Pět filmových chyb ve filmu Zachraňte vojína Ryana

Pokud budeme mluvit o nejlepších válečných filmech všech dob, tak tento počin sem rozhodně patří. Retrospektivně vyprávěné válečné drama o kapitánu Millerovi a jeho jednotce, která po dobytí pláže Omaha dostane nelehký úkol. Najít a zachránit posledního žijícího syna paní Ryanové. Na strastiplné cestě za tímto vojínem ztratí jeho jednotka několik mužů. Nakonec padne i sám kapitán Miller. Film získal spoustu oskarů i dalších ocenění a je řazen mezi nejúspěšnější filmy režiséra Stevena Spielberga. Dnes se podíváme na pět filmových chyb, kterých si jinak výborně fungující holywoodský tým nevšiml, a tak se dostaly až na filmové plátno.

5. Vojín Upham

Vojín Upham je kromě kapitána Millera (Tom Hanks) asi nejdůležitější postavou ve filmu. I když to tak na první pohled nevypadá, ovlivní osud většiny jednotky, včetně samotného Millera. Ve scéně, kdy mu Miller přikazuje přidat se k jeho jednotce, Upham zbrkle shodí vše ze stolu a nasadí si omylem německou přilbu. Když se vrací zpět pro tu americkou, vše co bylo na zemi, je zázračně zpátky uklizené na stole.

4. Waffen SS

Složky německého SS byly považovány za nejkrutější jednotky nacistické armády. Na konci filmu, kdy jednotky postupují přes most je patrné, že se schovávají za tanky. Taktika byla jasná. Museli se krýt před možnými americkými jednotkami schovanými v rozpadlých budovách. Ale reálně to tak rozhodně nebývalo. Zejména tedy u jednotek SS. Ty se ani na konci války ( i kdyby museli nahradit klasické německé vojsko) nikdy nevrhali do takovýchto velkých akcí. Když věděli, že dojde k přímému střetu.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

3. Německé tanky

Ve filmu se dost často objevují proslulé německé tanky Tiger. Ve skutečnosti se však jedná o ruské tanky T-34, které jsou pro účely natáčení předělány tak, aby jako Tigery vypadaly. Nadšenec do tanků si toho všimne. Jejich kola se totiž liší. Ale i přesto odvedli filmaři parádní práci. Sehnat v dnešní době funkčního Tigera je velká vzácnost. Prý už existuje pouze jediný exemplář. A Spielberg s jeho týmem dokázal tyto německé stroje parádně napodobit tak, aby to běžný divák nepoznal.

2. Přeběhlík?

V jedné z městských scén můžeme vidět vojáka, který se ukrývá před německými tanky. U tanku stojí jeden z nacistů. První záběr je zezadu a je vidět jasná světle šedá uniforma. Pak ale přijde záběr z pohledu skrývajícího se vojáka a Němec má uniformu zřetelně tmavě zelenou. Jako by byl chameleon a střídal barvu podle krajiny, ve které se zrovna nachází.

1. Millerova helma

Klasická filmová chyba je na samotném záběru. Z dálky je vidět vojín Ryan, který stojí před mrtvým kapitánem Millerem. Ten má svou helmu položenou u levé nohy. Když se však záběr přesune přesně na něj, jeho helma je otočená na druhou stranu.

autor: Tomáš Smutník

zdroj: http://www.youtube.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen − 16 =