Pět rasistických pohádek

Rasismus je pořád aktuální. Pojďme si, ale ukázat, že jsme na tom byli hůř. Mnohem hůř. Pět rasistických pohádek.

Hmmm…. Řeknu to takhle. Všechno to není nutně rasistické. Ale u všech pěti budete mít takový ten blbý pocit, že na tom něco opravdu není v pořádku. A minimálně jedno je fakt naprostý hnus. Bohužel dřív to tak prostě bylo, a tak většina rasistických pohádek a filmů vznikla ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století. Nebudeme to prodlužovat a půjdeme na to. Budeme to mít rychle za sebou a vrátíme se zpět do nádherného dvacátého prvního století. Tady máte pět rasistických pohádek.

All This and Rabbit Stew

Někdy je rasismus v činech. Například můžete nechat Afroameričany krást nebo Mexičany vařit drogy. Ale většina rasismu ve filmech je zapříčiněná stereotypy. Proto, když někomu ukazuju tuto epizodu Bugse Bunnyho, lidé mi často říkají, že to rasistické není.

Jenomže postava lovce není žádný charakter, je to postava, která je tvořena stereotypy. Jeho vzhled je typickou představou Američanů o černoších ze 40 let.

Píseň jihu

Tady je to trošku kontroverzní. Píseň jihu je hezký film z dílny Walta Disneyho, který vypráví o strýčkovi Remusovi, bývalém otrokovi, který vypráví skupině dětí zábavné příběhy. Jako malé dítě byste si žádného rasismu nevšimly.

Ale jakmile do něj začnete trošku šťourat, všimnete si, že Remus byl jako otrok poměrně šťastný. Disney proto film nikdy nevydalo na domácí video. Film vyhrál Oscara za nejlepší píseň. Jedná se podle vás o rasismus?

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

The Littlest Rebel

Tak a dostáváme se k poměrně nepříjemným věcem.  The Littlest Rebel je spíše dětský film než pohádka. Pojednává o malé holčičce, která prožívá občanskou válku. Na filmu vlastně není rasistické skoro nic až na jednu malou věc.

Když Virgie schovává v rodině otroků, tak za účelem splynutí jí namalují tvář na černo. V USA není zrovna oblíbené, aby se v hlavním vysílacím čase převlékaly celebrity za černochy jako v ČR. A jelikož black-face (kdy bílý herec hraje černocha) byl využíván v temných časech Hollywoodu je tento detail na filmu opravdu nepříjemný. No řekněte, oklamala by vás?

Jungle Jitters

Dostali jsme se k něčemu, o čem se nikdo nemůže hádat. Jungle Jitters je krátká kreslená pohádka z roku 1938 a to opravdu nebyla zrovna multikulty léta.

Jungle Jitters vypráví o kmenu afrických divochů (jak jinak), ke kterým přijde prodejce Manny, aby jim prodal nějaké zbytečnosti. Divoši se ho rozhodnout sníst (jak jinak). Tohle je v součastné USA trošku ožahavé téma a vůbec tomu nepomohlo zobrazení černochů, které mělo k jejich reálné podobě opravdu daleko. Párkrát se u toho možná i zasmějete, ale o tom že je to rasistické nemůže být pochyb.

Scrub Me Mama with a Boogie Beat

Jsme u svinstva. Tohle je prostě hnus, kterému se málo co vyrovná. Scrub Me Mama with a Boogie Beat vypráví o městě obydleném jen Afroameričany a jmenuje se Líné město. Líné město! Aby toho nebylo málo, tak je plné stereotypů od těch hnusných, jako černoši milují bílé ženy, po stupidní, jako černoši milují vodní meloun. K tomu si přidejte, že každý černoch je vykreslen, tak že vypadá víc jak opice, než jako člověk. Je to fakt mazec.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Matěj Drápela

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × 5 =