a přiložíme jej na oblast jater. Na ručník můžeme ještě položit ohřívací láhev a deku. Takto vydržíme alespoň půl hodiny. Obklad stimuluje tvorbu žluči.

Ricinový zábal

Zábal připravíme tak, že namočíme kus látky do ricinového oleje a přiložíme na oblast jater. Přikryjeme igelitem a přiložíme termofor či ohřívací dečku, aby se obklad zahřál. Aplikace ricinového oleje obecně zvyšuje účinnost cirkulace v dané oblasti. Dobrý krevní oběh je nezbytný, aby se do buněk dostaly podpůrné živiny a byly z nich odstraněny odpadní látky a zánětlivé faktory. Aby byl ricinový obklad účinný, měl by se aplikovat minimálně třikrát týdně po dobu třiceti až šedesáti minut.

KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

A to nejlepší a nejúčinnější na konec. Máte-li za sebou perný víkend v podobě panákové smršti, vyzkoušejte ostropestřcovou kaši. Pomelte sto gramů semínek z ostropestřce a vzniklý prášek zalijte ostropestřcovým olejem. Výslednou směs můžete užívat dle chuti. Stačí však jednou denně.

V čem je ostropestřec geniální? Obnovuje funkci jater i po závažnějších onemocněních zcela bez vedlejších účinků. Je vhodný při léčbě ztvrdlých jater, u alkoholiků nebo při redukci nadváhy. Pomáhá lidem, kteří mají játra poškozena v důsledku užívání léků, po chemoterapii, při otravách houbami a jedy nejrůznějšího druhu. Při užívání může dojít k lehkému zvýšení krevního tlaku, proto není ostropestřec doporučován těhotným a kojícím ženám a lidem, kteří mají tlak přirozeně vyšší.

Co děláte pro svá játra vy? Trápí vás některý z příznaků zmiňovaný v článku? Podělte se o svoji zkušenost v komentáři.

Jana Janoutová


Zdroj informací:
Čínská medicína – prevence a léčení stravou, Manuela Heider de Jahnsen
Léčivé polévky, Marion Grillparze

Doba jedová 4 – Hormony, Sherrill Sellman
Autoimunitní řešení, Amy Myers
medlicker.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

17 − fourteen =